poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Półwysep Mani to środkowy z trzech palców na południu Peloponezu. Kiedy nocowaliśmy w Porto Kagio, na samym końcu Mani,  właścicielka pensjonatu powiedziała: „Mani nie jest dla wszystkich„. I coś w tym jest. Dla niektórych jest to miłość od pierwszego wejrzenia, inni nie widzą powodu aby tu wracać.

Półwysep Mani
Półwysep Mani

Jakie jest Mani?

Górzyste z krętymi, czasem bardzo wąskimi drogami. Ciche i spokojne, chyba że zacznie wiać wiatr, a lubi. Czasem wydaje się opuszczone przez ludzi. Porośnięte trawą i niskimi krzaczkami, no chyba że trafimy na gaj oliwny albo na krótką wiosnę, kiedy wszystko się zieleni i kwitnie.

Droga na półwyspie Mani
Krajobraz Mani

Nie ma tu gwarnych miast, nie ma dużych hoteli, kurortów, nie ma znanych zabytków z listy typu „top 10”. Na wybrzeżu znajdziemy małe miasteczka z wybornym greckim jedzeniem, w górach wioski nierzadko wyludnione.

I jeszcze domy-wieże. Charakterystyczne dla tego regionu kilkupiętrowe wieże mieszkalne. Taką sztandarową wioską jest Vathia i jeśli ktoś przyjedzie z wycieczką na Mani to właśnie tam.

Vathia

Mani to miejsce, gdzie przydrożny znak przypomni nam gdzie jesteśmy.

Ostatnia stacja benzynowa

Trochę wspomnień

Kiedy pierwszy raz byłam na Mani 18 lat temu, zobaczyłam prawie półpustynną krainę (lato, wyschnięta roślinność) z górskimi wyludnionymi wioskami i zrujnowanymi domami-wieżami. Czasem tylko przemknęła starsza kobieta w czarnej sukni.

Trochę więcej życia było w miejscowościach na wybrzeżu. Nieliczne tawerny i kafeniony przyciągały miejscowych i (bardzo) nielicznych turystów. Trochę wiało grozą, ale jednocześnie dzikość półwyspu wciągała. Na Mani udało się wrócić wiosną tego roku.

Na drogach Mani

Od tamtego czasu Mani zmieniło się, ale nie aż tak bardzo. Niektóre z wież wyremontowano i znów służą mieszkańcom, ale raczej w czasie urlopów lub weekendów. W niektórych domach-wieżach można przenocować. Powstają też nowe pensjonaty w podobnej architekturze. Jednak dalej znajdziemy tu przede wszystkim spokój, piękne widoki i odludne miejsca. A także bizantyjskie kościółki – maleńkie perełki Mani, rozsypane jak koraliki wśród gór, klifów, przy drogach i w miejscach trudno dostępnych.

I nadal możemy zjeść dania z miejscowych produktów.

Produkcja serów

Zwiedzamy półwysep Mani

Naszą wędrówkę po półwyspie zaczniemy od północy czyli od terenu gęściej zaludnionego i zabudowanego. Czym dalej na południe, tym bardziej dziko.

Areopoli

Jednym z większych miast regionu jest Areopoli. Warto się tu zatrzymać dla ładnej starówki oraz wielu tawern i kawiarni.

Areopoli

Neo Itilo

W pobliżu Areopoli, na wybrzeżu, odwiedzamy Neo Itilo … a trochę dalej na południe Gerolimenas. W obu znajdziemy pensjonaty, kilka tawern, kawiarni i nieduże plaże.

Plaża w Neo Itilo
Widok na morze
Neo Itilo

Gerolimenas

a trochę dalej na południe Gerolimenas. W obu znajdziemy pensjonaty, kilka tawern, kawiarni i nieduże plaże.

