piątek, 14 czerwca, 2024

Pytanie:   Gdzie znaleźć skamieniałe muszle amonitów?
Odpowiedź:   Tam, gdzie kiedyś było morze.

.

Jak powstały amonity

Jura Krakowsko-Częstochowska. Dawno, dawno temu, tereny te przykrywało ciepłe morze, w którym pływały amonity, belemity, gąbki, ślimaki i inne. Amonitów było sporo, a może najwięcej. Muszle miały charakterystyczny spiralny kształt, więc dla niewprawnego oka są najłatwiejsze do rozpoznania. Podpowiem, gdzie można je zobaczyć. I bynajmniej nie będzie to muzeum. Ale najpierw rzucimy okiem na kilka ciekawych miejsc.

Atrakcje gminy Mstów

Przełom Warty, Skała Miłości, zalew zasilany źródlaną wodą, rynek, klasztor, zabytkowe stodoły i malownicze widoki. To wszystko zobaczyłam w gminie Mstów położonej w powiecie częstochowskim.

Nie bez powodu napisałam w gminie Mstów, a nie w Mstowie, ponieważ część wymienionych atrakcji znajduje się we wsi Wancerzów. Obie miejscowości bezpośrednio graniczą tworząc dwójmiasto (albo raczej dwójwieś). Z punktu widzenia wycieczkowicza nie ma to istotnego znaczenia.

Rynek

Zwiedzanie zacznijmy od rynku. Zwykle centralnym i najważniejszym punktem miejscowości jest rynek, jeśli w ogóle jest. W Mstowie klasyczny ryneczek mamy, ale odnoszę wrażenie, że życie mieszkańców przeniosło się w inne miejsce.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to wielkie czerwone jabłko z napisem „Owocowo w Mostowie”. W ten prosty sposób miejscowość promuje sady. A gmina ma się czym pochwalić, ponieważ na jej terenie znajduje się ponad 200 hektarów sadów, głównie jabłoni.

Czerwone jabłko na rynku
Rynek w Mstowie i wielkie czerwone jabłko

Trudniej zauważyć pomnik Adama Mickiewicza, patrona mstowskiego rynku – to jedyne, jakie znalazłam wyjaśnienie dlaczego wieszcz stoi na centralnym placu.

Pomnik Mickiewicza
Adam Mickiewicz na mstowskim rynku

Kompleks stodół

300 metrów od rynku, na wzgórzu znajduje się kompleks stodół z początku XX wieku. Obiekty raczej są w kiepskiej kondycji i niewiele z nich pozostało, szczególnie z ich drewnianych części.

Kompleks stodół w Mstowie
Stodoły, a raczej to co z nich pozostało

Natomiast spomiędzy stodół ukazuje się ładny widok na nasz kolejny punkt zwiedzania, czyli położony na wzgórzu klasztor

Skamieniałości amonitów
Widok na klasztor i kościół

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich

Wsiadamy w samochód, przejeżdżamy „aż” 500 metrów zatrzymując się po drugiej stronie Warty, na parkingu przy Urzędzie Gminy. Z jednej strony mamy klasztor, z drugiej teren rekreacyjny.

Historia klasztoru oraz położonego obok kościoła sięga XII wieku, kiedy to śląski możnowładca sprowadził kanoników z Wrocławia. W wiekach późniejszych kompleks przebudowano i otoczono murem obronnym.

Kościół usytuowany na wzgórzu
Kompleks klasztorny
Mury obronne otaczające klasztor i kościół
Mury obronne klasztoru
Kościół usytuowany na wzgórzu
Wejście na teren kościoła

Teren rekreacyjny

Tak ładnie zagospodarowanego i malowniczego miejsca wielu może pozazdrościć. Zaraz za parkingiem znajduje się plac zabaw dla dzieci, siłownia a także altany do odpoczynku, piknikowania i grillowania. Z tego miejsca widać wzgórze i charakterystyczną skałę usytuowaną nad przełomem Warty.

Siłownia
Teren rekreacyjny, w oddali wzgórze z widokami na okolicę

Skała Miłości i zalew Tasarki

Z parkingu przy Urzędzie Gminy wybierzemy się na krótki bo 1,5 km, ale urokliwy spacer. Przejdziemy wzdłuż rzeki Warty do zalewu Tasarki, powrót górą z widokami na okolicę.

Wzdłuż przełomu Warty poprowadzono ścieżkę. Idąc nią mamy po obu stronach malownicze pejzaże, mijamy drewniane punkty widokowe i charakterystyczną Skałę Miłości

Zalew Tasarki otoczony plażą
Ścieżka wzdłuż Warty
Skamieniałości amonitów
Nad Wartą.

Po przejściu 600 metrów ukazuje się zasilany źródlaną wodą zalew Tasarki. Widać, że to nowa inwestycja. Zalew otacza piaszczysta plaża, jest także drewniane molo, altany i plac zabaw dla dzieci.

Skamieniałości amonitów
Zalew Tasarki otoczony plażą

Wracamy górą, wystarczy tylko znaleźć wejście w las. Ścieżką, po schodach wśród drzew wchodzimy na szczyt wzgórza, skąd roztacza się widok na Mstów, klasztor i okolicę.

Jedna ze ścieżek prowadzących na wzgórze, gdzieś tu mogą być muszle amonitów
Ścieżka prowadząca na wzgórze, gdzieś tu mogą być muszle amonitów
Widok na charakterystyczną wapienną skałę, przełom Warty i Mstów
Widok na charakterystyczną wapienną skałę, przełom Warty i Mstów

Gdzie te amonity?

Przemierzając wykonane z kamienia wapiennego ścieżki i schody warto zerkać pod nogi, właśnie na tych kamieniach można zauważyć skamieniałe muszle amonitów. Ja wypatrzyłam dwa wchodząc schodami pod górę, zupełnie przez przypadek.

Skamieniałe muszle amonitów
Skamieniałe muszle

Mapka spaceru

Na mapce ścieżka do Skały Miłości i zalewu Tasarki.
Długość trasy: w obie strony 1,5 km.

Gdzie dalej

We wpisie 10 pomysłów na wiosenny spacer znajdziesz więcej propozycji jednodniowych wycieczek z atrakcjami.

Natomiast na mapie zaznaczyłam wszystkie opisane na blogu miejsca.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
4 lat temu

Warto nieraz zboczyć kilka kilometrów z głównej drogi, żeby zobaczyć coś interesującego. O Mstowie dowiedziałam się od Ciebie i miejscowość tę będę miała na uwadze, jeżeli uda mi się pojechać w te strony. Mam w zanadrzu jeszcze kilka innych atrakcji w tej okolicy.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Inka
4 lat temu

Widoki, rzeczywiscie bardzo malownicze, ale nie wiedziałam, że tak łatwo można się tam natknąć na skamieliny:)

Urszula
4 lat temu

Widoki i tereny rekreacyjne rzeczywiście bardzo atrakcyjne. Spodobała mi się Skała Miłości. Ciekawe od czego taka nazwa?

Urszula
4 lat temu
Reply to  Mariola

Ciekawa legenda. Dzięki serdeczne!

hegemon
3 lat temu

Pamiętam Mstów sprzed lat. Niedawno tam byłem ponownie i bardzo przyjemnie zaskoczyły mnie zmiany, miejscowość wypiękniała

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

9
0
Would love your thoughts, please comment.x