środa, 29 maja, 2024

Rezerwat „Zielona Góra” oraz Jeziorko Krasowe leżą w pobliżu, warto więc oba miejsca zobaczyć w trakcie jednej wycieczki. Udaje się na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Rezerwat Zielona Góra

Rezerwat „Zielona Góra” znajduje się w pobliżu wsi Kusięta i Gór Towarnych (gmina Olsztyn k/Częstochowy). Został utworzony w 1953 r., przebiega przez niego Szlak Orlich Gniazd.

W porównaniu do widokowych Gór Towarnych, rezerwat „Zielona Góra” porośnięty jest lasem składającym się głównie z buków, sosen i dębów. Widoków więc na okolicę prawie nie będzie, jedynie z samego szczytu wzgórza można co nieco zobaczyć. Natomiast wśród drzew znajdziemy ciekawe w kształcie skały jak „Diabelskie Kowadło”, przypominające kowadło. Wspinacze i grotołazi także znajdą coś dla siebie.

Przebieg trasy

Zaparkować samochód możemy w pobliżu tablicy informacyjnej o rezerwacie „Zielona Góra”. Stamtąd idziemy czerwonym szlakiem. Po dojściu do grupy skał warto przejść się wokół nich i poszukać najbardziej charakterystycznej, przypominającej kowadło zwanej „Diabelskie Kowadło”, choć mnie bardziej przypomina grzyb. Na parking wracamy inną, nieoznakowaną ścieżką wiodącą przez las.

Rezerwat "Zielona Góra"
Rezerwat „Zielona Góra”
Rezerwat "Zielona Góra"
Czerwony szlak wiodący do rezerwatu
Rezerwat "Zielona Góra"
W oddali skałki
Rezerwat "Zielona Góra"
Skały w rezerwacie
Rezerwat "Zielona Góra"
Skała o nazwie „Diabelskie Kowadło”
Rezerwat "Zielona Góra"
Rezerwat „Zielona Góra”
Rezerwat "Zielona Góra"
Powrotna nieoznakowana ścieżka w kierunku parkingu
Rezerwat "Zielona Góra"
Parking

Mapa trasy

Długość trasy (pętla): 1,3 km

Jezioro Krasowe

W odległości 1,5 km od Rezerwatu „Zielona Góra” możemy zobaczyć Jeziorko Krasowe, unikat na skalę krajową. Podobne jeziorka występują w Polsce jeszcze tylko na Wyżynie Lubelskiej. Zbiornik powstał w miejscu leja krasowego, a zasięg jeziora zmienia się w zależności od opadów atmosferycznych. Trafiliśmy chyba na wyższy poziom wody w zbiorniku, ponieważ ponad wodę wystawało coś, co przypominało ławkę.

Jeziorko Krasowe
Jeziorko Krasowe
Jeziorko Krasowe
Jeziorko Krasowe i zatopiona (chyba) ławka

Podsumowanie

Wapienne skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej są zawsze dobrym pomysłem na wycieczkę. Jednym z takich miejsc jest rezerwat „Zielona Góra”. A ponieważ wycieczka do rezerwatu wiele czasu nam nie zajmie, warto zobaczyć pobliskie unikatowe Jeziorko Krasowe do którego z rezerwatu można dojść pieszo lub w pobliże podjechać samochodem. 

 

Jak dojechać

Jadąc od strony Olsztyna (powiat częstochowski), we wsi Kusięta, przed torami kolejowymi należy skręcić w lewo. Po przejechaniu 2,4 km skręcamy w prawo, przejeżdżamy krótkim wiaduktem nad torami kolejowymi i wjeżdżamy do lasu.  Około 150 metrów dalej parkujemy samochód i udajemy się na wycieczkę do Rezerwatu „Zielona Góra”.

Co w pobliżu

W pobliżu warto zobaczyć Góry Towarne lub wybrać coś z moich propozycji w mniej znane miejsca na Jurze

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
2 lat temu

Lubię ten moment, kiedy drzewa zaczynają się zazieleniać, w lesie panuje wówczas taka przyjemna atmosfera. Patrząc na Twoje zdjęcia, wyobrażam sobie śpiew ptaków. Piękne, spokojne miejsce.

Grzegorz
6 miesięcy temu

Rezerwat przyrody Zielona Góra bardzo ładnie prezentuje się również jesienią. Miałem okazji spacerować w tym miejscu w zeszłym miesiącu. Dziękuje za pomysł 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x