piątek, 14 czerwca, 2024

Słowacja zachodnia. Na tygodniową wycieczkę zaplanowałam odwiedzenie 8 miejsc. Bardzo różnych, od stolicy państwa, Bratysławy, po wioski i zabytkowe parki.

We wpisie:

  • miasto zwane „Słowackim Rzymem”
  • największe skupisko platanów w Europie Środkowej
  • malowane chaty
  • starówki i zamki
Słowacja Zachodnia
Słowacja zachodnia – Trenczyn

Atrakcje zachodniej Słowacji

Miejsca, które zwiedziłam, to tylko niewielka część atrakcji położonych w zachodniej Słowacji. W trakcie wyboru kierowałam się ich różnorodnością, tak aby były i miasta i wioski a także dużo spokojnych zielonych miejsc. W wycieczce towarzyszyła mi moja mama.

Hlohovec – park

1. Bratysława

Bratysława – stolica oraz największe miasto Słowacji. Położona jest na dwóch dawnych szlakach handlowych. Na szlaku bursztynowym który łączył Bałtyk z morzem Śródziemnym oraz na szlaku dunajskim biegnącym wzdłuż rzeki Dunaj. Mimo tak znaczącego historycznie położenia, w mieście nie ma zbyt dużo do zwiedzania. Ja poświęciłam na zobaczenie Bratysławy jeden dzień, to trochę mało, ale myślę że dwa dni wystarczą aby zobaczyć najważniejsze miejsca i muzea.

Najbardziej widocznym zabytkiem, jest górujący nad miastem zamek. U jego podnóża znajduje się starówka ciągnąca się od Starego do Nowego Mostu. Jej centralnym punktem jest niezbyt duży prostokątny rynek (Hlavne namestie) z ratuszem. Natomiast reprezentacyjnym placem jest Hviezdoslavova Namestia przy którym znajduje się piękny budynek teatru oraz zabytkowy hotel „Carlton” (obecnie Radisson Blu Carlton Hotel).

Co dokładniej zwiedziłam w Bratysławie znajdziesz pod tym linkiem.

Słowacja zachodnia
Bratysławski zamek
Widok ze wzgórza zamkowego
Teatr
Słowacja zachodnia
Starówka
Ratusz
Słowacja Zachodnia, Bratysława, starówka

2. Trnawa

Trnawa (Trnava) nazywana jest „Słowackim Rzymem”, a to ze względu na liczne kościoły. Kiedyś była siedzibą najważniejszego na Węgrzech arcybiskupstwa Esztergomu.

Wszystkie zabytki Trnawy znajdują się w historycznym centrum miasta, częściowo otoczonym murem obronnym. Najważniejszym miejscem jest oczywiście rynek (Trojičné námestie) z wieżą miejską oraz ulica Hlavna zamieniona w deptak. Miasto położone jest 50 km od Bratysławy.

Co dokładniej zwiedziłam w Trnawie znajdziesz pod tym linkiem.

Mury obronne
Ulica Hlavna
Widok z wieży na starówkę Trnawy
Deptak miejski
Uliczka starego miasta w Trnawie

3. Dolna Krupa

Położona 10 km od Trnawy Dolna Krupa jest niewielką miejscowością z kilkoma turystycznymi atrakcjami. Najbardziej znaczącym zabytkiem jest klasycystyczny pałac Brunsvicków (tymczasowo nieczynny z powodu remontu) wraz z przylegającym parkiem angielskim i skromnymi pamiątkami po kompozytorze Ludwiku van Beethovenie.

Innym interesującym miejscem jest położona tuż obok Medolandia czyli kompleks powstały na pasji pszczelarskiej oraz duży różany ogród.

Co dokładniej zwiedziłam w Dolnej Krupie znajdziesz pod tym linkiem.

Pałac Brunsvicków w Dolnej Krupie
Park przy pałacu
Domek Beethovena
Ogród różany

4. Hlohovec

W miejscowości Hlohovec zatrzymałyśmy się dla pięknego parku, platanów i zamku. Informacji na temat tego miejsca nie ma zbyt dużo, ale był na naszej trasie więc postanowiłam sprawdzić czy warto tu zaglądać.

Samochód zostawiłam na parkingu oznaczonym na mapach google Parkovisko – Empírové divadlo i rzeczywiście kilka kroków dalej było „divadlo” czyli teatr.

