10 pomysłów na spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to drugi zestaw tras po tej krainie. Poprzedni, obejmujący nie tylko Jurę, znajdziesz po tytułem 10 pomysłów na wiosenny spacer w województwie śląskim.
- Dlaczego warto wybrać się na proponowane trasy?
- Propozycje łatwych tras pieszych po Jurze
- 1. Zalew Dzibice – piaszczysta plaża, obserwacja ptaków i pobliskie skałki
- 2. Góry Towarne – rozległe widoki, jaskinie
- 3. Rezerwat „Zielona Góra” i Jeziorko Krasowe unikat w skali kraju
- 4. Rezerwat Parkowe – Zielony Staw, Grota Niedźwiedzia i drewniany młyn
- 5. Brama Twardowskiego, jaskinia i ruiny zamku Ostrężnik
- 6. Pustynia Błędowska i malowniczy zakątek z jeziorkami
- 7. Z Podlesic do Morska – ruiny zamku, Góra Zborów i jaskinia (zwiedzanie z przewodnikiem)
- 8. Szlak Doliną Wodącej i zamek Pilcza w Smoleniu
- 9. Żarki-Przewodziszowice: strażnica rycerza Mikołaja i wapienne skały
- 10. Rezerwat Przyrody Pazurek: Zubowe Skały i liściasty las
- Gdzie zjeść
- Co jeszcze
Dlaczego warto wybrać się na proponowane trasy?
- Trasy są łatwe, odpowiednie dla seniorów, również tych ze słabszą kondycją, oraz rodzin z dziećmi, ale bez wózków (poza propozycją nr 9, tam jest asfalt na całym odcinku). Weź jednak pod uwagę, że są to wzgórza i mają czasem krótkie ale strome podejścia/zejścia.
- Proponowane trasy mają długość od 1,3 km do 7,6 km.
- Każda trasa (z jednym wyjątkiem tj. Pustynia Błędowska) jest pętlą, co jest ważne kiedy poruszamy się samochodem. W końcu i tak trzeba wrócić do auta, a chodzenie w tę i z powrotem tą samą drogą może być nieco nużące.
- Na każdym z wymienionych szlaków zobaczysz jakąś ciekawostkę przyrodniczą lub historyczną. A w bonusie otrzymasz ładne widoki, ruch i relaks w malowniczym otoczeniu.
- Każdą trasę przeszłam osobiście i bardziej szczegółowo opisałam na blogu, załączając mapkę (tam gdzie było to zasadne).
Propozycje łatwych tras pieszych po Jurze
1. Zalew Dzibice – piaszczysta plaża, obserwacja ptaków i pobliskie skałki
Długość trasy: 3,8 km
Zalew Dzibice znajduje się w powiecie zawierciańskim w pobliżu miejscowości Kroczyce. Ten sztuczny zbiornik powstał na rzece Białce poprzez wybudowanie zapory.
Trasa jest bardzo łatwa, obiega wokół jezioro przechodząc po tamie oraz (dla chętnych) wspina się na wzgórze skąd można rzucić okiem na okolicę. Krótkie podejście prowadzi między wapiennymi skałkami.
Jeśli nad Zalew Dzibice przyjedziesz w ciepły weekendowy dzień, zastaniesz sporo osób. Nad jeziorem znajduje się piaszczysta plaża przyciągająca amatorów kąpieli i plażowania. A może właśnie to będzie dla Ciebie atutem tego miejsca.
Szukasz spokoju? Przyjedź w tygodniu lub chłodniejszy dzień i poobserwuj ptaki.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
2. Góry Towarne – rozległe widoki, jaskinie
Długość trasy: 2,5 km
Góry Towarne położone są tuż poza granicami Olsztyna, tego w pobliżu Częstochowy.
Nazwa Góry Towarne związana jest z karawanami kupieckimi wędrującymi z Krakowa na północ, a które ukrywały towary w tutejszych jaskiniach.
Dużym atutem tego miejsca są niezalesione wzgórza, skąd zobaczysz oddalone o 2 km ruiny zamku w Olsztynie oraz zabudowania Częstochowy. Jeśli jesteś speleologiem możesz spróbować podrążyć temat, znaczy zejść do którejś jaskini.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
3. Rezerwat „Zielona Góra” i Jeziorko Krasowe unikat w skali kraju
Długość trasy: 1,3 km obejmuje obejście Rezerwatu „Zielona Góra”; jeśli chcesz pieszo dojść do Jeziorka Krasowego dodaj 1,5 km w jedną stronę.
Rezerwat „Zielona Góra” i jeziorko Krasowe znajdują się we wsi Kusięta, około 8 km od Częstochowy. Obie atrakcje połączyłam w jedną wycieczkę, ponieważ znajdują się w odległości 1,5 km od siebie. Odległość tę można pokonać pieszo albo podjechać samochodem.
