piątek, 14 czerwca, 2024

Gdzie na listopadowy weekend? 

Przed nami długi listopadowy weekend. Jednak w tym czasie pogoda bywa nieprzewidywalna, więc proponuję miejsca, gdzie można pójść na spacer, a w razie paskudnej pogody spędzić czas w pomieszczeniu. Co prawda niektórzy twierdzą, że nie ma złej pogody, tylko zły ubiór, ja jednak nie do końca się z tym zgadzam.

A więc będą to miejsca z alternatywą – trochę na powietrzu, trochę w pomieszczeniu. Kolejność przypadkowa.

Gdzie spędzić listopadowy weekend

 1. Wałbrzych

Na spacer. W Wałbrzychu pospaceruj po parku przy Zamku Książ. Pójdź do punktu widokowego na zamek i okolicę, zejdź nad rzekę Pełcznicę, odwiedź ruiny starego zamku. W Książańskim Parku Krajobrazowym ścieżek jest mnóstwo, a ich przemierzanie może zająć kilka godzin.

Na niepogodę. Zwiedź Zamek Książ [adres: Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1], nie pomiń wystawy niezwykłych zdjęć z czasów świetności zamku wykonanych przez głównego kucharza. Wybierz się do Palmiarni [adres: Wałbrzych, ul. Wrocławska 158] na herbatkę w „towarzystwie” księżnej Daisy .

W pobliżu. Pojedź do oddalonej o 20 km Świdnicy. Przejdź się po zabytkowym centrum, i koniecznie zobacz Kościół Pokoju [adres: Świdnica, plac Pokoju 6], który jest największą drewnianą świątynią w Europie.

⇒ Gdzie nocować

Taniej. Pokoje Gościnne Stara Kopalnia [adres: Wałbrzych, ul. Wysockiego 29] znajdują się w ciekawej lokalizacji, bo na terenie dawnej kopalni, którą również możesz zwiedzić.

Drożej. Hotel Zamkowy [adres: Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1] dobry hotel 3*, w świetnej lokalizacji, bo przy samym Zamku Książ.

Wałbrzych
Palmiarnia w Wałbrzychu

2. Polanica-Zdrój

Na spacer. Polanica-Zdrój jest znanym uzdrowiskiem a także miejscowością wypoczynkową, więc terenów do spacerów jest mnóstwo. Wybierz się do Parku Zdrojowego z wieloma ciekawymi roślinami, przejdź się deptakiem wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej albo wyjdź na górskie szlaki.

Na niepogodę. Wstąp do Pijalni Wód Mineralnych na leczniczą wodę Wielką Pieniawę lub na….. kawę. Albo skorzystaj z zabiegów leczniczych w jednym z ośrodków sanatoryjnych lub hoteli SPA.

W pobliżu. Pojedź do oddalonych o 10 km Dusznik-Zdroju. Przejdź się po Parku Zdrojowym i zwiedź niezwykle ciekawe Muzeum Papiernictwa [adres: Duszniki-Zdrój, ul. Kłodzka 42] urządzone w pięknym budynku dawnej fabryki papieru. Możesz tu wziąć udział w warsztatach samodzielnego czerpania papieru.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. Pensjonat Przy Deptaku [adres: Polanica-Zdrój, ul. Bystrzycka 23a] w świetnej lokalizacji w centrum, nad Bystrzycą Dusznicką, blisko do Parku Zdrojowego.

Drożej. Willa Zameczek [adres: Polanica-Zdrój, ul. Konopnickiej 1] to otoczona zielenią willa zlokalizowana przy Parku Zdrojowym, blisko Pijalni Wód Mineralnych.

Polanica-Zdrój
Polanica-Zdrój

3. Toruń

Na spacer. Do odwiedzenia Torunia chyba nikogo nie trzeba zachęcać. Spacer uliczkami z zabytkowymi kamienicami dostarczy wielu przyjemnych wrażeń. I koniecznie przejdź się nad Wisłą Bulwarem Filadelfijskim, stąd najlepiej widać mury obronne.

