Suwalszczyzna to kraina malowniczych widoków, dużej ilości zieleni, małych miejscowości i wiosek. W dzisiejszym wpisie będzie o wszystkich miejscach, które udało się odwiedzić, natomiast w kolejnych niektóre z nich opiszę bardziej szczegółowo. W trakcie pobytu zwiedzałam ciekawe zabytkowe miejsca, chodziłam szlakami, pływałam statkiem i podziwiałam krajobrazy z licznych punktów widokowych.

Suwałki

Suwałki, główne i największe miasto regionu opisałam już na blogu. Do wpisu można zajrzeć tutaj. Miło wspominam spacer po zabytkowym centrum oraz wypoczynkowe tereny wokół Zalewu Arkadia.

Suwalszczyzna - Zalew Arkadia

Zalew Arkadia

Sejny

To co przyciąga do Sejn, to klasztor dominikanów wraz z przylegającym do niego kościołem. Zbliżając się do miasta już z daleka widać usytuowany na wzgórzu obiekt.

Dominikanie przybyli do Sejn w XVII wieku i patrząc poprzez pryzmat historii przyczynili się do rozwoju regionu. Ciekawostką jest, że kościół pierwotnie wybudowano tyłem do miasta. Dopiero w XVIII wieku “odwrócono” go dodając frontową fasadę. Od strony dziedzińca klasztoru widać fragment pierwotnej fasady. Wnętrze klasztoru można zwiedzać choć nie ma tu za wiele do oglądania. Zobaczymy kilka niewielkich wystaw ale głównie przemierzamy długie korytarze obiektu, który czeka na remont.

Suwalszczyzna

Klasztor i kościół w Sejnach

Suwalszczyzna

Jedna z wystaw w klasztorze

Jeden z klasztornych korytarzy

Jeden z klasztornych korytarzy

Warto się przejść także po samej miejscowości, której klimat podkreślają zachowane drewniane domy. Zwracającym uwagę budynkiem jest synagoga z XIX w. Obok znajduje się dom talmudyczny, gdzie przypadkowo trafiliśmy na próby kapeli klezmerskiej.

Suwalszczyzna - drewniane domy

Drewniana zabudowa w Sejnach

Synagoga i dom talmudyczny

Synagoga i dom talmudyczny

Puńsk

W Puńsku oglądamy kościół stojący przy głównym placu wsi. Świątynię zbudowano pod koniec XIX wieku z cegły i kamienia, co w efekcie dało ciekawy rezultat.

W odległości 1,5 km od kościoła odwiedzamy niewielki Skansen Litewski. Podobno zwiedzanie zwykle odbywa się z przewodnikiem, my jednak zostaliśmy pozostawieni samym sobie. Mnie głownie zaciekawiło wyposażenie budynku mieszkalnego.

Kościół w Puńsku

Kościół w Puńsku

Suwalszczyzna - skansen Litewski

Skansen Litewski

Wigierski Park Narodowy

Zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego najlepiej rozpocząć od Muzeum Wigier w miejscowości Stary Folwark. Wystawa jest częściowo multimedialna, jednakże w czasie panującej obecnie epidemii wszystkie monitory dotykowe zostały wyłączone. 

Park zwiedziliśmy na dwa sposoby:

  •  objechaliśmy wokoło jezioro Wigry zatrzymując się w ciekawych i malowniczych miejscach; 
  • przeszliśmy szlakami trzy ścieżki edukacyjne: “Las”, “Suchary” i “Jeziora”; nie dlatego, że czułam potrzebę edukować się przy kolejnych tablicach, tylko wydały mi się odpowiednie do niedługich pieszych wędrówek;
Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry

Aby rozpocząć zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego należy zaopatrzyć się w kartę wstępu do parku. Przydadzą się również mapki. Ja zaopatrzyłam się we wszystko co potrzebne w Punkcie Informacji Turystycznej przy Dyrekcji Wigierskiego PN w miejscowości Krzywe. Więcej informacji na stronie Wigierskiego PN.

Suwalski Park Krajobrazowy

Na zwiedzenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego poświęciliśmy jeden dzień, objeżdżając go wokoło. Warto wcześniej zaopatrzyć się w mapkę oraz zajrzeć na stronę parku. Trzeba wziąć też pod uwagę, że do niektórych miejsc dojedziemy wyłącznie drogami szutrowymi ale w dobrym stanie. 

