poniedziałek, 2 grudnia, 2024

Zamek w Rogowie Opolskim to nie tylko budynek, ale też park angielski. Na miejscu można również przenocować w „Domu pod Kogutkiem”, położonym na terenie parku.

Rogów Opolski znajduje się 20 km na południe od Opola i kilka minut jazdy od autostrady A4.

W treści wpisu:

  • jaką funkcję pełni rogowski zamek
  • co zwiedzisz
  • spacer po parku
Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim

Historia i teraźniejszość

Zamek w Rogowie Opolskim (obecnie pałac) zbudowała rodzina Rogojskich w XVI w. Kolejne wieki przyniosły kilkukrotną zmianę właścicieli, przebudowę i rozbudowę budynku. Ostatni właściciel, Heinrich von Haugwitz zmarł w 1932 r. i w tymże roku budynek przekształcono w obóz szkoleniowy Hitlerjugend. Po wojnie obiekt znacjonalizowano i wykorzystywano najpierw jako przedszkole, a później magazyn zboża.

Zdewastowany obiekt w latach sześćdziesiątych XX w. przekazano Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która nadal jest właścicielem. Po remoncie utworzono tu Oddział Zbiorów Zabytkowych gromadząc wiele zabytków piśmiennictwa i ikonografii. Szczególnie cenne są rękopisy z XIV w. spisane w kancelariach książąt opolskich.

Obecnie w dawnych wyremontowanych salach zamku organizowane są konferencje, spotkania bibliotekarzy, historyków. Więcej o historii i współczesności przeczytaj na stronie biblioteki.

Co zobaczysz na miejscu

Zamek w Rogowie Opolskim zaprasza do zwiedzania. Nawet przy autostradzie A4 ustawiono drogowskazy zachęcające do odwiedzin. Czy warto zajrzeć? Co zobaczymy na miejscu?

Kamienny most

Kiedy za drogowskazami dojedziesz szutrową drogą w pobliże zamku, trzeba gdzieś zaparkować samochód. Wjedź kamiennym mostem na dziedziniec, jest tam kilka miejsc parkingowych. Spacerując po parku będziesz mieć możliwość przejść pod obiektem, który ładnie komponuje się z terenem zielonym.

Kamienny most
Widok z parku na zamek i most

Zamek

Ponieważ prawie nic nie zachowało się z dawnego wyposażenia, kilka udostępnionych sal urządzono stylizowanymi meblami. To właśnie tutaj odbywają się wspomniane spotkania, sale można również wynająć na organizację prywatnych imprez.

W jednej z nich obejrzysz film „Rogowskie Skarby”. Tylko w ten sposób zapoznasz się z zabytkowymi zbiorami biblioteki. Nie są one udostępnione do zwiedzania. Na koniec zobaczysz niewielki zbiór ikonografii poświęcony Powstaniu Styczniowemu. Wystawę udostępniono w 160 rocznicę wybuchu powstania.

Zamek w Rogowie Opolskim
Wejście
Jedna z sal
Wystawa
Przybory piśmiennicze

Park

Park zaprojektowano w stylu angielskim. Częściowo jest ułożony tarasowo i umocniony murami zdobionymi detalami architektonicznymi i rzeźbami. Ładnym elementem jest okrągła altana.

Z murów widać rozległy teren przypominający rozlewisko – to tędy wcześniej przepływała Odra, obecnie nieco odsunięta od posiadłości. Spacerując alejkami zobaczysz stare drzewa, wśród których dominują dęby, miłorząb japoński, tulipanowiec.

Park i zamek
Fragment parku
Ścieżka między murami
Altana

Mauzoleum Haugwitzów

Mauzoleum rodziny Haugwitzów wybudowano w XIX w. Zaraz po zakończeniu wojny zostało zdewastowane a trumny niektóre zniszczone inne przeniesione na cmentarz parafialny do nieoznakowanej mogiły. Dopiero w 2010 r. uporządkowano sprawy pochówku, a na grobowcu umieszczono tablicę pamiątkową. Nad wejściem znajduje się herb von Haugwitz.

Mauzoleum rodziny Haugwitzów

Informacje praktyczne

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem, który opowiada historię zabytku oraz właścicieli. Po parku spacerujemy samodzielnie.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 11.00 – 16.00;
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł;

Gdzie dalej

Odwiedź pobliskie Krapkowice oraz Kamień Śląski. W niedalekiej odległości zajrzyj do odradzającego się Pałacu Rozkochów. I oczywiście odwiedź Opole.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
1 rok temu

Ileż to pięknych miejsc mamy w Polsce 🙂
Pozdrawiam z Mazur 🙂

Urszula
1 rok temu

Ładne miejsce znalazłaś. I mało znane. Fajnie, że jest odnowione i zadbane. I że ktoś dba, aby się więcej o tym miejscu dowiedzieć.

Nowak
1 rok temu

Właśnie jedziemy tam na weekend! Dziękuję za inspirację 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM