Zamek w Rogowie Opolskim to nie tylko budynek, ale też park angielski. Na miejscu można również przenocować w „Domu pod Kogutkiem”, położonym na terenie parku.
Rogów Opolski znajduje się 20 km na południe od Opola i kilka minut jazdy od autostrady A4.
W treści wpisu:
- jaką funkcję pełni rogowski zamek
- co zwiedzisz
- spacer po parku
Historia i teraźniejszość
Zamek w Rogowie Opolskim (obecnie pałac) zbudowała rodzina Rogojskich w XVI w. Kolejne wieki przyniosły kilkukrotną zmianę właścicieli, przebudowę i rozbudowę budynku. Ostatni właściciel, Heinrich von Haugwitz zmarł w 1932 r. i w tymże roku budynek przekształcono w obóz szkoleniowy Hitlerjugend. Po wojnie obiekt znacjonalizowano i wykorzystywano najpierw jako przedszkole, a później magazyn zboża.
Zdewastowany obiekt w latach sześćdziesiątych XX w. przekazano Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która nadal jest właścicielem. Po remoncie utworzono tu Oddział Zbiorów Zabytkowych gromadząc wiele zabytków piśmiennictwa i ikonografii. Szczególnie cenne są rękopisy z XIV w. spisane w kancelariach książąt opolskich.
Obecnie w dawnych wyremontowanych salach zamku organizowane są konferencje, spotkania bibliotekarzy, historyków. Więcej o historii i współczesności przeczytaj na stronie biblioteki.
Co zobaczysz na miejscu
Zamek w Rogowie Opolskim zaprasza do zwiedzania. Nawet przy autostradzie A4 ustawiono drogowskazy zachęcające do odwiedzin. Czy warto zajrzeć? Co zobaczymy na miejscu?
Kamienny most
Kiedy za drogowskazami dojedziesz szutrową drogą w pobliże zamku, trzeba gdzieś zaparkować samochód. Wjedź kamiennym mostem na dziedziniec, jest tam kilka miejsc parkingowych. Spacerując po parku będziesz mieć możliwość przejść pod obiektem, który ładnie komponuje się z terenem zielonym.
Zamek
Ponieważ prawie nic nie zachowało się z dawnego wyposażenia, kilka udostępnionych sal urządzono stylizowanymi meblami. To właśnie tutaj odbywają się wspomniane spotkania, sale można również wynająć na organizację prywatnych imprez.
W jednej z nich obejrzysz film „Rogowskie Skarby”. Tylko w ten sposób zapoznasz się z zabytkowymi zbiorami biblioteki. Nie są one udostępnione do zwiedzania. Na koniec zobaczysz niewielki zbiór ikonografii poświęcony Powstaniu Styczniowemu. Wystawę udostępniono w 160 rocznicę wybuchu powstania.
Park
Park zaprojektowano w stylu angielskim. Częściowo jest ułożony tarasowo i umocniony murami zdobionymi detalami architektonicznymi i rzeźbami. Ładnym elementem jest okrągła altana.
Z murów widać rozległy teren przypominający rozlewisko – to tędy wcześniej przepływała Odra, obecnie nieco odsunięta od posiadłości. Spacerując alejkami zobaczysz stare drzewa, wśród których dominują dęby, miłorząb japoński, tulipanowiec.
Mauzoleum Haugwitzów
Mauzoleum rodziny Haugwitzów wybudowano w XIX w. Zaraz po zakończeniu wojny zostało zdewastowane a trumny niektóre zniszczone inne przeniesione na cmentarz parafialny do nieoznakowanej mogiły. Dopiero w 2010 r. uporządkowano sprawy pochówku, a na grobowcu umieszczono tablicę pamiątkową. Nad wejściem znajduje się herb von Haugwitz.
Informacje praktyczne
Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem, który opowiada historię zabytku oraz właścicieli. Po parku spacerujemy samodzielnie.
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 11.00 – 16.00;
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł;
Gdzie dalej
Odwiedź pobliskie Krapkowice oraz Kamień Śląski. W niedalekiej odległości zajrzyj do odradzającego się Pałacu Rozkochów. I oczywiście odwiedź Opole.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.