Budynek jest najstarszym zachowanym na Słowacji budynkiem teatru w stylu empire. Podobno koncertował w nim Ludwig van Beethoven, którego popiersie stoi przed budynkiem. Obecnie również organizowane są spektakle teatralne, koncerty i inne uroczystości, w tym wesela. W trakcie naszego pobytu grupa dzieci miała próbę przed występem.

Teatr

Nieco dalej znajduje się zamek (Hlohovský zámok). Został wybudowany w średniowieczu ale później przebudowany na luksusową rezydencję. Zamek został niedawno wyremontowany, niektórzy piszą, że jeszcze nie wszystkie prace zostały ukończone. Nie wiem, byłam poza godzinami otwarcia. Zamek jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem, czas zwiedzania 60 min.

Godziny otwarcia zamku: pn.-wt. 12.00-16.00, śr.-pt. 8.00-16.00, sb.-nd. 13.00-18.00
Bilety: normalny 4 €, ulgowy 3 €

Zamek

W pobliżu zamku znajduje się tarasowy ogród francuski, który przechodzi w park angielski. Rosną tu okazałe drzewa, w tym lipy, kwitnące w trakcie naszego pobytu. Cały park pachniał lipami. Jednak największą atrakcja parku są platany. Potężne drzewa rosną głównie w niższej części parku, w okolicy stawu. Platanów jest kilkadziesiąt, a najstarsze liczy sobie ponad 200 lat. „Slovakia.travel” informuje, że jest to największe skupisko platanów w Europie Środkowej.

Poniżej mapka trasy jaką zrobiłyśmy po parku. Jej długość to około 1,7 km.

Ogród francuski
Tarasowy ogród francuski
Aleja parkowa
Platany
Staw i platany
Potężny platan

5. Trenczyn

Trenczyn (Trenčín)- miasto położone nad rzeką Wag, znane jest głównie ze średniowiecznego zamku. Z informacji historycznych wynika, że w XI w. przez krótki czas, osada leżała w granicach Polski Bolesława Chrobrego. Później przez wiele wieków zamek był ważnym punktem strategicznym granicy państwa węgierskiego. Obiekt wielokrotnie przebudowywano i dobudowywano, jednak w 1790 r. znaczna część zamku spłonęła w wyniku pożaru. Od tamtego czasu twierdza stopniowo popadała w ruinę.

Zamek

Głównym powodem przyjazdu do Trenczyna (Trenčín) jest oczywiście imponujący, górujący nad miastem zamek (Trenčiansky hrad). Widać go z wielu miejsc, ale szczególnie ładnie prezentuje się z zabytkowego centrum. W czasie spaceru zobaczyłam m.in. fortyfikacje zewnętrzne z basztami, studnie, kaplicę dworską ale najciekawsza była wieża Mateusza. Powstała w XIII w. jako wieża mieszkalna, później przebudowana. Obecnie jest świetnym punktem widokowym na okolicę.

Godziny otwarcia: codziennie od 9.00 – 19.00
Bilety:
> trasa bez przewodnika (nasz wybór) (60 min.): normalny 8 €, emeryci 7 €; dzieci 2.50/3.00
> trasa z przewodnikiem i nieco więcej do zobaczenia (60-90 min.): normalny 11 €, emeryci 7.50 €; dzieci 3.50/4.50
Kasy. Na zamek prowadzą dwa wejścia:
> od strony miasta – kasa czynna codziennie w godzinach od 9.00-18.30
> od parku leśnego Brezina – kasa czynna codziennie w godzinach 11.00-18.15

Fortyfikacje zamku w Trenczynie i wieża Mateusza (najwyższa)
Zamek
Dolny zamek – widok z wieży Mateusza
Widok z wieży Mateusza na Trenczyn
Zejście z zamku do miasta wzdłuż murów obronnych

Zabytkowe centrum

Do centrum miejscowości schodzimy wąską uliczką w kierunku kościoła NMP. Z otoczenia świątyni również są ładne widoki na zabytkowe centrum. Dalej na starówkę prowadzą ciekawe kryte schody wybudowane jako przejście obronne na zamek.