Suwalszczyzna

Widok na Suwalski Park Krajobrazowy z Cisowej Góry

Suwalszczyzna - Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza

Dowspuda

Powiedzenie “Wart Pac pałaca, a pałac Paca” wzięło się od nazwiska jednego z tamtejszych magnatów. Jednak dokładnie nie wiadomo, którego pałacu dotyczy. Brane są pod uwagę cztery: w Jaźnie (nie istnieje), Wilnie, Warszawie oraz w Dowspudzie.

Z pałacu gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie zostało niewiele: portyk i jedna z wież. Makietę pałacu można obejrzeć w dawnej przypałacowej wartowni. Budynek jest odnowiony i wykorzystany jako Centrum Obsługi Turysty “Kordegarda”. Znajduje się w nim hotel, restauracja i punkt informacji turystycznej. Tam też najlepiej zaparkować samochód.

Hotel i restauracja w Dowspudzie

Hotel i restauracja w dawnej kordegardzie

Makieta pałacu Paca

Do ruin pałacu prowadzi szeroka aleja. Już z daleka widać okazały portyk. Podobno obiekt zakupiła prywatna osoba i lada moment rozpocznie się odbudowa pałacu z przeznaczeniem na hotel.

Przeszliśmy się też po parku, kiedyś zaprojektowanym w stylu angielskim, obecnie zaniedbanym i zarośniętym.

Suwalszczyzna - Aleja prowadząca do pałacu Paca

Aleja prowadząca do pałacu Paca

Pałac Paca

Pozostałość po pałacu

Zdobienia wieży

Fragment wieży

Suwalszczyzna

Park przypałacowy

 Augustów

Augustów jest pięknie położony w otoczeniu jezior i Puszczy Augustowskiej. W centrum miasta nie ma zbyt wiele do zwiedzania – jest rynek z pomnikiem Zygmunta Augusta, trochę drewnianych budynków, słynna z piosenki restauracja “Albartos”…

Mnie jednak najbardziej podobał się długi deptak nad rzeką Nettą. Zwiedziliśmy też wystawę poświęconą budowie Kanału Augustowskiego, mając nadzieję na rejs. Niestety okazało się, że wszystkie łodzie pływają do Rospudy. Jak twierdzili miejscowi, turystów mało i nie ma chętnych na kanał. Więc popłynęliśmy do Rospudy – ładnie było.

Rynek

Rynek w Augustowie

Rzeka Netta

Rzeka Netta

Deptak wzdłuż Netty

Deptak wzdłuż Netty

Widok na rzekę Nettę

Widok na rzekę Nettę

Rejs do Rospudy

Rejs do Rospudy

Gdzie jeść

Wchodzimy w sobotę po południu do jednego z barów w Suwałkach równocześnie z innymi klientami i jesteśmy świadkami rozmowy:

  • Oo, wrócili Państwo;
  • No tak. Jest, jak Pan mówił. Prawie wszystkie restauracje albo zamknięte albo wynajęte na wesela.

Nieczynny bar

No właśnie, ze spontanicznym udaniem się na posiłek był pewien problem. Suwalszczyzna, to kraina głównie wiosek. Nieliczne bufety czy restauracje (poza miastami) były nieczynne – nie wiem czy zbyt mało turystów, czy jeszcze nie sezon. Największy wybór lokali oczywiście znajdziemy w Suwałkach i Augustowie. Nam spodobała się także restauracja Azymut w Starym Folwarku, usytuowana obok Muzeum Wigry. Zaglądaliśmy kilkukrotnie i na obiad i na kawę. Przestronna, nowoczesna sala oraz stoliki na zewnątrz zachęcające do wejścia. Jedzenie smaczne i ciekawie podane. 

Restauracja Azymut

Restauracja Azymut

Wnętrze restauracji

Wnętrze restauracji Azymut

Na zakończenie kwiatki z suwalskich łąk.

Łąka

Niebieskie kwiaty na łące

Łąka

.

5 3 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Bardzo ciekawe miejsca odkryliście, niektóre całkiem niestandardowe, więc czekam na kolejne wpisy. A widoki są boskie, łąki kwiatowe również!
My z jedzeniem w Krynicy też mieliśmy problem. Dobrze, że w naszym ośrodku można je było wykupić. Takie dziwne, powirusowe czasy:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x