Gerolimenas
Gerolimenas

Mountanistika

W głębi lądu dotarliśmy do wioski Mountanistika, dokąd wiodła wąska lokalna droga bez zabezpieczeń. Była na tyle rzadko uczęszczana, że w pęknięciach asfaltu wyrosła dorodna trawa. W wiosce nie spotkaliśmy nikogo, choć nieliczne ślady obecności ludzi były widoczne.

Opuszczona wioska Mountanistika
Mountanistika
Zrujnowane domy-wieże
Przewracająca się ściana wieży mieszkalnej
Mountanistika, opuszczone budynki
Tłocznia oliwy
Wiosenna łąka
Wiosenna łąka na Mani

Kościoły bizantyjskie

Odwiedziliśmy także kilka kościółków bizantyjskich. Powstały w X-XII wieku, kiedy Manioci przyjmowali chrześcijaństwo. Niektóre są tak małe, że z trudem zmieszczą kilkanaście osób. W każdym z nich zachowały się ślady fresków. Obecnie większość kościółków jest zamkniętych, ale są i takie do których można wejść, wystarczy nacisnąć klamkę.

Odwiedzając kościółki warto też zwrócić uwagę na wioski, które nierzadko warte są spaceru, jak na przykład w Thalames.

Wioska Thalames
Wioska Thalames

Kościół w wiosce Nomitsi, do którego drzwi były otwarte.

Kościół w Nomitsi
Zachowane freski
Wnętrze kościoła
Kolumna

Do monastyru w pobliżu miejscowości Platsa prowadził krótki odcinek drogi szutrowej. Niestety kościół był zamknięty, można jedynie wejść na niewielki dziedziniec.

Monastyr w Platsa

Malownicza wioska Platsa i kolejny kościół.

Kościół w Platsa
Wioska Platsa

Większym wyzwaniem było dotarcie do kościoła Panagia Agitria w pobliżu wioski Stavri. Samochód został w wiosce, my natomiast początkowo szliśmy drogą polną, następnie ścieżką wzdłuż klifu, widoczną na poniższym zdjęciu. Gdzieś tam na jej końcu, przyklejony do skały jest cel naszej wycieczki.

Ze względu na krótki, ale niebezpieczny odcinek zajścia skalną ścieżką, szlak nie nadaje się dla małych dzieci.

Szlak do kościoła Panagia Agitria
W drodze do kościoła
Kościół Panagia Agitria
Wnętrze kościoła
Freski
Jaskinie, kiedyś użytkowane przez mnichów
Kwiatki przy ścieżce

Już na samym końcu Mani znajduje się malutkie Porto Kagio. Asfalt kończy się po zjeździe z góry a do budynków dojechać można ni to drogą, ni plażą. 

Restauracje w Porto Kagio
Widok na Porto Kagio
Porto Kagio o zachodzie słońca

Mani – dla jednych piękne, dla innych nudne.

Półwysep Mani
Motyl na Mani

W poprzednim wpisie opisałam Monemwasję.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Porzeczkowa
5 lat temu

Znając mnie i mój charakter musiałabym włożyć buty trekkingowe w góry i wyruszyć na zdobywanie okolicznych szczytów. Widoki z nich muszą być niesamowite.

Ewa
5 lat temu

W tej części Peloponezu nie byłam, a opisałaś ją tak zachęcająco, że już zapaliłam się do wyjazdu i kolejnej greckiej przygody. Wyglądasz uroczo w tym górskim dzikim krajobrazie, na ledwo widocznej ścieżynce. Ech, pięknie tam…

Urszula
5 lat temu

Zdecydowanie piękne w swej prostocie, nie skażone i naturalne. Widoki cudne. Dzięki!

Barbarossa
Barbarossa
5 lat temu

I to jest właśnie miejsce, do którego chciałam dotrzeć .:) Piękna relacja.
Świetne zdjęcia.
Oj chciałabym znowu gdzieś polecieć, ale czekamy na wyjaśnienie kilku ważnych spraw.
Pozdrawiam uroczą i wytrwałą Turystkę.:)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

8
0
Would love your thoughts, please comment.x