Starówka jest niewielka, to głównie długi, wąski plac otoczony kamienicami. Powstał jako podzamcze u podnóża twierdzy, oczywiście nie wyglądał tak jak obecnie. W XV w. osadę otoczono murami, a jego częścią były dwie bramy usytuowane na obu krańcach placu. Do obecnych czasów pozostała jedna i można za drobną opłatą na nią wejść. Warto też zwrócić uwagę na kolumnę morową zbudowaną w 1712 r.

Uliczki poza placem nie są już tak ładne, przeplata się zabytkowa zabudowa ze współczesną, zupełnie nie pasującą do otoczenia. Warto zwrócić uwagę na synagogę wybudowaną w 1913 r. Prawdopodobnie jest otwierana tylko w czasie świąt żydowskich.

A na koniec poszukaj wodnika wyłaniającego się ze studni.

W tle kościół NMP
Widok z placu przy kościele NMP
Starówka z widokiem na zamek
Zabytkowe centrum miasta
Wieża bramna
Na pierwszym planie fontanna wodnika, w tle synagoga

6. Čičmany

Wioskę Čičmany odwiedziłyśmy ze względu na malowane drewniane chaty. Wzory są głównie geometryczne, choć pojawiają się również stylizowane na kwiaty czy zwierzęta. Warto przejść się nie tylko główną drogą ale również bocznymi, gdzie także można zobaczyć malowane chaty.

Malowane chaty
Główna ulica biegnąca przez wioskę
Jedna z chat

Muzeum

W centrum wioski znajduje się niewielkie muzeum (Múzeum Radenov dom), które składa się z dwóch chat – tej gdzie kupuje się bilety oraz drugiej po przeciwnej stronie ulicy. Muzeum prezentuje życie, pracę oraz obyczaje regionu.

W tej drugiej (mniejszej) chacie podobno mieszkały cztery rodziny, po dwie w jednej izbie. Budynek na parterze ma dwa pokoje oddzielone sienią. Dodatkowo na poddaszu były cztery malutkie pokoiki, po jednym dla każdej rodziny.

Bardzo podobały mi się haftowane ubrania – bluzki, zapaski, czepce, ubranka dla dzieci. W haftach dominują odcienie żółci, czerwienie, natomiast (prawie) brak niebieskiego, zieleni.

Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.00-12.00 i 12.30-15.00 sb.-nd. 8.00-12.00 i 12.30-16.00, poniedziałek nieczynne
Bilety: normalny 5 €, ulgowy 2,5 €

Muzeum – budynek z kasą
Wystawa tradycyjnych haftowanych strojów
Wnętrze chaty
Malutki pokoik na poddaszu

Sklep z rękodziełem

Według miejscowej tradycji panie haftowały a panowie dziergali skarpety. Miejscowe rękodzieło zakupisz w sklepie znajdującym się obok muzeum. Jest tu wiele wyrobów z wełny, m. in. skarpety, swetry, narzuty, bluzy i wiele innych. Można też zakupić napoje i przekąski.

Godziny otwarcia sklepu: codziennie od 9.00 – 18.00.

Wełniane wyroby w sklepie

Parkowanie

Uwaga: Dostępne w wiosce parkingi są płatne. Przy każdym stoi tablica jak na poniższym zdjęciu. Próbowałam z pomocą mieszkańca wioski uiścić opłatę. Nie udało się. Może Wam się uda.

Instrukcja pobierania opłat

7. Rajecke Teplice

Rajecke Teplice są niewielkim uzdrowiskiem położonym 10 km od Żyliny. Wykorzystuje się tu wodę termalną o temperaturze 38oC, której dobroczynne działanie znane jest od XIV w. Już w XVIII w. istniały trzy kryte baseny, w tym jeden dla ubogich. Rozwój uzdrowiska na szerszą skalę nastąpił w końcu XIX w., kiedy to postawiono pierwszy hotel.

Rajecke Teplice
Hotel Afrodyta

W Rajeckich Teplicach można się również zrelaksować w malowniczym otoczeniu zieleni. Na miejscu mamy do dyspozycji szlaki górskie i rowerowe oraz trzy parki. Przez miejscowość przepływa rzeka Rajcanka. Nas najbardziej interesowały parki i spacery. W bonusie była piękna zieleń, czyste powietrze oraz otoczenie gór.

Park z fontanną obok hotelu „Afrodyta”. Uporządkowany teren z alejkami, kwiatowymi klombami oraz fontanną. Widać, że niedawno odnowiony.

