Lubicie odwiedzać nieduże miasta i miasteczka? Ja tak. Niektóre są znane jak Kazimierz Dolny, inne pomijamy w trakcie podróży, bo wydaje się, że nie ma w nich nic ciekawego.
Tym, co łączy wszystkie wymienione miasta jest rzeka (czasem rzeczka) i w każdym przypadku jest to miłe miejsce na spacer lub odpoczynek.
Dlaczego warto zajrzeć do mniejszych miast?
- Zwykle mniej w nich turystów, no może poza Kazimierzem Dolnym, chyba że przyjedziesz w tygodniu.
- Centrum zwykle zajmuje rynek otoczony kamienicami (choć czasem z niepasującymi „wstawkami”). A jeśli są kamienice to także ciekawa historia, z którą nieraz można zapoznać się w regionalnym muzeum.
- Zwykle najważniejsze atrakcje zgromadzone są blisko siebie.
- Nie zmęczy cię zwiedzanie, ponieważ są małe i spokojniejsze, a czas biegnie wolniej.
- Mają swój niepowtarzalny klimat, szczególnie kiedy odwiedzisz je w tygodniu albo poza sezonem.
- Aby je zwiedzić zwykle wystarczy weekend albo jeden dzień.
- Często ciekawe jest nie tylko zabytkowe centrum ale też położenie czy otoczenie miejscowości.
Ogólnie
W moim zestawieniu znalazły się miasta powiatowe oraz te jeszcze mniejsze. Dowiesz się jakie atrakcje czekają na miejscu, ile czasu poświęcić na zwiedzanie. Czy i gdzie jest możliwość poszerzenia wiedzy historycznej i etnograficznej. A także o możliwości relaksu nad rzeką.
Przy każdej miejscowości wymieniłam też to, co najbardziej zapisało się w mojej pamięci i niekoniecznie musi to być najważniejszy zabytek miasta czyli moje „naj”.
Rozejrzałam się także po okolicy, gdzie jeszcze spędzić czas, co intersującego zobaczyć w pobliżu.
Kolejność alfabetyczna.
Atrakcje niedużych miejscowości
1. Cieszyn
Położenie: województwo śląskie, nad rzeką Olzą, granica polsko-czeska.
> Najważniejsze atrakcje Cieszyna
Cieszyn, położony na granicy polsko-czeskiej, kiedyś był jednym miastem. Obecnie rzeka Olza dzieli go na dwa – Cieszyn i Czeski Cieszyn. Warto odwiedzić oba, ale to po polskiej stronie znajdują się najciekawsze zabytki.
Punktem obowiązkowym jest Wzgórze Zamkowe, miejsce gdzie powstał gród piastowski. To tutaj zobaczysz najstarsze zachowane budowle w Cieszynie.
Dalej przejdź się uliczkami starówki i urokliwym rynkiem. A jak chwilę pospacerujesz, trafisz na Studnię Trzech Braci oraz miejsce zwane Wenecja Cieszyńska.
> Poszerz swoją wiedzę w muzeum
Odwiedź Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ma naprawdę bogate zbiory. Mnie zainteresowały piękne stroje ludowe oraz misternie wykonana biżuteria. Wśród zbiorów archeologicznych wyróżniają się eksponaty związane z kulturą łużycką, z około 1800 r. p.n.e. Ciekawa jest wystawa fotograficzna dokumentująca życie na czarno-białych zdjęciach.
Wejdź też do kawiarni muzealnej, jednej z najpiękniejszych i najlepszych w Cieszynie.
> Relaks nad rzeką Olzą i kanałami
Koniecznie przejdź się trasami spacerowymi po obu stronach Olzy. A jest gdzie chodzić. Wcześniej zaopatrz się w „kanapki cieszyńskie” – specjalność miasta.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
W Cieszynie spędziłam weekend i to moim zdaniem optymalny czas jaki należy przeznaczyć na zwiedzanie. W trakcie pobytu odwiedziłam polską i czeską stronę. Znalazł się też czas na spacery wzdłuż rzeki. Miasto jest na tyle urokliwe, że mogłabym spędzić tam jeszcze więcej czasu.
Moje „naj”: widok ze Wzgórza Zamkowego na rzekę, Czeski Cieszyn i częściowo polski Cieszyn.
> Co zobaczyć w pobliżu Cieszyna
Cieszyn położony jest na terenie krainy historycznej zwanej Śląsk Cieszyński. Wybierz się na wycieczkę i zajrzyj m.in. do Kończyc Wielkich. Na górskie szlaki wyrusz w pobliskie Beskidy. Niedaleko granicy, już w Czechach, zajrzyj do ładnego miasteczka Karwina. Moim zdaniem warta odwiedzenia jest również Ostrawa, często pomijana na turystycznych szlakach.
