poniedziałek, 27 maja, 2024

Desery lodowe są szczególnie chętnie kupowane w ciepłe dni, ale nie tylko.

Polski deser lodowy

Kojarzą nam się ze szklanym pucharem wypełnionym 2-3 gałkami lodów, owocami, czasem orzechami i czekoladą oraz bitą śmietaną. Lodowe kulki są słodkie, najczęściej mleczne, rzadziej jest to sorbet..

Desery lodowe bingsu
Deser lodowy w Malezji

Z zupełnie innym deserem lodowym spotkałam się kilka lat temu w Malezji. Po zamówieniu dwóch różnych smaków otrzymaliśmy puchary z dość dziwną zawartością.

Podstawą był lód, a jakże, tylko że była to zamarznięta woda zupełnie bez smaku. Lód konsystencją przypominał lodową breję. To tak jak zimą się ociepla i lód jeszcze jest lodem ale takim rozmiękłym. Na tym lodzie miałam coś o smaku budyniu w kolorze czekoladowym i zielonym. Krzysztof natomiast to zielone miał na spodzie, a całość polana była sokiem owocowym. Nie daliśmy rady tego zjeść. To budyniowate nawet było dobre, ale ta zmrożona woda …

Desery lodowe bingsu
Malezyjskie lody

Drugi raz z azjatyckimi lodami spotkałam się kilka dni temu w Polsce, w czasie weekendowego wyjazdu do Gdańska. Weszliśmy na kawę do pierwszej napotkanej kawiarni.

W menu w części desery widniał napis: bingsu – wyjaśniono, że chodzi o lody koreańskie. Zamówiłam z ciekawości, zupełnie nie pamiętając o lodach w Malezji. Zresztą kraje są dość od siebie odległe. Jednak desery lodowe okazały się być podobne, z tą różnicą, że w Polsce przygotowano je z dużo większą starannością. Podstawą oczywiście był lód bez smaku lecz tym razem zrobiony z mleka. Konsystencja była bardzo lekka, puszysta – to były cieniusieńkie zmrożone igiełki. Na górze znajdowała się gałka polskich mlecznych owocowych lodów. Całość obłożono owocami i polano musem owocowym. Na tacy znajdował się jeszcze malutki dzbanuszek ze skondensowanym mlekiem. Służy do polania lodu jak już zjemy to co na górze.

Desery lodowe bingsu
Koreański deser lodowy do kupienia w Polsce

Jeśli kiedyś spotkam nieznane mi desery lodowe, chętnie spróbuję, ale raczej w celach poznawczych. Na razie zostaję wierna naszym lodom mlecznym.

Ciekawa jestem Waszych lodowych doświadczeń.

Miejsca gdzie podróżowałam zobacz na mapie.

.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x