Park z fontanna
Fontanna

Park z jeziorkiem. Teren jest ogrodzony, a większość powierzchni zajmuje jeziorko z bijącymi z niego dwoma fontannami. Zbiornik wodny otacza alejka z widokowymi tarasami, a na wysepce znajduje się restauracja Bašta. To najbardziej malowniczo położona restauracja w Rajeckich Teplicach i tutaj przychodziłyśmy na kawę. Po jeziorku można popływać łódką.

Park z jeziorkiem
Restauracja na wysepce
Przerwa na kawę

Park przy hotelu „Skalka”. Ten największy z parków znajduje się po drugiej stronie rzeki i linii kolejowej. Jest przestronny i cichy, a wysokie drzewa dają przyjemny cień.

Park przy hotelu „Skalka”
Park

Poza parkami jest jeszcze rynek. Na placu ustawiono scenę i ławki, więc pewnie odbywają się lokalne imprezy. W sklepiku obok można zakupić wyroby z lnu i nie tylko, a produkty spożywcze w supermarkecie Coop. Nad marketem znajduje się Pizzeria, która w menu ma również smaczne dania obiadowe. A zjeść można na tarasie z widokiem na rynek.

Widok na rynek z tarasu Pizzerni

8. Skansen Wsi Kysuckiej

Skansen Wsi Kysuckiej znajduje się w wiosce Vychylovka, niedaleko granicy z Polską. Na jego terenie zgromadzono obiekty przeniesione z obszaru zalanego przez zbiornik wodny Nova Bystrica. Zobaczyć można budynki gospodarcze, mieszkalne a także młyn, kościół, karczmę.

Ze skansenem powiązana jest zabytkowa wąskotorowa kolejka leśna. To unikalny zabytek techniki. Kolejka wspina się na stromy stok przy pomocy zwrotnic czyli jeżdżąc w przód i w tył na krótkim odcinku pokonuje ponad 200 metrów przewyższenia.

W kasie oferują zakup broszury w języku polskim, ale jeśli nie chcesz wydawać kilku euro, to przy obiektach są tablice informacyjne również w naszym języku. Skansen czynny sezonowo, od maja do października.

Skansen
Godziny otwarcia: codziennie od 9.00-17.00/18.00;
Bilety: normalny 8 €, ulgowy 4 €

Kolej
Przejazdy w godzinach: pn.-pt. 9.30-16.00, sb.-nd. 9.30-16.00/17.00; odjazdy co 1-1,5 godz.; czas 45 min.
Bilety: normalny 10 €, ulgowy 5 €;

Skansen Wsi Kysuckiej – młyn
Kościół na terenie skansenu
Skansen
Wnętrze chaty
Na ludowo po słowacku
Kolejka wąskotorowa

Na koniec zwiedzania wstępujemy do zabytkowej karczmy na obiad. Zamówiłam zupę czosnkową (3,50 €) i danie o nazwie šúľance (kluski z makiem i masłem, na słodko) 8 €. Było smacznie.

Karczma
Zupa czosnkowa
Kluski z makiem

Informacje praktyczne

Na Słowacje wybrałam się własnym samochodem, więc niewiele mogę powiedzieć o komunikacji publicznej. Tylko dwa razy skorzystałyśmy z przejazdu pociągami, gdzie dla osób w wieku 70+ obowiązują duże zniżki, a właściwie symboliczna opłata za bilet. Podane poniżej ceny biletów obejmują przejazd w obie strony:
> Trnawa – Bratysława – Trnawa; czas przejazdu 30-45 min., bilet normalny 5,10 EUR, ulgowy 0,30 EUR,
> Trnawa – Trenczyn – Trnawa; czas przejazdu 35-50 min., bilet normalny 8,20 EUR, ulgowy 0,60 EUR.

Połączenia wyszukaj na stronie słowackich linii kolejowych www.zssk.sk

Gdzie dalej

Wybierz się w inne rejony Słowacji, może znajdziesz coś ciekawego pod hasłem Słowacja. A kiedy będziesz wracać do kraju zatrzymaj się w Jaworzynce na styku trzech granic.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
11 miesięcy temu

Cieszę się, że miałaś tak zacne towarzystwo. Brawo dla mamy za wytrwanie w tej długiej, słowackiej wyprawie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x