Rezerwat “Zielona Góra” znajduje się w pobliżu wsi Kusięta i Gór Towarnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (gmina Olsztyn). Został utworzony w 1953 r., przebiega przez niego Szlak Orlich Gniazd. W porównaniu do widokowych Gór Towarnych, rezerwat “Zielona Góra” porośnięty jest lasem składającym się głównie z buków, sosen i dębów. Widoków więc na okolicę prawie nie będzie, jedynie z samego szczytu wzgórza można co nieco zobaczyć. Natomiast wśród drzew znajdziemy ciekawe w kształcie skały jak “Diabelskie Kowadło”, przypominające kształtem kowadło. Wspinacze i grotołazi także znajdą coś dla siebie.

W pobliżu rezerwatu możemy zobaczyć Jeziorko Krasowe, unikat na skalę krajową. Podobne jeziorka występują w Polsce jeszcze tylko na Wyżynie Lubelskiej. Zbiornik powstał w miejscu leja krasowego, a zasięg jeziora zmienia się w zależności od opadów atmosferycznych.

 

Przebieg trasy

Zaparkować samochód możemy w pobliżu tablicy informacyjnej o rezerwacie “Zielona Góra”. Stamtąd idziemy czerwonym szlakiem. Po dojściu do grupy skał warto przejść się wokół nich i poszukać najbardziej charakterystycznej, przypominającej kowadło zwanej “Diabelskie Kowadło”, choć mnie bardziej przypomina grzyb. Na parking wracamy inną, nieoznakowaną ścieżką wiodącą przez las.

Rezerwat "Zielona Góra"

Rezerwat “Zielona Góra”

Rezerwat "Zielona Góra"

Czerwony szlak wiodący do rezerwatu

Rezerwat "Zielona Góra"

W oddali skałki

Rezerwat "Zielona Góra"

Skały w rezerwacie

Rezerwat "Zielona Góra"

Skała o nazwie “Diabelskie Kowadło”

Rezerwat "Zielona Góra"

Rezerwat “Zielona Góra”

Rezerwat "Zielona Góra"

Powrotna nieoznakowana ścieżka w kierunku parkingu

Rezerwat "Zielona Góra"

Parking

 

Długość trasy (pętla): 1,3 km

http://

 

Kiedy obejdziemy rezerwat warto udać się nad unikalne Jezioro Krasowe, znajdujące się 1,5 km od rezerwatu. Możemy tam dojść pieszo lub dojechać w pobliże samochodem. My trafiliśmy chyba na wyższy poziom wody w zbiorniku, ponieważ ponad wodę wystawało coś, co przypominało ławkę.

Jeziorko Krasowe

Jeziorko Krasowe

Jeziorko Krasowe

Jeziorko Krasowe i zatopiona (chyba) ławka

 

Podsumowanie

Wapienne skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej są zawsze dobrym pomysłem na wycieczkę. Jednym z takich miejsc jest rezerwat “Zielona Góra”. A ponieważ wycieczka do rezerwatu wiele czasu nam nie zajmie, warto zobaczyć pobliskie unikatowe Jeziorko Krasowe. 

 

Jak dojechać

Jadąc od strony Olsztyna (powiat częstochowski), we wsi Kusięta, przed torami kolejowymi należy skręcić w lewo. Po przejechaniu 2,4 km skręcamy w prawo, przejeżdżamy krótkim wiaduktem nad torami kolejowymi i wjeżdżamy do lasu.  Około 150 metrów dalej parkujemy samochód i udajemy się na wycieczkę.

 

Co w pobliżu

W pobliżu warto zobaczyć Góry Towarne lub wybrać coś z moich propozycji w mniej znane miejsca na Jurze

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
5 miesięcy temu

Lubię ten moment, kiedy drzewa zaczynają się zazieleniać, w lesie panuje wówczas taka przyjemna atmosfera. Patrząc na Twoje zdjęcia, wyobrażam sobie śpiew ptaków. Piękne, spokojne miejsce.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x