Ogrodzieniec kojarzy się głównie z pobliskimi ruinami zamku (znajdują się w oddalonej o 2 km wsi Podzamcze), jednym z najbardziej znanych zabytków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. My jednak udamy się w bardziej ustronne miejsce, na spacer w poszukiwaniu ruin Fabryki Prochu Strzeleckiego w Ogrodzieńcu. Prochownia znajduje się w lesie, więc całą trasę pieszą pokonamy wśród drzew.
Jak dojechać
Jedziemy ulicą Spacerową w miejsce zwane Krępa. Tam na parkingu, w miejscu gdzie kończy się asfalt zostawiamy samochód. Krępa w ciepłe dni jest dość popularnym miejscem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców. Jest tu plac zabaw, kąpielisko dla dzieci, bar, wiaty. Jednak teraz zastajemy tylko kilka samochodów. Z tego miejsca rozpoczynamy nasz spacer.
Trochę z historii Prochowni
Fabryka Prochu „Zawiercie” w Ogrodzieńcu zajmowała spory teren. Zakład podzielono na dwanaście działów i dla bezpieczeństwa, oddzielono wałami ziemnymi, które również w okolicy można rozpoznać. Wybudowano także baseny przeciwpożarowe.
Proch strzelecki produkowano na potrzeby kopalń węgla kamiennego. Transporty konne przewoziły ładunki do Dąbrowy Górniczej, Sosnowca. Jak na owe czasy fabryka była nowoczesna i spełniała wysokie wymagania BHP np. konie podkuwano drewnianymi podkowami.
Fabrykę częściowo wysadzono w czasie I wojny światowej. Po tym wydarzeniu Prochownia jeszcze działała w ograniczonym zakresie do 1923 r.
Opis trasy wokół ruin Prochowni
Idąc z parkingu kierujemy się w prawo czarnym szlakiem, który ma tutaj swój początek. Nasza trasa będzie pętlą.
Po przejściu jednego kilometra zauważamy tablicę informacyjną i w tę ścieżkę skręcamy. Weszliśmy na Szlak Militarny Prochowni.
Kawałek dalej wśród drzew widać ceglane fragmenty Prochowni. Budowę fabryki rozpoczęto pod koniec XIX wieku, choć początki produkcji prochu sięgają średniowiecza, kiedy wytwarzano go na potrzeby zamku w Ogrodzieńcu.
Spacerując po lesie lepiej nie zbaczać z wydeptanych ścieżek. Pod leśną murawą znajduje się podziemna część Prochowni – głębokie ceglane studnie. Te widoczne wygrodzono taśmami.
Dalej obchodzimy teren ruin prochowni, i czarnym szlakiem wracamy do miejsca parkowania samochodu.
Mapka
Długość trasy 4 km. Przebyty szlak możesz zobaczyć na poniższej mapce.
Co jeszcze
Spacer wokół Prochowni nie jest długi, więc proponuję wziąć kijki i przemierzyć dodatkowo którąś z licznych tu ścieżek. We wpisie 10 pomysłów na wiosenny spacer znajdziesz więcej propozycji jednodniowych wycieczek z atrakcjami nie tylko po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Natomiast na mapie zaznaczyłam wszystkie opisane na blogu miejsca.