Rozmberk nad Wełtawą (Rožmberk nad Vltavou) jest tak małe, że już chyba mniejsze być nie może. Miasteczko urokliwie położone w zakolu Wełtawy jest także przystankiem na szlaku kajakowym. Ponad miejscowością góruje wielki zamek, którego początki sięgają XIII wieku.

Do Rozmberk nad Wełtawą przyjechaliśmy po południu, więc czasu na zwiedzanie było niewiele. Jednak wystarczyło na przyjemny spacer po miejscowości.

Rynek

Zwiedzanie rozpoczynamy od udania się na obiad. Byliśmy tak głodni, że weszliśmy do pierwszej napotkanej restauracji i zjedliśmy przeciętny czeski obiad. Więc może nie zatrzymujmy się na jedzeniu, ale chodźmy obejrzeć rynek. Otaczają go renesansowe i barokowe kamieniczki, jest także fontanna oraz kościół św. Mikołaja. Trzeba też koniecznie przejść się nad rzekę i spojrzeć z tej perspektywy na zamek i zakole Wełtawy.

Rozmberk nad Wełtawą

Rynek

Rozmberk nad Wełtawą

Zabytkowe kamienice

Wełtawa

Wełtawa

Opuszczamy rynek, przechodzimy na drugą stronę rzeki jedynym w miejscowości mostem i wąską uliczką kierujemy się w stronę zamku.

Rozmberk nad Wełtawą

Uliczka prowadząca do zamku

 

Zamek

Zamek został wybudowany w XIII wieku przez arystokratyczną rodzinę Rožmberków i to właśnie od nazwiska założyciela rodowej siedziby pochodzi nazwa miejscowości. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, ale my wybraliśmy się tam późnym popołudniem, więc nie liczyłam na to, że będzie otwarty. Mimo wszystko warto wejść na wzgórze, w nagrodę otrzymamy urokliwy widok na całe miasteczko. Przeglądając mapę miejscowości, zwróciłam uwagę, że na Google Street View udostępniono trasę spacerową po wnętrzach zamku. Zajrzyjmy więc do komnat za darmo.

"<yoastmark

Rozmberk nad Wełtawą

Widok na miasteczko

Do miasteczka wracamy dłuższą drogą, początkowo z widokiem na rzekę i przepływające kajaki, następnie na miasteczko i zamek.

Rozmberk nad Wełtawą

Na wzgórzu zamkowym

Rozmberk nad Wełtawą

Widok na rzekę

Widok na miasteczko i zamek

Widok na miasteczko i zamek

Ulica

Ulica na obrzeżach miejscowości

Nocleg

Nocowaliśmy w “Penzion U Haničky” położonym w pobliżu mostu i chyba lubianym przez kajakarzy, wnioskując po otoczeniu obiektu. Mieliśmy pokój na parterze, gdzie sypialnię urządzono w stylu “jak u babci”. Zresztą zobaczcie sami.

Penzion U Haničk

Penzion U Haničk

Penzion U Haničk

Sypialnia “jak u babci”

 

Podsumowanie

Odkąd tu przyjechaliśmy, mam nieodparte wrażenie, że oglądam Czeski Krumlov w miniaturze, podobnie górujący nad Wełtawą zamek i położone w zakolu rzeki zabytkowe miasteczko. Rozmberk nad Wełtawą to miejsce które zwiedzimy szybko, ale możemy zostać dłużej i pobyć w spokojnym i malowniczym otoczeniu. Wokoło jest sporo ścieżek spacerowych oraz szlaków. Nie miałam okazji ich sprawdzić, więc nie wypowiem się na ten temat, natomiast widziałam oznaczenia kierujące w różne strony.

Trasa spaceru na mapce.

http://

Sprawdź inne ciekawe miejsca w Czechach klikając tutaj.

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mo.
Mo.
1 rok temu

Też widzę podobieństwo do Czeskiego Krumlova, nie tylko architektoniczne ale też dotyczące położenia w zakolu Wełtawy. Po tegorocznym czeskim urlopie czuję niedosyt a Rozmberk to kolejny powód żeby wrócić tam na dłużej. Mam wrażenie, że tym co łączy małe miasteczka jest to, że czym są mniejsze tym mają więcej klimatu.

Urszula
1 rok temu

Potwierdza się przysłowie, że małe jest piękne, choć zamek do małych nie należy. Zdjęcia internetowe pokazują też piękne wnętrza. Kolejne fajne czeskie miasteczko z ciekawą historią.
A jak się spało w tym babcinym pokoju?

Urszula
11 miesięcy temu
Reply to  Mariola

Raczej słomę do siennika, takie ekologiczne spanko:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x