piątek, 29 marca, 2024

Twierdza Srebrna Góra jest największą górską twierdzą w Europie. Jest też jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

Trochę historii

Fortyfikacje w Srebrnej Górze wybudowano w XVIII w. W chwili powstania należały do najnowocześniejszych w Europie. Pod budowę wybrano dwa sąsiednie wzniesienia: Forteczną Górę i Ostróg. Twierdza to w rzeczywistości nie jeden obiekt, ale zespół fortów.

Głównym fortem był zespół bastionów z Donjonem. W przypadku gdyby forty zdobyto, Donjon miał pełnić rolę obrony ostatecznej. Ta część miał trzy kondygnacje i 151 pomieszczeń. Znajdowały się w nim magazyny, zbrojownia, prochownia, szpital a także studnia i piekarnia.

Twierdza Srebrna Góra
Makieta twierdzy
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Lochy Twierdzy
Wnętrze fortyfikacji

Twierdza została zaatakowana tylko raz, w 1807 r. przez wojska francuskie. Nie została zdobyta, a rozwiązanie konfliktu przyniosło zawieszenie broni. W 1867 r. obiekt został uznany za przestarzały, a wojsko oficjalnie opuściło twierdzę.

Pod koniec XIX w. fortyfikacje stały się atrakcją turystyczną. Wtedy dojazd do Przełęczy Srebrnej umożliwiała zębata Kolej Sowiogórska. Po I wojnie światowej główny fort wyremontowano a w jego wnętrzu urządzono restaurację oraz muzeum broni.

Jeśli interesuje cię bardziej szczegółowa historia, zajrzyj na stronę internetową twierdzy.

Twierdza Srebrna Góra
Wystawa broni

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem ubranym w strój z epoki napoleońskiej. Moją grupę oprowadzała kobieta, która w ciekawy i zabawny sposób opowiadała o historii, życiu i warunkach panujących w twierdzy. Zwiedzanie przewiduje pokaz dawnej broni czyli wystrzał.

Po drugiej stronie Przełęczy Srebrnej i drogi można zwiedzić Fort Ostróg-Spitzberg, również z przewodnikiem. Jednak moja i wnuka ciekawość zabytku została zaspokojona, więc poprzestaliśmy na tym jednym forcie.

Teren fortu

Informacje praktyczne

Bilety i godziny otwarcia

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 17.00/19.00 w zależności od miesiąca.
Bilety do Twierdzy Srebrna Góra: normalny 32 zł; ulgowy 24 zł.
Bilety wspólny z Fortem Ostróg-Spitzberg: normalny 49 zł; ulgowy 36 zł.

Aktualny cennik, godziny otwarcia oraz godziny wejść z przewodnikiem sprawdź na stronie twierdzy.

Parking i dojście

Pod Twierdzą znajdują się dwa płatne parkingi.

Aby dojść do Twierdzy Srebrna Góra należy od parkingu pokonać pieszo odległość 1 km. Do Fortu Ostróg-Spitzberg jest nieco bliżej bo około 600 m.

Gdzie dalej

Koniecznie wybierz się na szlaki Gór Stołowych, jedynych takich w Polsce. Zajrzyj do Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz odwiedź Ogród Botaniczny w Wojsławicach. A na kawę w pięknym parku pojedź do Polanicy-Zdrój.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Interesujące miejsce! Ja zwiedzałam twierdzę w Kłodzku. Z przewodnikiem w stroju z epoki i przeciskając się przez wąskie przejścia. Też robi wrażenie!

Ewa
1 rok temu

W czasie kiedy twierdza nie była dostępna dla turystów, poszłam tam bladym świtem z garstką licealistów (nocowaliśmy w Srebrnej Górze). To była niezwykła wyprawa jakąś ścieżką po zarośniętych krzakami murach z widocznymi przepaściami na krawędziach. Ech, zrobiłam też kilka zdjęć. Super przygoda! Z chęcią wybrałabym się tam po rewitalizacji twierdzy. Kto wie, kto wie…?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x