piątek, 14 czerwca, 2024

26 dni urlopu i nic więcej. Da się z nich złożyć 2-3 dłuższe wyjazdy w ciągu roku. Dla jednych to dużo, dla pasjonatów, jak ja, niewiele. Dlatego też wyjazdy weekendowe są częstym elementem naszych podróży. Standardowo wyjeżdżamy w piątek po południu, wracamy w niedzielę, a od czasu do czasu na tzw. długie weekendy.

Jak i gdzie wyjeżdżam na weekend
Beskid Niski

Środek transportu

 • Samochód. Oczywiście przede wszystkim samochód, nic nas wtedy nie ogranicza.
 • Samolot. Zrealizowałam kilka weekendów samolotowych np. do Kolonii.
 • Pociąg. Tylko jeden weekend, ale fajnie było. Trasa Katowice – Gdańsk. Może powtórzę na innej trasie.
Wyjeżdżam na weekend
Tanie linie na weekend

Jak daleko

 • Czas dojazdu. Głównym wyznacznikiem standardowego weekendu jest czas dojazdu, nie odległość. Mam blisko do autostrad A1 i A4. Jeśli wybiorę przejazd autostradami, jestem w stanie pokonać znacznie większą odległość niż drogami lokalnymi. Oczywiście chodzi o przejazd w normalnym ruchu, bez korków.
 • Preferencje. Najchętniej i najczęściej wybieram kierunki, które możemy osiągnąć samochodem w ciągu dwóch godzin. Od czasu do czasu wybieram miejsca bardziej odległe – ponad 2 godziny jazdy. W tak wyznaczonym promieniu od domu mogę zaglądać także na Słowację i do Czech.
 • Samolot i pociąg podlega innym regułom: co nieco zobaczyć i zdążyć wrócić do pracy w poniedziałek.
Wyjeżdżam na weekend
Czechy

Gdzie

Kryteria jakimi kieruję się przy wyborze kierunku:

 • Pora roku. W chłodne miesiące wybieram większe miasta, w cieplejsze (w większości) plener, czyli atrakcje przyrodnicze lub mniejsze miejscowości. Lubię przebywać poza budynkami, ale musi być do tego odpowiednia temperatura. Nie mam przyjemności w marznięciu. Dlatego późną jesienią, zimą jeśli już ruszamy się z domu to do większych miast. Wtedy zwykle zwiedzamy muzea, a przed chłodem chowamy się w kawiarniach. W ten sposób zwiedziłam kilka mniej znanych muzeów w Krakowie np. Collegium Maius
 • Promocyjne ceny. Przede wszystkim promocyjne ceny noclegów oraz biletów na samolot w przypadku wyboru takiego środka transportu. Staram się elastycznie podchodzić do tego typu wyjazdów i wykorzystywać pojawiające się promocyjne ceny. Zwykle szukam na www.fly4free.pl
 • Lokalizacja. W miarę możliwości nowe miejsca. Oczywiście wracam też do wcześniej odwiedzonych, gdzie zwykle znajdę coś, czego wcześniej nie widziałam. 
Wyjeżdżam na weekend
Warszawa

Organizacja

 • Rezerwacja noclegu. Zasadniczym punktem wyjazdu weekendowego jest rezerwacja noclegu. Zwykle robię to 1-3 tygodni przed wyjazdem. Zdecydowanie preferuje rezerwację on-line dlatego najczęściej robię to na www.booking.com. Unikam stron, gdzie trzeba najpierw pisać zapytanie do właściciela obiektu. Przerabiałam kilkukrotnie. Pisałam kilkanaście a może więcej maili – niektórzy w ogóle nie odpisywali, większość informowała o braku wolnych miejsc. Podobnie z rezerwacją telefoniczną. Szkoda czasu. A może macie inne doświadczenia? Czasem rezerwuję noclegi w sieciach hotelowych takich jak AccorHotels, Hilton, Best Western. Należę do ich programów lojalnościowych co z czasem daje dodatkowe profity. Wszelkie możliwości obniżek cen noclegów, programy lojalnościowe, promocje w bardzo przystępny sposób opisuje Rafał na blogu „Hotel Spotter”.
 • Planowanie pobytu. Wyjazd weekendowy jest krótki i na miejscu nie ma czasu na szukanie/zastanawianie się co też tam będę robić. Dlatego staram się (lepiej lub gorzej) przygotować do każdego weekendu. Mam listę miejsc czy wycieczek górskich, z których realizujemy tylko część w zależności od chęci lub pogody.
Fertorakos
Pensjonat w Fertőrákos – pobyt w „długi weekend”
DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw

Jeszcze tylko przygotować podstawowe wyposażenie plecaka oraz wybrać kierunek.

W trakcie podróży są też rzeczy irytujące, a przemyśleniami na ten temat podzieliłam się w tym wpisie. Większość z punktów traktuję z przymrużeniem oka i nie psują mi pobytu. Ale czy wrócę w to samo miejsce…

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x