Na niepogodę. W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, więc koniecznie odwiedź Dom Mikołaja Kopernika [adres: Toruń, ul. Mikołaja Kopernika 15] z wystawami o jego życiu i pracy a także średniowiecznym handlu. W Toruniu bez piernika ani rusz, wiec odwiedź Muzeum Piernika [adres: Toruń, ul. Strumykowa 4] lub Żywe Muzeum Piernika [adres: Toruń, ul. Rabiańska 9], gdzie będziesz uczestniczyć w pokazie, a może i sam przygotujesz ciasto. Jeśli jeszcze zostanie ci czasu przenieś się na wieś w Muzeum Etnograficznym [adres: Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 19], przy którym utworzono niewielki skansen.

W pobliżu. Toruń swoimi atrakcjami potrafi wypełnić kilka dni, a jeszcze pozostanie coś do zobaczenia. Jeśli jednak zapragniesz zobaczyć coś w okolicy, udaj się do oddalonej o 20 km Chełmży, jednego z najstarszych miast z wyjątkową gotycką katedrą.

⇒ Gdzie nocować

Taniej. Hotelik w Centrum [adres: Toruń, ul. Leona Szumana 2] dobry hotel 2*, blisko starówki.

Drożej. Hotel Kopernik [adres: Toruń, ul. Wola Zamkowa 16] hotel 3* w bardzo dobrej lokalizacji z dużym i wygodnym parkingiem, budynek z zewnątrz to nieciekawy blok, natomiast wewnątrz jest przyjemnie urządzony.

Toruń
Zamek w Toruniu

4. Zielona Góra

Na spacer. Zielona Góra ma starówkę. Niedużą – wąską i długą. Przejdź ją całą, przywitaj się z Bachusem, który rozsiadł się w samym jej centrum, a potem skieruj kroki w stronę Palmiarni.

Na niepogodę. W Palmiarni [adres: Zielona Góra, ul. Wrocławska 12A] pobędziesz wśród egzotycznych roślin, a z najwyższego poziomu spojrzysz na panoramę miasta. Palmiarnia jest w większej części restauracją więc usiądź przy stoliku i zamów cokolwiek. Kawa pod palmą w listopadzie smakuje znakomicie. Zwiedź Muzeum Ziemi Lubuskiej [adres: Zielona Góra, al. Niepodległości 15] z unikatowymi eksponatami dotyczącymi m.in. produkcji wina.

W pobliżu. Pojedź do oddalonego o 27 km Kożuchowa, którego korzenie sięgają średniowiecza. Zobaczysz mury obronne, zamek z XIV w. a także ładne kamienice.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. Apartamenty [adres: Zielona Góra, ul. Drzewna 20 i ul. Kupiecka 5] w dwóch lokalizacjach przy starówce.

Drożej. City Boutique Hotel [adres: Zielona Góra, ul. Żeromskiego 23] hotel 3* w samym centrum starówki, komfortowe pokoje, niektóre z widokiem na Bachusa.

Zielona Góra
Uliczka na starówce w Zielonej Górze

5. Oświęcim

Na spacer. W Oświęcimiu przejdź się Bulwarem nad Sołą, a potem skieruj swoje kroki w kierunku starówki. Tak, Oświęcim ma ładną starówkę z całkiem sporym rynkiem.

Na niepogodę. Zwiedź świetnie zaaranżowane multimedialne Muzeum Zamek [adres: Oświęcim, ul. Zamkowa 1] oraz jego Oddział w Ratuszu znajdujący się na Rynku.

W pobliżu. Pojedź do odległej o 27 km Pszczyny. Zwiedź Muzeum Zamkowe [adres: Pszczyna, ul. Brama Wybrańców 1] ze świetnie zachowanymi wnętrzami, przejdź się po Parku Zamkowym, a wycieczkę zakończ w którejś restauracji na zabytkowym rynku.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. Willa Pierrot [adres: Oświęcim, ul. Jagiełły 2] wszędzie stąd blisko, do rynku, Bulwarów nad Sołą, do zamku.

