czwartek, 30 maja, 2024

Jelenia Góra oraz okolice oferują mnóstwo atrakcji, którymi można wypełnić cały urlop. Ale kiedy brak Ci czasu lub chcesz poświęcić nie więcej niż kilka godzin na zobaczenie Jeleniej Góry i uzdrowiskowej dzielnicy Cieplice zajrzyj do wpisu.

Jelenia Góra
Starówka w Jeleniej Górze

Jelenia Góra

Rynek

Zwiedzanie rozpoczynam od rynku otoczonego barokowymi kamieniczkami. Domy należały do bogatych kupców i rzemieślników a w ich podcieniach prowadzono sklepy.

Centralne miejsce na rynku zajmuje XVIII-wieczny ratusz połączony galeryjką z tzw. „Domem Siedmiu Mieszczan”. Galeryjkę wybudowano na początku XX w. ze względów bezpieczeństwa oraz dla wygody urzędników, ponieważ budynki były (i są) siedzibą władz miejskich. Między budynkami przebiegała linia tramwajowa istniejąca w latach 1897 – 1969. Na pamiątkę zachowano fragment torów tramwajowych a obok ustawiono tramwaj pełniący funkcję sklepu z pamiątkami.

Zajrzałam też do ratusza (Urząd Miejski otwarty w godzinach urzędowania), gdzie zaraz po otwarciu drzwi można zobaczyć średniowieczną studnię przykrytą szklaną szybą.

Jelenia Góra – ratusz
Zabytki Jeleniej Góry
Galeryjka łącząca ratusz i „Dom Siedmiu Mieszczan”
Fragment torów tramwajowych pod galeryjką

Mury obronne

Dawniej Jelenią Górę otaczały mury obronne z 36 basztami. Niewiele z nich pozostało do obecnych czasów. Zachowały się Baszta Grodzka, Baszta Zamkowa, Baszta Bramy Wojanowskiej oraz niewielkie odcinku murów miejskich.

Basztę Grodzką wzniesiono w XV wieku. Obecnie jest jakby półbasztą z dobudowanym budynkiem z muru pruskiego w którym działa hostel.

Wybudowana w XVI w. Baszta Zamkowa oprócz funkcji obronnych, była też więzieniem. Obecnie pełni rolę punktu widokowego skąd można spojrzeć na miasto i okolicę. Godziny otwarcia tutaj.

Baszta Grodzka, w tle Baszta Zamkowa

Inne miejsca w Jeleniej Górze

Ulica Konopnickiej jest reprezentacyjną ulicą jeleniogórskiej starówki. Odnowione kamienice, kawiarnie, restauracje ale też lokalne sklepiki z produktami niezbędnymi w codziennym życiu. W pobliżu warto zobaczyć najstarszy kościół w mieście – Bazylikę św. Erazma i św. Pankracego.

Zabytki w Jeleniej Górze
Ulica Konopnickiej
Zabytki Jeleniej Góry
Fragment ulicy

Cieplice

Cieplice to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, położona w odległości 6 km od centrum miasta. Słynie z leczniczych wód termalnych, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. To jedyne takie miejsce w Polsce. Swój rozwój jako uzdrowisko zawdzięcza cystersom i rodzinie Schaffgotschów. Najstarsze wzmianki na temat wód termalnych w Cieplicach pochodzą z XIII w.

Plac Piastowski

Zabytkowe centrum to przede wszystkim długi Plac Piastowski. Najbardziej okazałym budynkiem znajdującym się przy placu jest Pałac Schaffgotschów, w którym obecnie mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Na końcu/początku placu znajduje się ujęcie wody mineralnej zwieńczone rzeźbą Nimfy Wodnej i opatrzone tabliczką z ostrzeżeniem o temperaturze 90oC. Sprawdziłam – słabiutko cieknąca woda była ledwo letnia.

