W październiku, kiedy drzewa mieniły się różnymi kolorami, wybraliśmy się na weekend do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Stamtąd odbyliśmy pieszą wycieczkę na Równicę. Trasa którą pokonaliśmy jest pętlą z początkiem i końcem w dzielnicy Ustroń Uzdrowisko. W tej charakterystycznej i widocznej z daleka części miasta, jak nazwa wskazuje, jest wiele sanatoriów ale także sporo hoteli, a my zatrzymaliśmy się w jednym z nich. Nasza trasa biegła częściowo ulicami miasta, częściowo szlakami. Samego szczytu Równicy (884 m) nie zdobyliśmy, ponieważ nasz szlak przebiegał obok niego.

Grzbiet Równicy jest bardzo popularnym miejscem wycieczkowym w Ustroniu. Dla osób, które nigdy nie były dodam, że można na niego wjechać samochodem. W sezonie na miejscu zastaniemy tłum ludzi, tłum samochodów, kilka lokali gastronomicznych i atrakcje dla rodzin z dziećmi. Tak, wiem “świetną” reklamę zrobiłam, ale Równicy to na pewno nie zaszkodzi, zresztą w tygodniu lub przy gorszej pogodzie wycieczkowiczów jest znacznie mniej. Na szlakach natomiast nie spotkaliśmy wielu wędrowców, jednak większość zdobywa grzbiet Równicy pojazdami mechanicznymi.

 

Trasa na Równicę

Wędrówkę rozpoczynamy w dzielnicy sanatoryjnej, początkowo idziemy ulicą Zdrojową, a następnie Sanatoryjną i ulicą Skalica. Ten odcinek przebiega asfaltowymi drogami i jest najmniej ciekawym fragmentem trasy, choć towarzyszą nam ładne widoki na okoliczne góry.

Widoku w Ustroniu

Widoki na Beskid Śląski w drodze na Równicę

Przyjemniejsza trasa rozpoczyna się, kiedy spotykamy szlak czerwony, który doprowadzi nas na Równicę. Szlak na tym odcinku biegnie częściowo leśną ścieżką przy niezbyt ostrych podejściach.

Szlak na Równicę

Szlak na Równicę

Szlak na Równicę

Odcinek szlaku biegnący przez brzozowy lasek

Szlak na Równicę

Widok z Grzbietu Równicy

Po dotarciu do celu posilamy się w jednym z lokali gastronomicznych i ruszamy w drogę powrotną. Za “Gościńcem Równica”, dawnym schroniskiem PTTK, skręcamy w lewo za czerwonym szlakiem.

Rownica

Za “Gościńcem Równica” przebiega czerwony szlak

Po krótkim odcinku przyjemnej ścieżki rozpoczyna się ostre zejście w dół. Jest to dla nas najtrudniejszy odcinek, ponieważ ścieżka pokryta jest luźnymi kamieniami. Schodzę powoli aby nie zafundować sobie zjazdu po kamieniach, a kijki trekkingowe są bardzo pomocne w utrzymaniu równowagi. 

Szlak na Równicę

Zejście z Równicy

Szlak na Równicę

Zejście z Równicy

Po około 500 metrach docieramy do historycznego miejsca, gdzie już w XVII wieku odprawiano nabożeństwa. Warto zwrócić uwagę na wyryty w kamieniu kielich i inne symbole.  Obok znajduje się źródło potoku, który towarzyszyć nam będzie do zabudowań Ustronia.

Szlak na Równicę

Miejsce odprawiania nabożeństw

Kaplica na zboczu góry

Wyryte w kamieniu symbole religijne

Gęsty, głównie bukowy las oraz głęboki jar dodają uroku temu odcinkowi trasy. Jeszcze jakiś czas zmagamy się ze stromizną i luźnymi kamieniami, ale powoli szlak staje się coraz bardziej przyjazny.

Szlak wiedzie wzdłuż potoku

Zejście z Równicy

Zejście z Równicy

Zejście z Równicy

Wreszcie docieramy do pierwszych zabudowań Ustronia i po przekroczeniu mostku opuszczamy szlak czerwony, skręcając w lewo w pierwszą możliwą ścieżkę.

Ustroń

Ustroń

Ustroń

Ustroń

Po krótkiej chwili docieramy do zabudowań.

Długość trasy: 8,6 km

http://

Gdzie jeszcze wędrowałam możesz zobaczyć tutaj, a wszystkie odwiedzone miejsca umieściłam na mapie.

.

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Po Ustroniu kiedyś podróżowałam wirtualnie przygotowując wyjazd, bowiem mieliśmy odwiedzić znajomych w sanatorium. Wtedy nie wyszło. Może innym razem, choćby dla tych pięknych widoków. Ale relaks mieliście niesamowity:)))

Podróżniczka
1 rok temu

Nigdy nie byłam w tych okolicach, a tak tu pięknie. Ciekawe to miejsce do prowadzenia nabożeństw. Pozdrawiam 🙂

Agata
Agata
4 miesięcy temu

Dziękuję za podanie opisu tej trasy. Chciałam nią śmignąć, ale najpierw wolałam poczytać, czy coś nieciekawego mnie czeka. Zejście znam ?

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x