Drożej. Hampton by Hilton [adres: Oświęcim, ul. Bulwary 2] dobry hotel 3* nad Sołą, bliziutko stąd do zamku i rynku.

Oświęcim na listopadowy weekend
Zamek Muzeum w Oświęcimiu

6. Opole

Na spacer. Opole to dość spore miasto i ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Ale to listopad więc skupmy się na starówce, przejdź się Bulwarem Młynówka, zobacz Opolską Wenecję z następnie skieruj swoje kroki do znanego z licznych koncertów i festiwali amfiteatru.

Na niepogodę. Pośpiewaj sobie w Muzeum Polskiej Piosenki [adres: Opole, ul. Piastowska 14A] ale uwaga, jeśli bardzo się rozśpiewasz, „przepadniesz” tu na kilka godzin. Zwiedź też Muzeum Śląska Opolskiego [adres: Opole, ul. św. Wojciecha 13] z ciekawą wystawą obejmującą historię tego regionu.

W pobliżu. Pojedź do oddalonych o 26 km Krapkowic. Przejdź się zabytkowymi uliczkami, zobacz zamek z zewnątrz (w środku szkoła), mury obronne. Zejdź nad rzekę i zobacz malownicze ujście Osobłogi do Odry.

⇒ Gdzie nocować

Taniej. Night O’clock [adres: Opole, ul. 1 Maja 1] ciekawie urządzone apartamenty w pobliżu dworca kolejowego i starówki.

Drożej. Hotel DeSilva Premium [adres: Opole, ul. Leona Powolnego 10] hotel 4* nowocześnie i komfortowo wyposażony, położony nad kanałem Młynówka na starówce.

Opole
Opolska Wenecja

7. Koszalin

Na spacer. Koszalin zacznij zwiedzać od rynku, przejdź się po Parku im. Książąt Pomorskich, wzdłuż rzeczki Dzierżęcinka i wokół amfiteatru. A na intensywniejszy spacer wybierz się na Górę Chełmską.

Na niepogodę. Zwiedź Muzeum w Koszalinie [adres: Koszalin, ul. Młyńska 37-39] wraz z przyległym mini skansenem kultury jamneńskiej. Dla pasjonatów wojska Koszalin ma ciekawą propozycję czyli Muzeum Obrony Przeciwlotniczej [adres: Koszalin, ul. Wojska Polskiego 70].

W pobliżu. Nie może być inaczej jak tylko polecić spacer brzegiem morza Bałtyckiego. Najbliżej, bo 12 km, będziesz mieć do Mielna, ale równie dobrze możesz wybrać Sarbinowo, Ustronie Morskie czy Łazy.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. City Hotel [adres: Koszalin, ul. Wenedów 3A] hotel 2* z dobrymi ocenami i bezpłatnym parkingiem, oddalony od rynku o 1,5 km.

Drożej. Hotel Gromada Arka [adres: Koszalin, ul. Zwycięstwa 20-24] dobry hotel 3* blisko rynku.

Koszalin
Mini skansen przy Muzeum w Koszalinie

8. Rzeszów

Na spacer. Przejdź się po rzeszowskiej starówce, gdzie kamienice przy rynku nie są zamieszkałe (chyba jedyny taki rynek w Polsce), przez co stał się miejscem sezonowych imprez. Zejdź nad rzekę Wisłok, przejdź się bulwarem docierając do Parku Kultury i Wypoczynku.

Na niepogodę. Odwiedź usytuowane w dawnym klasztorze Muzeum Okręgowe [adres: Rzeszów, ul. 3 Maja 19] poświęcone sztuce i historii Polski.

W pobliżu. Pojedź do oddalonego o 18 km Łańcuta. Tam zwiedzisz jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. B&B Hotel Rzeszów Centrum [adres: Rzeszów, ul. Artura Grottgera 28] 0biekt dobrze wyposażony, zlokalizowany w pobliżu dworcu kolejowym, w odległości 600 m od rynku.

Drożej. Hilton Garden Inn [adres: Rzeszów, ul. Majora Wacława Kopisto 1] dobry hotel 4* przy centrum handlowym Millenium Hall, w odległości 1,6 km od rynku.

