Ogrodzieniec kojarzy się głównie z pobliskimi ruinami zamku (znajdują się w oddalonej o 2 km wsi Podzamcze), jednym z najbardziej znanych zabytków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. My jednak udamy się w bardziej ustronne miejsce, na spacer w poszukiwaniu ruin Fabryki Prochu Strzeleckiego w Ogrodzieńcu. Prochownia znajduje się w lesie, więc całą trasę pieszą pokonamy wśród drzew.

Jak dojechać

Jedziemy ulicą Spacerową w miejsce zwane Krępa. Tam na parkingu, w miejscu gdzie kończy się asfalt zostawiamy samochód. Krępa w ciepłe dni jest dość popularnym miejscem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców. Jest tu plac zabaw, kąpielisko dla dzieci, bar, wiaty. Jednak teraz zastajemy tylko kilka samochodów. Z tego miejsca rozpoczynamy nasz spacer.

Ogrodzieniec Krępa

Krępa – parking

 

Opis trasy

Kierujemy się w prawo czarnym szlakiem, który ma tutaj swój początek. Nasza trasa będzie pętlą.

Prochownia - Ogrodzieniec Krępa

Początek czarnego szlaku

Po przejściu jednego kilometra zauważamy tablicę informacyjną i w tę ścieżkę skręcamy. Weszliśmy na Szlak Militarny Prochowni.

Prochownia - Ogrodzieniec

Początek Szlaku Militarnego Prochowni

Prochownia - Ogrodzieniec

Tablica informacyjna

 

Trochę z historii Prochowni

Kawałek dalej wśród drzew widać ceglane fragmenty Prochowni. Budowę fabryki rozpoczęto pod koniec XIX wieku, choć początki produkcji prochu sięgają średniowiecza, kiedy wytwarzano go na potrzeby zamku w Ogrodzieńcu.

Fabryka Prochu “Zawiercie” w Ogrodzieńcu zajmowała spory teren. Zakład podzielono na dwanaście działów i dla bezpieczeństwa, oddzielono wałami ziemnymi, które również w okolicy można rozpoznać. Wybudowano także baseny przeciwpożarowe. Proch strzelecki produkowano na potrzeby kopalń węgla kamiennego. Transporty konne przewoziły ładunki do Dąbrowy Górniczej, Sosnowca. Jak na owe czasy fabryka była nowoczesna i spełniała wysokie wymagania BHP np. konie podkuwano drewnianymi podkowami. Fabrykę częściowo wysadzono w czasie I wojny światowej. Po tym wydarzeniu Prochownia jeszcze  działała w ograniczonym zakresie do 1923 r.

Prochownia

Ruiny Prochowni

Prochownia

Fragment ceglanego muru Prochowni

Ceglane-mury-ruin-prochowni

Ruiny Prochowni

Ogrodzieniec

Po lewej fragment wału ziemnego

Spacerując po lesie lepiej nie zbaczać z wydeptanych ścieżek. Pod leśną murawą znajduje się podziemna część Prochowni – głębokie ceglane studnie. Te widoczne wygrodzono taśmami.

ruiny-prochowni

Wygrodzona studnia – pozostałość Prochowni

ruiny-prochowni

Ruiny Prochowni – studnia

Dalej obchodzimy teren ruin prochowni, i czarnym szlakiem wracamy do miejsca parkowania samochodu.

Ogrodzieniec

Las

Długość trasy 4 km. Przebyty szlak możesz zobaczyć na poniższej mapce.

http://

Co jeszcze

Spacer wokół Prochowni nie jest długi, więc proponuję wziąć kijki i przemierzyć dodatkowo którąś z licznych tu ścieżek. Sosnowe lasy są bardzo przyjemne do wędrówek.

We wpisie 10 pomysłów na wiosenny spacer znajdziesz więcej propozycji jednodniowych wycieczek z atrakcjami. Natomiast na mapie zaznaczyłam wszystkie opisane na blogu miejsca.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Obcowanie z naturą jest zawsze przyjemne, a na Szlaku Orlich Gniazd tym bardziej. Ciekawe miejsce, takie nietypowe!

Jula
1 rok temu

Las i ruiny kojarzą mi się z Mazurami i pozostałościami po bunkrach z okresu II wojny światowej. Nie miałam pojęcia, że w okolicach Jury również panują podobne klimaty.

trackback

[…] fot. SPACERKIEM DO STAREJ PROCHOWNI, […]

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x