wtorek, 19 marca, 2024

Pałac w Nakle Śląskim to dawna letnia rezydencja rodziny Donnersmarck. Na dworze wietrznie i z przelotnymi opadami. Taka pogoda nie zachęca nawet do krótkich spacerów, wybrałam się więc do pałacu. Obecnie w budynku znajduje się Centrum Kultury Śląskiej. Warto też zobaczyć położony po drugiej stronie drogi kościół i Mauzoleum Donnersmarcków.

Pałac w Nakle Śląskim
Pałac w Nakle Śląskim

Troszkę historii

Pałac został wybudowany w XIX wieku jako letnia rezydencja rodu Henckel von Donnersmarck. Ród ten należał do jednych z najbogatszych w cesarstwie niemieckim. Donnersmarckowie w okolicy mieli kilka wielkich pałaców, ten w Nakle Śląskim, to tylko niewielki budynek przeznaczony głównie na krótsze rodzinne pobyty. Więcej na stronie www.

Kiedy II wojna dobiegała końca mieszkańcy spakowali dobytek i wyjechali do Szwajcarii. W 1945 r. dobra przejęło państwo polskie a pałac przeznaczono na szkołę rolniczą. Kiedy w 1999 r. pałac przejął Powiat w Tarnowskich Górach, budynek był w kiepskim stanie i wymagał pilnych napraw. Na obecną chwilę wyremontowano parter i I piętro przeznaczając na sale wystawowe. W pałacu odbywają się także konferencje, koncerty, wernisaże i wiele innych imprez.

Zwiedzanie

Pałac

W pałacu udostępniono do zwiedzania kilka sal znajdujących się na parterze i na I piętrze. Przeznaczono je głównie na ekspozycje poświęcone historii rodu Donnersmarck oraz wystawę współczesnych obrazów. Ciekawostką są tablice zawierające krótkie informacje oraz zdjęcia pracowników pałacu, ogrodników, kucharek, niani, praczki, ślusarza, leśniczego… Dla mnie najciekawsze było to, co pozostało po właścicielach.

Zwiedzanie rozpoczynam od obejrzenia filmu opowiadającego o historii właścicieli i samego budynku. Dowiaduję się z niego na co zwrócić uwagę, co zachowało się z pierwotnego wyposażenia. A zachowało się niewiele, m.in. lampa wisząca w holu, niezwykły sejf, drewniany wiatrołap oraz klatka schodowa, piękne płytki posadzkowe w korytarzu prowadzącym do kuchni, plafon, stolarka okienna.

Pałac znajduje się w otoczeniu niedużego parku. Miejsce z potencjałem, ale wymaga „odświeżenia”. Do parku prowadzi ciekawa zabytkowa brama.

Brama wjazdowa na teren pałacu
Pałac w Nakle Śląskim. Oryginalna lampa i wiatrołap w holu
Ekspozycja poświęcona historii rodu Donnersmarck
Pałac w Nakle Śląskim – sejf
Posadzka na korytarzu prowadzącym do kuchni
Okna z kolorowymi szybkami
Oryginalny strop

Kościół i mauzoleum

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został ufundowany pod koniec XIX w. przez hrabiego Łazarza Henckel von Donnersmarck. Został wybudowany z czerwonej cegły. Tuż obok kościoła znajduje się Mauzoleum Donnensmarcków. Pochowani są tu fundator kościoła hrabia Łazarz IV z żoną Marią.

Kościół
Mauzoleum

Informacje praktyczne

Gdzie to jest? Nakło Śląskie to wieś w województwie śląskim, powiecie tarnogórskim. Pałac położony jest w centrum miejscowości, przy drodze nr 78.

Parking. Centrum Kultury Śląskiej na stronie www zaprasza do parkowania na terenie pałacowego parku. Na miejscu okazało się, że brama jest zamknięta, otwarta była tylko furtka. Jednak z parkowaniem samochodu nie miałam problemu, sporo miejsca jest po przeciwnej stronie drogi w pobliżu kościoła.

Bilety. Wstęp do pałacu jest płatny: normalny 12 zł, ulgowy 7 zł. W pierwszy piątek każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Czynne: wtorek – niedziela 11.00/12.00 – 17.00/18.00 w zależności od sezonu. Szczegóły sprawdź na www Centrum Kultury Śląskiej.

Co w pobliżu?

Odwiedź pałac i park w Brynku. Pałac jest ciekawy architektonicznie, lecz wnętrz nie da się zwiedzić ponieważ znajduje się w nim szkoła. Możesz pojechać do Toszka gdzie zwiedzisz pozostałości zamku. Albo przyjedź do Siewierza, przejdź się po rynku i obejrzyj ruiny zamku.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

A kawałek dalej jest Świerklaniec. Tam też stał pałac – Mały Wersal Donnersmarcków. Zniszczono go po wojnie. Też ciekawe miejsce. Już kiedyś Ci wspominałam:)))

Aneta
Aneta
5 miesięcy temu

Pałac jest piękny ,chodziłam tam do szkoly i cześć lekcji odbywało się właśnie w zameczku tak na niego wtedy mówiliśmy.Niekiedy potajemnie zwiedzaliśmy pomieszczenia, które już od dawna nie były używane na wyszych piętrach. Kawał historii tam jest.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x