Piotrków Trybunalski – kwietniowy spacer po mieście rozpoczynamy od dworca kolejowego.
Stacja kolejowa powstała w poł. XIX w. na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – pierwszej linii kolejowej na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Dzięki temu nastąpił w Piotrkowie znaczny rozwój przemysłu.
Nieopodal dworca oglądamy wieżę ciśnień wybudowaną w 1926 r.
Idąc w stronę rynku Starego Miasta mijamy cerkiew z XIX w. Powstanie parafii prawosławnej zapoczątkowała grupa Greków przybyła do miasta w XVIII w.
Trochę dalej, przy Placu Kościuszki znajdują się dwa klasztory: oo. Bernardynów i dobudowany do murów miejskich ss. Dominikanek.
W Klasztorze Dominikanek mieszka obecnie 4 czy 5 sióstr. Jednak większą część zabudowań przeznaczono na cele kulturalno-wystawiennicze tworząc Centrum idei „Ku Demokracji”. Odbywają się tu koncerty, wystawy, konferencje itp.
Oprowadza nas pan zaangażowany w funkcjonowanie kompleksu. Opowiada o historii klasztoru, jego przystosowaniu do obecnej działalności, wystawach. W niedługim czasie będzie udostępniona część hotelowa z kilkoma pokojami do wynajęcia. Przechodzimy krużgankiem do kościoła wybudowanego wraz z całym kompleksem w XVII w. Odnowiony, kameralny kościół ma głównie barokowe zdobienia.
Piotrków filmowym miastem
Nakręcono tu sceny do blisko 40 filmów np. „Ewa chce spać”, „Vabank”, „Akademia Pana Kleksa”, „Uprowadzenie Agaty”, „Pan Tadeusz”.
Przy kamienicy widocznej na poniższym zdjęciu kręcono scenę napadu na jubilera do filmu „Vabank”.
W miejscach prac ekip filmowych umieszczono tabliczki. Można udać się „Traktem filmowym” odnajdując tablice z pomocą pobranego planu.
Centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek Trybunalski. Na środku widoczny jest zarys fundamentów dawnego ratusza.
Na rynku robimy chwilę przerwy. Dalszy spacer będziemy kontynuować w części 2.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
..