środa, 29 maja, 2024

Lubisz „odkrywać” dawno zapomniane pałace? Jeśli tak, przyjedź do Rozkochowa w województwie opolskim i odwiedź niedawno udostępniony zabytek.

Pałac Rozkochów jest w dość kiepskim stanie. Jednak od 2021 roku ma nowego właściciela. Mimo, że prace remontowe dopiero ruszą, można wejść na teren parku oraz zwiedzić pałac w towarzystwie przewodnika.

Zdjęcie pałacu sprzed 1921 r. umieszczone na tablicy informacyjnej przy bramie wjazdowej na teren rezydencji

Trochę historii

Pałac wybudowany został przez rodzinę von Pückler w 1734 r. częściowo na miejscu starego pałacu, co możesz zobaczyć schodząc do piwnicy. Nad wejściem zachował się kartusz rodowy z datą budowy rezydencji. Ostatnim właścicielem pałacu, do 1945 r., była rodzina von Seher-Thoss. Po wojnie majątek upaństwowiono i przekazano Państwowej Stadninie Koni w Mosznej, a w części pałacu urządzono mieszkania. Jednak nieremontowany obiekt popadał w coraz większą ruinę.

Wejście główne do pałacu i fragment odkrytego starego bruku
Fragment pałacu
Widok na dziedziniec
Pałac od strony ogrodu

Pałac usytuowany jest w otoczeniu parku z kilkusetletnimi drzewami. Ukształtowanie terenu pozwoliło na utworzenie barokowych tarasów w części ogrodowej, jednak do dnia dzisiejszego pozostało tylko kilka stopni schodów na skarpie, natomiast kiedyś wypielęgnowany ogród zarósł krzakami.

Aktualnie prowadzone prace są na etapie oczyszczania parku z zarośli. W planie odtworzenie ogrodu z jego alejkami.

Widok na ogród

Zwiedzanie pałacu Rozkochów

Po pałacu można przejść się w towarzystwie przewodnika, który opowie jego historię oraz zwróci uwagę na zachowane elementy dekoracyjne. Niewiele ich się zachowało. Miejscami spod warstw farby wyłaniają się dawne sufitowe malowidła lub ozdobne gzymsy wcześniej pokryte tynkiem, fragmenty posadzki.

Dowiesz się również ciekawostek, na przykład co wspólnego z pałacem miał słynny kolarz Stanisław Szozda?

Kto wie, może jeszcze coś ciekawego zostanie odkryte?

Parter
Ozdobny sufit na piętrze
Zachowane pod farbą malowidła
Sala kominkowa
Pokoje na piętrze

Informacje praktyczne

Od 2021 roku, nie czekając na wyremontowanie obiektu, na terenie parku organizowane są koncerty, wystawy, festyny, wernisaże oraz wiele innych imprez społecznych np. w marcu zorganizowano niedzielę z zupą ogórkową i barszczem ukraińskim.

Pałac i park można zwiedzać w każdą niedzielę od 11.00 – 17.00. Prawdopodobnie w sezonie będzie można tu zajrzeć również w sobotę. Po zakończeniu zwiedzania możemy wejść do kawiarenki na kawę lub herbatę i kawałek ciasta.

Po aktualne informacje, co będzie się działo w najbliższe weekendy, sięgnij na Pałac Rozkochów. Natomiast sporo zdjęć, ciekawostek oraz troszkę starych fotek z czasów świetności rezydencji znajdziesz na Instagramie Pałac Rozkochów.

Ponieważ wstęp, zwiedzanie oraz poczęstunek jest bezpłatny, warto wrzucić do skarbonki jakąś kwotę z przeznaczeniem na remont.

Ja ze swojej strony życzę właścicielowi wytrwałości w przywracaniu świetności rezydencji.

Kawa w kawiarence

Gdzie dalej

Jeśli lubisz podobne miejsca, odwiedź moje ubiegłoroczne „odkrycie”, pałac w Gorzanowie znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej lub zamek w Niemodlinie.

Z ciekawszych pobliskich miejscowości warto zatrzymać się w Głogówku lub Krapkowicach.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Jeśli wróci do czasów świetności, to będzie kolejna perełka na naszej mapie. Potencjał jest, byleby wystarczyło właścicielowi wytrwałości i… kasy!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x