Wpisy na blogu o Ciszynie:
> najważniejsze atrakcje wraz z mapką – zajrzyj tutaj
> propozycje spacerów wzdłuż Olzy i kanałów – zajrzyj tutaj.
2. Grudziądz
Położenie: województwo kujawsko-pomorskie, nad rzeką Wisłą.
> Najważniejsze atrakcje Grudziądza
Największą atrakcją Grudziądza jest ciąg spichlerzy jakich nie spotkasz gdzie indziej w Polsce. Miasto przez wieki związane było z rzecznym szlakiem handlowym i z tego czerpało dochody. I to całkiem niezłe. Na teren zabytkowego centrum wejdź przez Bramę Wodną, będącą częścią murów obronnych. Poza tym przejdź się uliczkami niewielkiej starówki a w rynku odszukaj Mikołaja Kopernika siedzącego na ławeczce.
Tuż poza centrum wznosi się Góra Zamkowa. Na jej szczycie zobaczysz ruiny zamku, a właściwie jego fundamenty. Natomiast rozległy widok na rzekę i miasto obejrzysz z odbudowanej Wieży Klimek.
> Poszerz swoją wiedzę w muzeum
W Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi (ul. Wodna 3) zapoznasz się z historią Grudziądza oraz handlu wiślanego. Jest także wystawa prezentująca zabytki pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w okolicy miasta.
> Relaks nad Wisłą
Na spacer wzdłuż Wisły możesz wybrać asfaltową alejkę z ławkami u podnóża spichlerzy lub zejść nad samą rzekę i przejść się po wykoszonej łące. Świetne widoki w każdym kierunku gwarantowane.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
W Grudziądzu spędziłam jeden dzień i było to raczej szybkie zapoznanie się z miastem. Brakło czasu na dłuższy spacer wzdłuż Wisły, dotarcie do mariny czy cytadeli. Moim zdaniem weekend to minimum aby zapoznać się z atrakcjami miasta.
Moje „naj”: nie może być inaczej – widok na spichlerze od strony Wisły.
> Co zobaczyć w pobliżu Grudziądza
W pobliżu Grudziądza znajdziesz wiele zabytków należących kiedyś do zakonu krzyżackiego np. w Kwidzynie, Radzyniu Chełmińskim. Warto zatrzymać się w miejscowościach Chełmno i Świecie. Jeśli szukasz wytchnienia na łonie przyrody to może Bory Tucholskie.
Wpis na blogu o Grudziądzu: najważniejsze atrakcje wraz z mapką – zajrzyj tutaj.
3. Kazimierz Dolny
Położenie: województwo lubelskie, nad rzeką Wisłą.
> Najważniejsze atrakcje Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny, jak wiele miast nad Wisłą, swój rozwój i bogactwo zawdzięczał transportowi rzecznemu. Obecnie uchodzi za najładniejsze małe polskie miasteczko. Na niedużej powierzchni zobaczysz wiele zabytków takich jak zamek, kamieniczki wokół rynku i wzdłuż uliczek, kościół, klasztor. Uroku dodają mu wzgórza otaczające centrum miejscowości.
Wokół Kazimierza wytyczono wiele szlaków poprowadzonych przez wąwozy lessowe, z których najbardziej znany jest Wąwóz Korzeniowy Dół.
> Poszerz swoją wiedzę w muzeum
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym posiada sześć Oddziałów, z czego cztery znajdują się na miejscu tj. Muzeum Sztuki Złotniczej, Kamienica Celejowska, Oddział Przyrodniczy i Dom Kuncewiczów. Pozostałe dwa to Zamek w Janowcu i Grodzisko Żmijowiska (gm. Wilków).
Trudno mi powiedzieć, który z Oddziałów jest warty zobaczenia ponieważ nie znam tego muzeum. Natomiast w centrum znajduje się Muzeum Sztuki Złotniczej (Rynek 19) oraz Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11) prezentująca głównie malarstwo. Pozostałe Oddziały to dłuższy spacer lub wycieczka samochodem.
> Relaks nad Wisłą
Bulwar Nadwiślański wybudowano na skarpie, jest długi na 4 km. Dobrze zagospodarowany i oświetlony, znajduje się przy nim kilka lokali gastronomicznych. Ładne miejsce na spacer ze świetnym widokiem na Wisłę i miasteczko.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Minimum to dwa dni, a najlepiej kilka. Tak aby spokojnie nacieszyć się widokami i klimatycznymi miejscami. Tylko może lepiej przyjedź w tygodniu, Kazimierz jest bardzo popularny na weekendowe wypady.
Moje „naj”: usiąść na rynku i przypatrywać się zabytkom i malowniczym wzgórzom.
> Co zobaczyć w pobliżu Kazimierza Dolnego
Po drugiej stronie Wisły obejrzyj ruiny zamku w Janowcu oraz niewielki skansen. W pobliżu odwiedź pałac Czartoryskich w Puławach oraz uzdrowiskowy Nałęczów.