Zabytki w Jeleniej Górze
Plac Piastowski
Zabytki w Cieplicach
Po lewej Pałac Schaffgotschów
Ujęcie wody z „Nimfą Wodną”

Kościół Jana Chrzciciela i cystersi

Kościół Jana Chrzciciela wraz z klasztorem wznieśli cystersi w XVII w. Zdobienia kościoła wykonano w stylu barokowym i rokoko. Najcenniejszym zabytkiem jest umieszczony w ołtarzu głównym obraz Najświętszej Marii Panny namalowany w 1687 r. oraz ustawione po bokach cztery rzeźby.

Na murze otaczającym dziedziniec kościelny umieszczono płyty nagrobne rodziny Schaffgotschów pochodzące z lat 1579-1624.

Wnętrze kościoła
Zabytki w Cieplicach
Dzwonnica
Zabytki w Cieplicach
Płyty nagrobne Schaffgotschów

W części klasztoru znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Nie byłam ale podobno warto zobaczyć. Większość okazów to pozostałość po kolekcji Schaffgotschów gromadzonej od XVII w.

Jednym z najstarszych budynków w Cieplicach jest „Długi Dom”. Wybudowany został jako dom zdrojowy w XVII w. na wcześniejszej budowli. Obecnie również pełni rolę hotelu uzdrowiskowego.

Zabytki w Cieplicach
„Długi Dom”

Na tyłach „Długiego Domu” a właściwie jego dziedzińcu znajduje się ładnie zagospodarowany skwer z fontanną oraz ujęcie wody mineralnej „Marysieńka”. Można tu nabrać wody i obejrzeć mini-ekspozycję historyczną oraz film dotyczący uzdrowiska w Cieplicach.

Parki w Cieplicach
Skwer. W budynku przypominającym wieżę ujęcie wody „Marysieńka” oraz mini-ekspozycja
Wnętrze mini-muzeum

Bulwar i Tężnia Cieplice

Tuż za „Długim Domem” nad rzeką Kamienną przygotowano zaledwie 200 metrowy bulwar spacerowy. Jednak zdecydowanie warto tu przyjść i zrelaksować się przy tężni solankowej.

Tężnia

Parki w Cieplicach

Park Zdrojowy położony jest tuż obok centrum Cieplic czyli przy placu Piastowskim. Fontanny oraz zacienione starymi drzewami alejki są przyjemnym miejscem na przechadzki. Park w stylu XIX-wiecznego angielskiego ogrodu.

Widok na Park Zdrojowy i Pałac Schaffgotschów

Park Norweski znajduje się za Parkiem Zdrojowym, a dzieli je rzeka Wrzosówka. Swoją nazwę zawdzięcza drewnianemu budynkowi wybudowanemu na wzór norweskiej restauracji.

W Pawilonie Norweskim do niedawna mieściło się Muzeum Przyrodnicze, jednak w trakcie mojego pobytu budynek wyglądał na nieczynny. Podobno ma być restauracja. Ozdobą parku jest staw z fontanną oraz biała altanka.

Parki w Cieplicach
Park Norweski

Mapa wymienionych miejsc

Gdzie dalej

Jelenia Góra stwarza wiele możliwości wycieczek pieszych i samochodowych. Ja zaproponuję łatwy szlak wzdłuż rzeki Bóbr do „Perły Zachodu”. Gościniec „Perła Zachodu” jest obiektem PTTK z około 90-letnią historią. Usytuowany na krawędzi urwiska, oferuje wspaniałe widoki na jezioro Modre utworzone na rzece Bóbr. Można zejść stąd nad jezioro i kładką przejść na drugą stronę. Długość trasy gdzie za początek przyjmiemy rynek jeleniogórski: 4 km w jedną stronę.

Większość trasy pokonamy asfaltową ścieżką
Gościniec „Perła Zachodu”
Widok z gościńca na Jezioro Modre

Warto zobaczyć również Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Są cztery a każde ma inną barwę. Możesz też pojechać do Lubomierza albo Lwówka Śląskiego.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
1 rok temu

Piękne miasto, warte odwiedzin. Bardzo dawno temu byłam tam przejazdem z noclegiem, ale miasta nie zwiedzałam. Widzę jak dużo straciłam. Od jakiegoś czasu myślę o kolejnej wyprawie w te strony, ode mnie to ponad 700 kilometrów…
Pozdrawiam ciepło 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x