poniedziałek, 23 maja, 2022

Kalisz dawny

Według niektórych badaczy, to właśnie w Kaliszu zapoczątkowano tworzenie państwa polskiego. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w dzielnicy Zawodzie potwierdziły powstanie grodu w połowie IX wieku. W wyniku czego miejsce zachowano tworząc Rezerwat Archeologiczny.

Rezerwat Archeologiczny

Jak na gród przystało, do środka wchodzimy drewnianym mostem przerzuconym nad mokradłami Prosny. Obecnie rzeka przepływa w pewnej odległości.

Wejście do kaliskiego grodu

Wejście do kaliskiego grodu

Most nad mokradłami

Most nad mokradłami

Znajdująca się za bramą makieta, nadgryziona już „zębem czasu”, przedstawia rozmieszczenie budowli w osadzie.

Makieta grodu

Makieta grodu

Gród największy rozkwit przeżywał za czasów księcia Mieszka III Starego, kiedy to Poznań, Gniezno i Kalisz były najbardziej znaczącymi osadami obronnymi. To były początki powstawania państwa polskiego.

Tymczasem my, wchodząc do zrekonstruowanego grodu, widzimy zachowane fundamenty oraz makietę kościoła ufundowanego przez Mieszka III Starego.

Kościół ufundowany przez Mieszka III Starego

Makieta kościoła ufundowanego przez Mieszka III Starego, w tle jego fundamenty

Fundamenty kościoła

Fundamenty kościoła

Na terenie grodu oglądamy chaty z replikami przedmiotów z tamtych czasów. Dzięki odkryciom archeologów wiemy, że osada została zniszczona w XIII wieku i przeniesiona 2 kilometry stąd, tam gdzie obecnie znajduje się centrum miasta.

Rekonstrukcja osady

Rekonstrukcja osady

Piec

Piec

Wnętrze chaty

Wnętrze chaty

Wnętrze gospody

Wnętrze gospody

Koza

On czy ona? mieszkanka grodu

Kalisz obecny

Właśnie wtedy, w XIII wieku wytyczono obecny rynek. Ładne kamieniczki otaczające rynek a także zabudowania pobliskich ulic pochodzą głównie z początku XX wieku. Spacer nimi to duża przyjemność.

Ratusz

Ratusz

Rynek

Rynek

Rynek

Rynek

Znajdziemy tu także znacznie starsze zabytki jak basztę „Dorotka” i fragment murów miejskich. Tuż obok znajduje się Bazylika pochodząca z XVIII wieku, ale wybudowana w miejscu pierwotnej XIII-wiecznej świątyni. Oglądamy fundamenty zamku, katedrę św. Mikołaja Biskupa.

Bazylika, baszta "Dorotka" i fragment murów miejskich

Bazylika, baszta „Dorotka” i fragment murów miejskich

Fundamenty zamku

Fundamenty zamku

Wnętrze katedry św. Mikołaja

Na przerwę w spacerze udajemy się do kawiarni-restauracji „Anabell” znajdującej się w rynku. Zamawiam m.in. deser jogurtowy z musli.

Deser jogurtowy

Deser jogurtowy

Przy Placu Jana Pawła II tryska fontanna „Noce i dnie”, której nazwa nawiązuje do powieści Marii Dąbrowskiej. Pisarka urodziła się w pobliskim Russowie, w Kaliszu natomiast rozpoczęła naukę w wieku 12 lat.

fontanna-noce-i-dnie

Fontanna „Noce i dnie”

Fontannę usytuowano na dawnym kanale Babinka, który był odnogą Prosny. Kanału już nie ma, w 1942 roku został przez Niemców zasypany tysiącami książek. Aby zachować w pamięci przebieg kanału, na chodniku obok fontanny umieszczono napis „Kanał Babinka”. Natomiast zniszczenie książek upamiętnia Pomnik Książki.

Dawny kanał Babinka

Miejsce kanału Babinka

pomnik-książki

Pomnik książki

W miejscu Babinki okalającej starówkę powstały planty. No cóż, miejsce z potencjałem, lecz obecnie wygląda jak na poniższym zdjęciu, a właściwie jeszcze gorzej – zaniedbane krzaczory, usunięte wszystkie ławki. A my coraz to spotykaliśmy panów z pobrzękującymi reklamówkami. 

Planty

Planty

Park Miejski

Na zakończenie dnia relaks w Parku Miejskim nad rzeką Prosną, a jest w nim wszystko co w parku być powinno (tak z przymrużeniem oka oczywiście). Czyli są kanały z mostkami, teatr nad wodą, fontanna, staw, chińska altana i oczywiście wiewiórki. Podsumowując, był to udany dzień spędzony wśród ciekawych zabytków z finałem w otoczeniu zieleni.

teatr

Teatr

Kanał-w-parku-miejskim

Kanał w parku miejskim

staw-i-fontanna

Staw i fontanna

Parkowa-maskotka

Parkowa maskotka

Co w pobliżu:
b w odległości 11 km dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
a w odległości 16 km atrakcje Gołuchowa
c w odległości 39 km Turek i dzieło Mehoffera

Inne miejsca, które odwiedziłam można zobaczyć na mapie.

0 0 votes
Article Rating
Tags: , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
FUKO
1 rok temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

Urszula
1 rok temu

Ładne zdjęcia! Ja podczas ostatniego wyjazdu nie zwiedziłam wszystkiego, bo jest tego dużo. Planowałam teraz w niedzielę, bo ostatni raz w tym sezonie kursowały turystyczne autobusy (jeden odkryty) zabytkowymi trasami, ale deszcz i nawałnice popsuły plany. Pozostaje mi Twoja relacja:)
A wiewiórki nie chciały mi pozować!

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

W ratuszu jest prezentacja multimedialna historii miasta. Zobacz u mnie wpis, bo skorzystałam podczas ostatniej wizyty:)))

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

To prawda! Za wiele atrakcji!

Ewa
Ewa
1 rok temu

Piękne miasto, uznawane za najstarsze w Polsce. Prawda to czy fałsz, zastanawia się wielu. Calisię (Kalisz) wspominał w II w. n.e. Ptolemeusz w Zarysie geografii umieszczając ją na Szlaku Bursztynowym wiodącym z Rzymu nad Bałtyk. Ponoć osady powstałe w okolicy miasta datowane są na I w. p.n.e. Może kiedyś uda mi się zwiedzić to miasto.

Urszula
1 rok temu
Reply to  Mariola

Najważniejsze, że w Kaliszu w to wierzą! I tak budują markę miasta. Mnie to się podoba:)

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x