Pagórkowaty Rezerwat „Zielona Góra” porośnięty jest lasem, więc widoków brak. W zamian są ciekawe w kształcie skały, z których najbardziej charakterystyczna to Diabelskie Kowadło przypominająca kowadło lub grzyb, jak kto woli.
Jeziorko Krasowe to unikat w skali kraju, czego możesz nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Zbiornik powstał w miejscu leja krasowego, a poziom wody jest uzależniony od ilości opadów atmosferycznych.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
4. Rezerwat Parkowe – Zielony Staw, Grota Niedźwiedzia i drewniany młyn
Długość trasy: 4,7 km
Rezerwat Parkowe położony jest w pobliżu Złotego Potoku, wsi w powiecie częstochowskim. To krótki, ale atrakcyjny szlak. Jego część prowadzi przez kilka wzniesień, które nieco nas zmęczą przy podejściach.
Atrakcją tej trasy jest Grota Niedźwiedzia, do której możesz wejść, ale zabierz ze sobą latarkę. Ma 70 m długości, a dostęp jest dosyć łatwy. Poza tym przejdziesz obok Zielonego Stawu będącego siedliskiem ptaków i drewnianego młyna. Będąc na szlaku zwróć uwagę na obelisk mjr Jana Wrzoska, olimpijczyka i żołnierza.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
5. Brama Twardowskiego, jaskinia i ruiny zamku Ostrężnik
Długość trasy: 6 km
Ten szlak przebiega obok symbolu północnej Jury czyli Bramy Twardowskiego w powiecie częstochowskim, gmina Janów. Początek trasy wyznaczyłam na parkingu położonym między Złotym Potokiem a Żarkami przy drodze nr 793.
Największą atrakcją trasy jest Brama Twardowskiego, widoczna na wielu folderach prezentujących region. Nazwę skale nadał poeta Zygmunt Krasiński, który spędzał lato w dworku ojca w Złotym Potoku.
Nie mniej interesujące są wapienne skały zwane Diabelskie Mosty.
Szlak przebiega obok ruin zamku Ostrężnik. Niewielki mur widać ze szlaku (ale musisz się dobrze rozglądać aby je dojrzeć) lub wejdź na wzgórze, tam też zobaczysz resztki murów zamku. Naprawdę niewiele z nich zostało, ale są. Pod zamkiem znajduje się Jaskinia Ostrężnicka, która kiedyś była lochami zamku. Łatwo ją odszukać i ma ciekawe wejście podzielone filarem.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
6. Pustynia Błędowska i malowniczy zakątek z jeziorkami
Długość trasy: grzęźnij w piachu ile chcesz
Pustynia Błędowska położona jest na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, między miejscowościami Dąbrowa Górnicza, Chechło i Klucze.
Największą jej atrakcją jest piach, dużo piachu. Po pustyni możesz chodzić wzdłuż i wszerz, jak chcesz. Zwróć tylko uwagę, że część pustyni jest poligonem wojskowym. Jak już wrócisz z butami pełnymi piachu, możesz pustynię obserwować z bardziej utwardzonych miejsc. Do dyspozycji jest kilka punktów widokowych, Róża Wiatrów czyli system pomostów i altan oraz biegnąca jej obrzeżami ścieżka pieszo-rowerowa.
A zakątek z jeziorkami? Malowniczy teren z dwoma jeziorkami znajduje się w miejscowości Klucze w odległości około 600 m od pustyni. Mało kto wie o tym miejscu, docierają tu głównie okoliczni mieszkańcy.
Tutaj znajdziesz link z dokładniejszym opisem pustyni i jeziorek.
7. Z Podlesic do Morska – ruiny zamku, Góra Zborów i jaskinia (zwiedzanie z przewodnikiem)
Długość trasy: 7,6 km
Trasa prowadzi z wioski Podlesic do wioski Morsko w powiecie zawierciańskim. Po drodze napotkasz kilka krótkich, stromych podejść.
To jedna z dłuższych tras w tym zestawieniu. Poza krótkim odcinkiem drogą asfaltową, przebiega szlakami wśród lasów. Największą atrakcją jest Góra Zborów, która w tym przypadku wypadła pod koniec mojej trasy. Góra Zborów jest najwyższym wzniesieniem w okolicy, a malowniczości dodają jej okazałe wapienne skały. Widok też stąd rozległy, ponieważ szczyt nie jest zalesiony.
Poniżej Góry Zborów znajduje się Jaskinia Głęboka w sezonie udostępniona do zwiedzania – wejście z przewodnikiem, czas zwiedzania ok. 40 min.
Po drodze zobaczysz ruiny zamku Bąkowiec, ale tylko z zewnątrz. Zabytek znajduje się na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Morsku.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
8. Szlak Doliną Wodącej i zamek Pilcza w Smoleniu
Długość trasy: 6,5 km
Wioska Smoleń, gdzie rozpoczyna się szlak, jest położona na terenie gminy Pilica, powiat zawierciański.