Rzeszów
Rynek w Rzeszowie

9. Ustroń

Na spacer. W Ustroniu przejdź się Bulwarem nad Wisłą, wejdź do parku przy amfiteatrze gdzie zobaczysz drewniane rzeźby. Wybierz się pieszo na Równicę, choć można tam wjechać samochodem. Tylko weź pod uwagę, że to dłuższy i bardziej intensywny marsz.

Na niepogodę. Odwiedź Muzeum Ustrońskie im. J. Jarockiego [adres: Ustroń, ul. Hutnicza 3], gdzie dowiesz jak przemysł hutniczy w Ustroniu wpłynął na rozwój uzdrowiska, co z naszej perspektywy wyglądało dość zabawnie.

W pobliżu. Pojedź do oddalonej o 10 km Wisły, gdzie w centrum możesz zwiedź Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego [adres: Wisła, ul. Pawła Stellera 1], prezentujące kulturę i historię górali beskidzkich. I koniecznie przejdź się wzdłuż rzeki Wisły.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. Willa Zacisze [adres: Ustroń, ul. Olchowa 9] to pensjonat z bezpłatnym parkingiem, położony w cichym i spokojnym miejscu, 500 m od bulwaru nad Wisłą i 1 km od rynku.

Drożej. Hotel Diament [adres: Ustroń, ul. Zdrojowa 3] hotel w jednej z „piramid” w części uzdrowiskowej miasta, posiada pokoje o standardzie 3* i 4*, ulokowany na zboczu góry.

Ustroń
Muzeum Ustrońskie

10. Kalisz

Na spacer. Przejdź się po starówce oraz dużym Parku Miejskim położonym między rzeką Prosną a Kanałem Benedyktyńskim. W parku zobaczysz rzeźby, altanę chińską a także malownicze mostki nad kanałem.

Na niepogodę. Wejdź do wieży ratuszowej [adres: Kalisz, Główny Rynek 20], gdzie obejrzysz ekspozycję multimedialną poświęconą Kaliszowi, od najstarszych dziejów do współczesności. Zwiedzanie rozpoczniesz od piwnicy aż dojdziesz do tarasu widokowego. Zajrzyj do Muzeum im. G.J. Osiakowskich [adres: Kalisz, ul. Grabarska 2] gromadzącego dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku mieszkańców regionu oraz wybierz się do Rezerwatu Archeologicznego [adres: Kalisz, ul. Bolesława Pobożnego 87/105], gdzie dowiesz się sporo o początkach powstawania państwa polskiego.

W pobliżu. Pojedź do oddalonego o 16 km Gołuchowa aby zwiedzić zamek położony nad rzeczką Trzemną i przejść się po ogromnym parku.

 ⇒ Gdzie nocować

Taniej. Baba Hostel [adres: Kalisz, ul. Babina 19] hostel ale posiada również pokoje 1, 2, 3 osobowe w tym z łazienkami oraz prosto urządzone apartamenty, zlokalizowany przy starówce.

Drożej. Hampton by Hilton [adres: Kalisz, ul. Chopina 9] bardzo dobry hotel 3* ulokowany w dawnej Fabryce Fortepianów,  w odległości 500 m od rynku.

Kalisz
Rynek w Kaliszu

Podsumowanie

W Polsce można by mnożyć pomysły spędzenia kilku wolnych dni w zależności od preferencji i zainteresowań. Na listopad wybrałam mniejsze i nieco większe miasta, w których możesz spędzić czasu na powietrzu i w pomieszczeniu. A w razie chłodu podczas spaceru możesz schronić się w restauracji lub kawiarni. Wszystkie wymienione miasta zwiedziłam osobiście, zatrzymałam się w niektórych wymienionych hotelach. 

Daj znać, czy któraś z propozycji cię zainteresowała, a może dodasz coś interesującego lub masz uwagi.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Część miejsc znam, część czeka na moje ich odkrycie.
Fajne podsumowanie podróżnicze!
Pozdrawiam:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x