wtorek, 4 października, 2022

Jednym z odwiedzonych miejsc podczas pobytu na Gran Canarii jest wąwóz Guayadeque. Z każdym przejechanym kilometrem zbocza skał stają się coraz bardziej zielone. Wokół rośnie mnóstwo kaktusów, aloesów, agaw a także wiele endemitów. Przyjazne warunki klimatyczne oraz dostęp do słodkiej wody spowodowały, że wąwóz licznie zamieszkiwali pierwsi mieszkańcy wyspy – Guanczowie. W miękkich skałach drążyli mieszkania. Obecni mieszkańcy wąwozu Guayadeque również żyją w jaskiniach, wyposażeni oczywiście we współczesne zdobycze techniki.

Jedziemy na sam koniec wąwozu Guayadeque (ok. 15 km) mijając po drodze kilka osad.

Wąwóz

Wąwóz Guayadeque

Bufet

Bufet w restauracji „Tagoror”

Podjeżdżamy na parking restauracji „Tagoror”. Miejsce jest pięknie zlokalizowane, a sama restauracja wykuta w skale. Warto przejść się korytarzami lokalu i zobaczyć kilka sal z kamiennymi stołami, a także sklepik z pamiątkami oraz podstawowymi artykułami spożywczymi.

 

 

..

mousse de gofio

Mousse de gofio – deser z mączki gofio

Pomimo interesującego wnętrza, stolik zajmujemy na zewnątrz, jest ciepło, słonecznie i z widokami. Próbuję lokalnego deseru z mączki gofio (mousse de gofio), jest bardzo dobry, choć wyczuwa się posmak mąki.

Specyficzny smak i zapach mączki gofio jest wynikiem prażenia ziaren zbóż przed zmieleniem. Je się ją na słono i słodko, dodaje do dań obiadowych, deserów, ciastek.

Restauracja

Brama wjazdowa na parking restauracji „Tagoror”

Parking

Restauracja „Tagoror”

Kiedy już napatrzymy się na widoki roztaczające się z tarasu restauracji, koniecznie należy znaleźć ścieżkę wychodzącą z parkingu. Obejdziemy nią wokoło miejscowość, przechodząc obok pokoi-jaskiń do wynajęcia. Po drodze gwarantowane fantastyczne widoki.

 

Ścieżka i apartamenty w jaskiniach do wynajęcia

Ścieżka i apartamenty w jaskiniach do wynajęcia

Ścieżka

Ścieżka

Guayadeque

Sklepik z pamiątkami przy ścieżce

Guayadeque

Wąwóz Guayadeque

Guayadeque

Kwitnący migdałowiec

Wąwóz

Wąwóz

Widok na okolicę

Widok ze ścieżki

Uliczka

Uliczka

Wioska

Zabudowania wioski

Kaktusy

Kaktusy

Kwitnąca roślinność

Kwitnąca roślinność

Guayadeque

Pole

Na parking wracamy drogą asfaltową, zamykając w ten sposób pętlę czyli spacer wokół wioski.

Guayadeque

Wąwóz Guayadeque

Podsumowanie

Przeszliśmy niespełna 1 km ale czasu zajęło nam to więcej, niż można by przypuszczać. Nawet nie przypuszczałam, że spacer będzie tak piękny i w otoczeniu egzotycznych lub znanych nam z upraw doniczkowych roślin.

Wąwóz Guayadeque był jednym z piękniejszych miejsc jakie odwiedziliśmy na Gran Canarii.

0 0 votes
Article Rating
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stacja Bałkany
5 lat temu

Pięknie i krajobraz jakby z innego świata! Fantastycznie tak wyrwać się od naszej zimy:) Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny u mnie:)

Dyrdymała
4 lat temu

Ależ tam pięknie! Ten Wąwóz to zdecydowanie moje klimaty. Sama Gran Canaria jeszcze przede mną – z „Kanarów” mamy zaliczoną aktualnie Teneryfę i Fuerteventurę. Powiem szczerze, że jakoś Gran Canaria do tej pory niezbyt mnie przekonywała… Myśląc o kolejnej wyspie – wzięłabym pod lupę zapewne Lanzarotę albo La Palmę ew. małą La Gomerę… ale kto wie, może kiedyś zawitam i na GC.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x