Cała trasa przebiega ścieżką dydaktyczną poprowadzoną przez Dolinę Wodącej, która częściowo pokrywa się z jurajskimi szlakami. Trasa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy ruinach zamku Pilcza w Smoleniu, które są największą atrakcją tej wycieczki. Można go zwiedzić przed lub po powrocie ze szlaku. Zamek zwiedza się wewnątrz (wstęp płatny), gdzie koniecznie należy wejść na odbudowaną wieżę ze świetnym widokiem na okolicę.
Na trasie ścieżki dydaktycznej również będą ciekawe miejsca: Skała Biśnik i Jaskinia na Biśniku (nie można wejść, są kraty) oraz Grodzisko Pańskie, gdzie dawno temu znajdował się drewniany gród.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
9. Żarki-Przewodziszowice: strażnica rycerza Mikołaja i wapienne skały
Długość trasy: 6,5 km
Bardzo łatwa trasa z początkiem i końcem na parkingu w Żarkach, dzielnicy Przewodziszowice (powiat myszkowski). Trasa w całości ma nawierzchnię asfaltową i częściowo pokrywa się ze ścieżką rowerową.
Główną atrakcją trasy są ruiny strażnicy, należącej do rycerza Mikołaja, który zasłynął ze zbójowania. Szlak mija kilka wapiennych skał oraz kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Czatachowej. Dużym atutem jest las, który towarzyszy spacerowiczom przez większość trasy.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
10. Rezerwat Przyrody Pazurek: Zubowe Skały i liściasty las
Długość trasy: 5,8 km
Rezerwat Przyrody Pazurek położony jest w pobliżu wioski Pazurek w powiecie olkuskim.
Trasa jest ścieżką spacerowo-dydaktyczną wytyczoną w rezerwacie. Najciekawszym miejscem jest wzgórze ze skałami zwane Zubowe Skały. Szlak wiedzie przez las bukowo-jaworowy. Po drodze jeszcze nieco skałek, pagórkowaty teren oraz wiata wypoczynkowa.
Tutaj znajdziesz link z mapką oraz dokładniejszym opisem trasy.
Gdzie zjeść
Na proponowane trasy najlepiej wziąć własny prowiant, ale jeśli zechcesz zjeść obiad, to może zainteresuje cię któraś z propozycji:
Pstrągarnia – Smażalnia Ryb, Złoty Potok, ul. Kościuszki 100. Świeżutkie pstrągi i karpie z hodowli znajdującej się obok restauracji. Jadąc drogą nr 793 zobaczysz stawy hodowlane i wjazd na parking. Miejsce oblegane w weekendy, w godzinach obiadowych marne szanse na wolne miejsce na parkingu. (Jeśli nic się nie zmieniło to płatność wyłącznie gotówką z powodu braku zasięgu). [Najbliżej trasy nr 4 i 5]
Restauracja Słoneczne Tarasy, Trzebniów, ul. Ostrężnicka 13 (przy drodze nr 793, blisko ruin zamku Ostrężnik). Malownicze otoczenie, w sezonie duży taras ze stolikami. Dania kuchni polskiej, smaczne i ładnie podane. [Najbliżej trasy nr 4 i 5]
Restauracja Basteja, Olsztyn, ul. Zamkowa 15 (dojście do ruin zamku w Olsztynie). Spory wybór smacznych dań: mięsa, ryby, makarony, pierogi, pizza. [Najbliżej trasy nr 2 i 3]
Restauracja w Hotelu Ostaniec, Podlesice 82. Wyruszając na trasę nr 7 właśnie tutaj zostawiłam samochód. Duży teren, nawet w weekend nie powinno być problemów z parkowaniem czy miejscem w restauracji. Dosyć duży przekrój cenowy, w weekendy zestawy obiadowe. [Najbliżej trasy nr 1, 7 i 9]
Restauracja Pod Kolumnami, Pilica, ul. Senatorska 13. Lokal w bocznej uliczce, blisko bramy wejściowej na teren pałacu w Pilicy (pałac w kiepskim stanie, tylko z zewnątrz). Smaczne, ładnie podane dania. Serwowane są również zestawy dnia, lecz nie wiem czy w każdy dzień. [Najbliżej trasy nr 8]
Karczma Bida, Bolesław, ul. Wyzwolenia 2d. Restauracja położona przy drodze krajowej nr 94. Dosyć popularne miejsce serwujące spory wybór dań. [Najbliżej trasy nr 6 i 10]
Co jeszcze
Zajrzyj na 10 pomysłów na wiosenny spacer w województwie śląskim, tam znajdziesz jeszcze więcej propozycji łatwych i ciekawych tras.
Jeśli wolisz góry sprawdź gdzie wędrowałam, może coś cię zainteresuje. Są tam m.in. Beskidy, Góry Stołowe, Tatry, Roque Nublo na Gran Canarii a także szlak w Hong Kongu.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.