poniedziałek, 27 maja, 2024

Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego , które posiada kilka oddziałów na miejscu oraz jeden w Zakopanem. Położone na Starym Mieście muzeum, jest jednym z najczęściej wybieranych, i słusznie. Posiada jedne z najcenniejszych w Polsce zbiorów. To tutaj zobaczysz „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci:

Ilustracja

https://en.wikipedia.org/wiki/pl:Leonardo_da_Vinci” Link

Bilety

Odwiedzając Muzeum Czartoryskich otrzymasz bilet uprawniający do wstępu do kilku innych oddziałów (nie wszystkich) Muzeum Narodowego w Krakowie. Bilet jest ważny trzy miesiące od daty zakupu.
Ceny biletów: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł.

Jeśli zechcesz dodatkowo zobaczyć zbiory sztuki starożytnej (w Arsenale, budynek obok), kup bilet łączony do Muzeum Czartoryskich i Arsenału.
Ceny biletów: normalny 40 zł, ulgowy 25 zł.

W sprzedaży są jeszcze bilety rodzinne oraz dla młodzieży, więc najlepiej sprawdź tutaj.

Co obejmuje 3-miesięczny bilet?

 • Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 13
 • Arsenał, ul. Pijarska 8
 • Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
 • Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
 • Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
 • Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
 • Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
 • Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

Czego nie obejmuje 3-miesięczny bilet?

 1. Sukiennice, Rynek Główny 3
 2. Gmach Główny Muzeum Narodowego, Al. 3 Maja 1
 3. Kamienica Szołayskich, Pl. Szczepańskich 9
 4. Muzeum Wyspiańskiego, Pl. Sikorskiego 6

Co zobaczysz w ramach 3-miesięcznego biletu?

Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 13) obejmuje 21 sal. Pałac, w którym znajduje się muzeum niedawno wyremontowano i na nowo zaaranżowano ekspozycje. Zwiedza się z przyjemnością a przemyślane rozmieszczenie eksponatów nie przytłacza.

Najcenniejszy obraz czyli „Dama z Łasiczką” otrzymał swoją własną salę. Wchodząc do przyciemnionego pomieszczenia widzimy na wprost słynną Damę. Możemy tu usiąść kontemplując dzieło.
Innym znakomitym dziełem jest „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. Pozostałe sale poświęcono m.in. dziejom Polski, sztuce Dalekiego Wschodu i oczywiście Czartoryskim.
Po zwiedzaniu można usiąść w muzealnej kawiarni Leonardo Cafe.

Muzeum Czartoryskich
Hol muzeum Czartoryskich
Sala wystawowa
Muzeum Czartoryskich – sala wystawowa
Kawiarnia muzealna „Leonardo Cafe”

Arsenał

Arsenał (ul. Pijarska 8) jest częścią Muzeum Czartoryskich i znajduje się w budynku po drugiej stronie ulicy Pijarskiej. Wystawa nie jest duża, znajduje się na 1 piętrze Arsenału. Przyciąga zainteresowanych sztuką starożytną, gdzie zobaczymy mające kilka tysięcy lat eksponaty z Egiptu, Grecji, Italii, Azji Mniejszej.

Sztuka starożytna


Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) jest domem rodzinnym wybitnego polskiego malarza. Tu się urodził, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko (1838-1893). Wystawę można nazwać biograficzną. Zobaczymy głównie portrety rodzinne, przyjaciół, szkice do wielkich płócien, osobiste pamiątki.

Z ciekawostek napiszę, że do większości postaci kobiecych pozowała mu żona Teodora. Jakiś czas temu poświęciłam jeden z wpisów życiu Jana Matejki.

Dom – muzeum Jana Matejki
Muzeum Matejki


Dom Józefa Mahoffera

Józef Mehoffer (1869-1946) dom przy ulicy Krupniczej 26 zakupił w wieku 63 lat. Ten słynny artysta, malarz, witrażysta i grafik, był uczniem Jana Matejki. Oprócz dużych dzieł jak udział przy realizacji polichromii w kościele Mariackim w Krakowie, projektował m.in. plakaty, grafiki do książek, znaki towarowe. Budynek w którym mieszkał Muzeum Narodowemu przekazała rodzina artysty, wobec czego zachowało się autentyczne wyposażenie. Na tyłach budynku znajduje się ogród, w którym urządzono kawiarnię.
Jakiś czas temu miałam okazję zobaczyć dzieło Mehoffera w niewielkiej miejscowości Turek (woj. wielkopolskie). Artysta wykonał zdobienie wnętrza w tamtejszym kościele.