Wpis na blogu o Kazimierzu Dolnym: najważniejsze atrakcje wraz z mapką – zajrzyj tutaj.
4. Krapkowice
Położenie: województwo opolskie, nad rzeką Odrą i Osobłogą.
> Najważniejsze atrakcje Krapkowic
Krapkowice położone są malowniczo nad Odrą i wpływającą do niej Osobłogą. Zobaczysz fragment murów obronnych z wieżą, na którą można wejść. Jest też rynek z fontanną, kilka zabytkowych ulic oraz zamek, gdzie znajduje się szkoła więc można zobaczyć tylko z zewnątrz. Nieco poniżej starówki nad rzeką Osobłogą obejrzyj dawny zamkowy młyn, zaadaptowany na hotel i restaurację.
> Relaks nad rzeką Olzą i Osobłogą
Przejdź się nad Odrę i mając po prawej stronie mur zamkowy skieruj się nad Osobłogę. Ładnym miejscem jest widok na niewielki port jachtowy w miejscu gdzie Osobłoga wpływa do Odry oraz nieco dalej na dawny młyn.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Krapkowice są niewielką miejscowością więc zabytki spokojnie obejdziesz w jeden dzień. Jednak jeśli Ci się spodoba, zatrzymaj się w klimatycznym „Zamkowym Młynie”.
Moje „naj”: baszta oraz widok z niej na Krapkowice;
> Co zobaczyć w pobliżu Krapkowic
Zajrzyj do Pałacu Rozkochów, gdzie w każdy weekend dzieje się coś ciekawego. Zwiedź park i zamek w Kamieniu Śląskim oraz w Rogowie Opolskim.
Wpis na blogu o Krapkowicach: najważniejsze atrakcje – zajrzyj tutaj.
5. Lubliniec
Położenie: województwo śląskie, nad rzeką Lublinica.
> Najważniejsze atrakcje Lublińca
Lubliniec to niewielka starówka, a właściwie rynek i niewiele ponad to. Ale poza rynkiem też znajdziesz przyjemne miejsca. Takim jest zamek, obecnie hotel i restauracja, gdzie możesz wpaść na obiad lub kawę oraz położony obok park.
To co przyciąga do miasta, a właściwie jego okolic to lasy. Lasy Lublinieckie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Popularnym miejscem oddalonym o kilka kilometrów od miasta jest Staw Posmyk.
> Relaks nad rzeką Lublinicą
Po południowej stronie zabytkowego centrum przepływa rzeka (raczej rzeczka) Lublinica. Teren wzdłuż niej zagospodarowano tworząc park, nieco szumnie nazwany Bulwary nad Lublinicą. Alejki poprowadzą Cię wśród wysokich drzew do altany, tężni, oczka wodnego i na place zabaw.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Na spacer po Lublińcu wystarczy pół dnia. Jednak jeśli lubisz pobyt na łonie przyrody zatrzymaj się nad Stawem Posmyk (oddalonym 8 km od miasta) lub w innym miejscu i pospaceruj po Lasach Lublinieckich.
Moje „naj”: Lasy Lublinieckie z ich iglastymi drzewami.
> Co zobaczyć w pobliżu Lublińca
Zajrzyj do pałacu w Koszęcinie, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jest możliwość zwiedzania pałacu po wcześniejszym umówieniu, ale zawsze możesz wejść do parku z malowniczym stawem.
W wiosce Brynek zobaczysz duży pałac (z zewnątrz, w środku szkoła) położony w rozległym parku. Na tyłach szkoły znajduje się Ogród Botaniczny.
Odwiedź też rynek oraz zamek w Toszku, a właściwie jego pozostałości. W wieży znajduje się małe muzeum a z ostatniej kondygnacji zobaczysz widok na okolicę.
Wpisy na blogu o Lublińcu: najważniejsze atrakcje wraz z mapką – zajrzyj tutaj.
6. Polanica Zdrój
Położenie: województwo dolnośląskie, nad Bystrzycą Dusznicką.
> Najważniejsze atrakcje Polanicy Zdrój
Położona w Kotlinie Kłodzkiej Polanica Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową i wypoczynkową. Miasto jest bardzo zielone, na jego terenie znajduje się kilka parków i właśnie te zadbane zielone tereny są największą atrakcją miasta. W Parku Głównym znajdź altanę z ujęciem „Wielkiej Pieniawy”.
Najładniejszym budynkiem jest duży zabytkowy Dom Zdrojowy, obecnie sanatorium, a w pobliżu teatr im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Spacerując po mieście spotkasz jeszcze wiele ładnych willi i domów uzdrowiskowych.
Wyrusz też na górskie szlaki, z których kilka przebiega przez Polanicę Zdrój.
