Jelenia Góra oraz okolice oferują mnóstwo atrakcji, którymi można wypełnić cały urlop. Ale kiedy brak Ci czasu lub chcesz poświęcić nie więcej niż kilka godzin na zobaczenie Jeleniej Góry i uzdrowiskowej dzielnicy Cieplice zajrzyj do wpisu.
Jelenia Góra
Rynek
Zwiedzanie rozpoczynam od rynku otoczonego barokowymi kamieniczkami. Domy należały do bogatych kupców i rzemieślników a w ich podcieniach prowadzono sklepy.
Centralne miejsce na rynku zajmuje XVIII-wieczny ratusz połączony galeryjką z tzw. „Domem Siedmiu Mieszczan”. Galeryjkę wybudowano na początku XX w. ze względów bezpieczeństwa oraz dla wygody urzędników, ponieważ budynki były (i są) siedzibą władz miejskich. Między budynkami przebiegała linia tramwajowa istniejąca w latach 1897 – 1969. Na pamiątkę zachowano fragment torów tramwajowych a obok ustawiono tramwaj pełniący funkcję sklepu z pamiątkami.
Zajrzałam też do ratusza (Urząd Miejski otwarty w godzinach urzędowania), gdzie zaraz po otwarciu drzwi można zobaczyć średniowieczną studnię przykrytą szklaną szybą.
Mury obronne
Dawniej Jelenią Górę otaczały mury obronne z 36 basztami. Niewiele z nich pozostało do obecnych czasów. Zachowały się Baszta Grodzka, Baszta Zamkowa, Baszta Bramy Wojanowskiej oraz niewielkie odcinku murów miejskich.
Basztę Grodzką wzniesiono w XV wieku. Obecnie jest jakby półbasztą z dobudowanym budynkiem z muru pruskiego w którym działa hostel.
Wybudowana w XVI w. Baszta Zamkowa oprócz funkcji obronnych, była też więzieniem. Obecnie pełni rolę punktu widokowego skąd można spojrzeć na miasto i okolicę. Godziny otwarcia tutaj.
Inne miejsca w Jeleniej Górze
Ulica Konopnickiej jest reprezentacyjną ulicą jeleniogórskiej starówki. Odnowione kamienice, kawiarnie, restauracje ale też lokalne sklepiki z produktami niezbędnymi w codziennym życiu. W pobliżu warto zobaczyć najstarszy kościół w mieście – Bazylikę św. Erazma i św. Pankracego.
Cieplice
Cieplice to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, położona w odległości 6 km od centrum miasta. Słynie z leczniczych wód termalnych, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. To jedyne takie miejsce w Polsce. Swój rozwój jako uzdrowisko zawdzięcza cystersom i rodzinie Schaffgotschów. Najstarsze wzmianki na temat wód termalnych w Cieplicach pochodzą z XIII w.
Plac Piastowski
Zabytkowe centrum to przede wszystkim długi Plac Piastowski. Najbardziej okazałym budynkiem znajdującym się przy placu jest Pałac Schaffgotschów, w którym obecnie mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.
Na końcu/początku placu znajduje się ujęcie wody mineralnej zwieńczone rzeźbą Nimfy Wodnej i opatrzone tabliczką z ostrzeżeniem o temperaturze 90oC. Sprawdziłam – słabiutko cieknąca woda była ledwo letnia.
Kościół Jana Chrzciciela i cystersi
Kościół Jana Chrzciciela wraz z klasztorem wznieśli cystersi w XVII w. Zdobienia kościoła wykonano w stylu barokowym i rokoko. Najcenniejszym zabytkiem jest umieszczony w ołtarzu głównym obraz Najświętszej Marii Panny namalowany w 1687 r. oraz ustawione po bokach cztery rzeźby.
Na murze otaczającym dziedziniec kościelny umieszczono płyty nagrobne rodziny Schaffgotschów pochodzące z lat 1579-1624.
W części klasztoru znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Nie byłam ale podobno warto zobaczyć. Większość okazów to pozostałość po kolekcji Schaffgotschów gromadzonej od XVII w.
Jednym z najstarszych budynków w Cieplicach jest „Długi Dom”. Wybudowany został jako dom zdrojowy w XVII w. na wcześniejszej budowli. Obecnie również pełni rolę hotelu uzdrowiskowego.
Na tyłach „Długiego Domu” a właściwie jego dziedzińcu znajduje się ładnie zagospodarowany skwer z fontanną oraz ujęcie wody mineralnej „Marysieńka”. Można tu nabrać wody i obejrzeć mini-ekspozycję historyczną oraz film dotyczący uzdrowiska w Cieplicach.
Bulwar i Tężnia Cieplice
Tuż za „Długim Domem” nad rzeką Kamienną przygotowano zaledwie 200 metrowy bulwar spacerowy. Jednak zdecydowanie warto tu przyjść i zrelaksować się przy tężni solankowej.
Parki w Cieplicach
Park Zdrojowy położony jest tuż obok centrum Cieplic czyli przy placu Piastowskim. Fontanny oraz zacienione starymi drzewami alejki są przyjemnym miejscem na przechadzki. Park w stylu XIX-wiecznego angielskiego ogrodu.
Park Norweski znajduje się za Parkiem Zdrojowym, a dzieli je rzeka Wrzosówka. Swoją nazwę zawdzięcza drewnianemu budynkowi wybudowanemu na wzór norweskiej restauracji.
W Pawilonie Norweskim do niedawna mieściło się Muzeum Przyrodnicze, jednak w trakcie mojego pobytu budynek wyglądał na nieczynny. Podobno ma być restauracja. Ozdobą parku jest staw z fontanną oraz biała altanka.
Mapa wymienionych miejsc
Gdzie dalej
Jelenia Góra stwarza wiele możliwości wycieczek pieszych i samochodowych. Ja zaproponuję łatwy szlak wzdłuż rzeki Bóbr do „Perły Zachodu”. Gościniec „Perła Zachodu” jest obiektem PTTK z około 90-letnią historią. Usytuowany na krawędzi urwiska, oferuje wspaniałe widoki na jezioro Modre utworzone na rzece Bóbr. Można zejść stąd nad jezioro i kładką przejść na drugą stronę. Długość trasy gdzie za początek przyjmiemy rynek jeleniogórski: 4 km w jedną stronę.
Warto zobaczyć również Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Są cztery a każde ma inną barwę. Możesz też pojechać do Lubomierza albo Lwówka Śląskiego.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.