czwartek, 30 maja, 2024

Rezerwat Góra Stołowa – kolejny spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Przejdę ścieżkę dydaktyczną wytyczoną w rezerwacie w Jaroszowcu, powiat olkuski, blisko miejscowości Klucze.

Na trasie:

  • nieczynny i już porośnięty drzewami kamieniołom,
  • Jaskinia Lodowa
  • wzgórze z okazałym ostańcem zwane Maniakówka.
Rezerwat Góra Stołowa
Skała Maniakówka

Ścieżka dydaktyczna przez Rezerwat Góra Stołowa

Parking

Najpierw muszę znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Najwygodniej na parkingu przy kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu, ul. Leśna 40. Obok znajduje się cmentarz i wyjście na szlaki. Przyjechałam poza godzinami nabożeństw, więc na miejscu były jeszcze dwa samochody i mnóstwo wolnego miejsca.

Przebieg ścieżki

Rezerwat przyrody Góra Stołowa im. Ryszarda Malika powstał niedawno, bo w 2021 r. Patronem został Ryszard Malik, zmarły leśnik Nadleśnictwa Olkusz, zaangażowany w ochronę przyrody, autor publikacji.

Z parkingu ruszam drogą gruntową mając po prawej stronie mur cmentarza.

Początek trasy wiedzie wzdłuż cmentarnego muru

Trasa jest pętlą, więc po dojściu do tablic informacyjnych nie ma znaczenia czy pójdziemy w prawo czy w lewo. I tak wrócimy w to samo miejsce. Ja skręciłam w prawo. Ścieżka oznakowana jest biało-niebieskim kwadratem. Szlak prowadzi przez urozmaicony skałkami i wzniesieniami teren.

Tablice informacyjne o Rezerwacie Góra Stołowa
Rezerwat Góra Stołowa

Pierwszym ciekawym miejscem jest nieczynny kamieniołom Cieszyniec. Była to kopalnia odkrywkowa działająca w latach 1894 – 1933 na potrzeby pobliskiej cementowni.

Obecnie dawny kamieniołom porasta las, ale znak na drzewie wskazuje, że jestem we właściwym miejscu.

Dawny kamieniołom

Poruszając się ścieżką należy zwracać uwagę na oznakowanie. Trasa wije się między wzniesieniami, a mało uczęszczana ścieżka, przysypana opadłymi liśćmi, czasem niknie między drzewami.

Po pewnym czasie mijam skrzyżowanie kilku szlaków. Można stąd dojść zielonym szlakiem do pobliskiego Rezerwatu Pazurek i przejść oba rezerwaty jednocześnie.

Mało widoczny szlak
Rezerwat Góra Stołowa
Skrzyżowanie szlaków. Do Rezerwatu Pazurek 2 km

Kolejnym interesującym miejscem są skały z wejściem do Jaskini Lodowej. Zajrzeć nie próbowałam, ale podobno wejście nie jest trudne. Jaskinia Lodowa znajduje się przy szlaku, ale w okolicy jest jeszcze kilka innych jaskiń.

Gdzieś tam jest Jaskinia Lodowa
Rezerwat Góra Stołowa

I już na koniec Maniakówka – wyniosła skała, skąd ze wzgórza schodzę po schodach. Jeszcze kawałeczek i zamykam pętlę.

Maniakówka
Zejście ze wzniesienia Maniakówka

Już niedługo, wiosną, w rezerwacie będzie jeszcze ładniej kiedy zakwitną przebiśniegi, przylaszczki i zawilce.

Trasę polecam wszystkim miłośnikom ścieżek leśnych i skałek. Zdecydowanie jest tu mniej osób niż w pobliskim Rezerwacie Przyrody Pazurek.

Mapa trasy przez Rezerwat Góra Stołowa

Długość trasy: 4,9 km
Czas przejścia trasy: mnie zajęło niecałe 2 godziny

Gdzie dalej

Blisko, można dojść pieszo lub podjechać samochodem, znajduje się Rezerwat Przyrody Pazurek. A w pobliżu możesz udać się na Pustynię Błędowską albo zwiedzić ruiny zamków w Rabsztynie, Smoleniu i Bydlinie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Ładne rejony, nawet o tej porze roku. Już niedługo będziesz znała wszystkie tamte rejony i ścieżki:)))

Mo.
1 rok temu

Super pomysł na spacer a wiosną i latem będzie jeszcze cudniej. Ja z pewnością zajrzałabym do którejś z jaskiń, może nawet do kilku 🙂

Barbara
1 rok temu

Moim zdaniem – najpiękniejszy rejon Polski! Łagodne, wapienne wzniesienia, na szczytach których usytuowane są tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków obronnych. Ich białe, wapienne mury wspaniale prezentują się w czasie słonecznej pogody.
Zawsze chciałam zwiedzić ten rejon, lecz nigdy nie starczało czasu. Dopiero „dzięki” pandemii „obecnie panującej” na świecie skoncentrowałam się na urokach Polski.
Odwiedziłam Ogrodzieniec, Olsztyn k.Częstochowy, Rabsztyn, Pieskową Skałę, Pilczę – Smoleń, Mirsk i Bobolice.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x