Wnętrze domu Mehoffera
Dojście do ogrodu
Ogród i kawiarnia


Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12) posiada największą w Polsce ekspozycję prezentującą historię mennictwa i medalierstwa polskiego. Ta ogromna kolekcja jest zasługą kolekcjonera-numizmatyka, zbieracza grafik, medali, banknotów, starodruków, hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896). Po śmierci kolekcjonera zbiór został udostępniony w prywatnym muzeum, a w 1903 r. rodzina przekazała kolekcję Muzeum Narodowemu.
Na tyłach pałacyku znajduje się XIX-wieczny ogród oraz lapidarium. 

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Jedna z sal wystawowych
Ogród


Pawilon Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12) znajduje się w głębi ogrodu przyległego do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i poświęcony został wnukowi kolekcjonera-numizmatyka.

Józef Czapski (1896-1993) był wybitnym polskim intelektualistą, pisarzem, malarzem i krytykiem. Ekspozycja opowiada o życiu i twórczości artysty, gromadzi osobiste pamiętniki, dzienniki. Do prezentacji wykorzystano sprzęt multimedialny.
Zobaczymy też pokoik artysty z Maisons-Laffitte we Francji, w którym mieszkał przez ponad 40 lat,  „przeniesiony” wraz z całym oryginalnym wyposażeniem.
Na parterze znajduje się czytelnia z kawiarnią Petite France urządzoną w stylu francuskim.

Pawilon Józefa Czapskiego, na parterze kawiarnia i czytelnia
Muzeum Józefa Czapskiego
„Przeniesiony” z Francji pokoik artysty


Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Pałac Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17) mieści ekspozycje poświęconą dawnej sztuce w Polsce XII-XVIII w., Galerię Sztuki Cerkiewnej a także fragmenty najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski m.in. z katedry krakowskiej i gnieźnieńskiej. 


Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) poświęcono słynnemu kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu (1882-1937). Artysta chętnie przebywał w Zakopanem, a pod koniec życia zamieszkał w willi Atma, gdzie zorganizowano muzeum.

Mapa muzeów

Na mapce kolorem czerwonym zaznaczyłam muzea, które zwiedzimy w ramach 3-miesięcznego biletu. Pozostałe oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, których nie obejmuje bilet oznaczyłam kolorem niebieskim.

Informacje praktyczne

Wizytę w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie zacznij od odwiedzenia strony www. Zawsze warto sprawdzić czy coś nie uległo zmianie.

Wszystkie oddziały są nieczynne w poniedziałek. We wtorek wstęp jest bezpłatny.

Uwaga: w godzinach od 13.00-13.30 trwa przerwa techniczna i oddziały są zamykane. Jeśli przyjdziemy tuż przed przerwą, nie zostaniemy wpuszczeni. Trzeba będzie poczekać do 13.30.

Inne miejsca do zwiedzenia w Krakowie

Ponieważ w Krakowie bywam od czasu do czasu, więc miałam możliwość zobaczenia jeszcze kilku muzeów, a niektóre opisałam na blogu:
– Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne we wpisie Muzea na niepogodę
– wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej i Muzeum Bursztynów – przeczytasz tutaj
– o najstarszej Akademii Krakowskiej czyli Collegium Maius
– wystawy w wieży ratuszowej i kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym – zajrzyj tutaj
– Barbakan i mury obronne – przeczytasz tutaj.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
2 lat temu

Byłam tam z Mamą ze 30 lat temu. Moja Mama była tak zafascynowana ” Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem” , że zbliżyła się za bardzo , i gdyby nie ostrzeżenie pani pilnującej – spowodowałaby włączenie alarmu 🙂 . Koniecznie muszę wybrać się tam znowu – tym razem z córką .

Urszula
2 lat temu

Byłam w Muzeum Czartoryskich na Pijarskiej wiele lat temu, jeszcze przed remontem. Do dziś jestem po ogromnym wrażeniem ich wielkich zbiorów zwiezionych z całego świata. Syna zafascynowała kolekcja broni i mumia… kota, mnie oczywiście „Dama z gronostajem”, której przenikliwy wzrok powodujący dreszcze czuję do dziś. Fajny pomysł w tymi łączonymi biletami. We Włoszech spotkaliśmy się z takim łączeniem już dawno temu. U nas ceny biletów są coraz wyższe i muzea muszą sobie radzić, by klientów nie stracić.
Interesujący wpis, pozdrowionka:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x