> Relaks nad Bystrzycą Dusznicką
Bystrzyca Dusznicka przepływa przez centrum miejscowości. Po obu stronach tej małej rzeki znajdują się zadbane budynki a w sezonie całości dopełniają kwiaty i ozdobne krzewy.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Na obejście Polanicy Zdrój wystarczy jeden dzień, ale to nie jest miasto do szybkiego zwiedzania. Tutaj trzeba pobyć, pospacerować, wyjść w góry. Najlepiej przyjedź na kilka dni.
Moje „naj”: Park Główny ale rano, kiedy jest mało osób.
> Co zobaczyć w pobliżu Polanicy Zdrój
Kotlina Kłodzka, gdzie położona jest Polanica Zdrój, obfituje w przeróżne atrakcje przyrodnicze, zabytkowe miejscowości, uzdrowiska, zamki, szlaki górskie. Odwiedź m.in. Duszniki Zdrój, Kudowę-Zdrój, Kłodzko oraz pałac w Gorzanowie. Wyjdź na szlaki Gór Stołowych, a jeśli lubisz nieoczywiste atrakcje przyrodnicze udaj się na Torfowiska pod Zieleńcem.
Wpis na blogu o Polanicy Zdrój: najważniejsze atrakcje – zajrzyj tutaj.
7. Reszel
Położenie: województwo warmińsko-mazurskie, nad rzeką Sajną.
> Najważniejsze atrakcje Reszla
Reszel jest kameralną miejscowością, ale ma wszystko co może zainteresować turystę – zamek, starówkę oraz gotyckie mosty. Zamek można zwiedzać w środku, a panoramę miasteczka obejrzeć z jego wieży. Zajrzyj też do kościoła św. Piotra i Pawła z nietypową chrzcielnicą, a potem przejdź się uliczkami starówki na rynek.
> Relaks nad rzeką Sajną
Poniżej starówki Reszla, w głębokim jarze płynie niewielka rzeka Sajna wzdłuż której możesz przejść się ścieżkami spacerowymi. Teren wzdłuż rzeki jest parkiem miejskim.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Aby obejrzeć Reszel wystarczy pół dnia, ale miejscowość jest na tyle ładna i jednocześnie kameralna, że warto zatrzymać się tutaj na weekend.
Moje „naj”: widok z wieży zamkowej na miasto.
> Co zobaczyć w pobliżu Reszla
Jesteś w krainie jezior więc spacery nad okolicznymi jeziorami konieczne. Z bliższych miejscowości odwiedź Kętrzyn, malowniczo położone Mrągowo i urokliwe, niewielkie Barczewo.
Wpis na blogu o miejscowości Reszel: najważniejsze atrakcje – zajrzyj tutaj.
8. Skoczów
Położenie: województwo śląskie, nad rzeką Wisłą i Bładnicą.
> Najważniejsze atrakcje Skoczowa
Centrum Skoczowa zajmuje niewielka starówka z rynkiem ozdobionym barokową fontanną oraz zabytkowym ratuszem. Warto zajrzeć (jeśli będzie otwarty) do barokowego kościoła pw. Piotra i Pawła.
W mieście znajduje się Muzeum Gustawa Morcinka (ul. Fabryczna 5) oraz jego pomnik. Literat, mnie znany z obowiązkowej lektury szkolnej, wiele lat mieszkał i pracował w Skoczowie.
> Relaks nad Wisłą i Bładnicą
Przez Skoczów przepływa Wisła, wzdłuż której możesz pokonywać kilometry ścieżek pieszo-rowerowych. Mnie jednak bardziej podobał się kameralny park z przepływającą przez niego Bładnicą, nieco dalej wpadającą do Wisły.
> Ile czasu poświęcić na zwiedzanie oraz moje „naj”.
Na zwiedzanie Skoczowa wystarczy poświęcić pół dnia. Miejscowość nie jest duża, więc dosyć szybko ją obejdziesz. Ale jeśli wybierzesz się nad Wisłę to przemierzanie ścieżek wzdłuż rzeki może zająć Ci sporo czasu.
Moje „naj”: rynek otoczony zabytkowymi kamienicami.
> Co zobaczyć w pobliżu Skoczowa
Zajrzyj do Bielska-Białej, największego miasta w okolicy oraz „zdobądź” Szyndzielnię. Pojedź do pobliskiego Ustronia, Wisły, Brennej i Szczyrku i wybierz się na szlaki Beskidów.
Wpis na blogu o Skoczowie: najważniejsze atrakcje – zajrzyj tutaj.
Co dalej
Więcej opisanych na blogu miast i miasteczek znajdziesz pod tagiem miasteczka polskie. A jeśli lubisz zaglądać w mniej znane i rzadziej odwiedzane miejsca wejdź do lokalnych atrakcji.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.