wtorek, 17 września, 2024

Trzy Korony to najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin. Charakterystyczna korona wbrew nazwie składa się z pięciu wierzchołków. Najwyższym z nich jest Okrąglica (982 m n.p.m.). To na niej zamontowano platformę widokową, która jest celem wielu turystów. Moim też.

Trzy Korony
Cel wycieczki

Szlaki prowadzące na Trzy Korony

Zasadnicze szlaki prowadzące na Trzy Korony są cztery. Każdy z nich rozpoczyna się w innej miejscowości. Przed decyzją, który wybrać przejrzałam mapy i opisy innych turystów.

Zebrane informacje mogę streścić jak poniżej.

  • szlak ze Szczawnicy przez Sokolicę – najtrudniejszy
  • szlak z Krościenka – najłagodniejszy
  • szlak ze Sromowców Niżnych – najładniejszy
  • szlak z Czorsztyna – najdłuższy

Wybrałam szlak ze Sromowców Niżnych.

Przebieg szlaku ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony

Na Trzy Korony ruszyłam ze Sromowców Niżnych. Ta trasa jest uważana za najładniejszą ponieważ prowadzi przez malowniczy Wąwóz Szopczański.

Żółty szlak wiedzie obok schroniska „Trzy Korony”. Na tym odcinku mam widok na cel wycieczki. Po chwili trasa prowadzi malowniczym Wąwozem Szopczańskim między skalnymi ścianami.

Dalej idę lasem a coraz większe nachylenie ścieżki zamienia się w niezliczoną ilość schodów. Odpoczywam co kawałek. Mija mnie grupa seniorów, niektórzy całkiem żwawo pokonują kolejne metry i mobilizują mnie do dalszego marszu. Po chwili ruszam, a za zakrętem seniorzy odpoczywają, ja idę dalej.

Wreszcie Przełęcz Szopka zwana też przełęczą Chwała Bogu – to w podzięce, że wędrowiec tutaj dotarł. Najtrudniejszy odcinek mam za sobą. Stąd jeszcze 900 m niebieskim szlakiem pod Trzy Korony, oczywiście pod górę.

Wąwóz Szopczański
Ścieżka przez wąwóz
Schody

Jeszcze tylko opłata za wstęp, metalowe schody i „zdobyłam” Okrąglice (982 m n.p.m.), najwyższy wierzchołek Trzech Koron. Zbudowano na nim platformę widokową, skąd mam świetny widok na przełom Dunajca, a przy dobrej widoczności na Beskidy, Gorce i Tatry.

Wejście bez uciążliwych kolejek, ale to był poniedziałek.

Wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Opłaty pobierane są za niektóre miejsca.
Bilety na Okrąglice: normalny 8 zł/6 zł; ulgowy 4 zł/3 zł w zależności od sezonu; szczegóły tutaj;

Metalowe schody na Okrąglice
Widok na przełom Dunajca
Widok z Okrąglicy

W powrotną drogę ruszam inną trasą – niebieskim szlakiem do polany Kosarzyska. Tutaj jest rozwidlenie gdzie krótkim odcinkiem można podejść do ruin Zamku Pienińskiego. Jednak odpuszczam, „Chwała Bogu” że tutaj dotarłam.

Szlakiem zielonym idę w stronę Sromowców Niżnych. Większość trasy to wygodna ścieżka biegnąca przez las. Na zakończenie w bacówce kupiłam butlę żętycy. Gdyby ktoś nie wiedział – żętyca to serwatka, która powstaje przy wyrabianiu oscypków i bundzu z mleka owczego.

Polana Kosarzyska
Na zielonym szlaku
Pastwiska

Mapa trasy ze Sromowców Niżnych (pętla)

Trasa jest pętlą, z punktem początkowym i końcowym w Sromowcach Niżnych.

Długość trasy: 7,5 km.
Czas przejścia: około 4 godz. Tyle zajęło mi przejście trasy z przerwami na odpoczynek, odcinkiem ostrego podejścia i podziwianiem widoków.

Gdzie dalej

Będąc w Sromowcach Niżnych odwiedź Czerwony Klasztor po stronie Słowackiej. Albo pojedź w Tatry Słowackie, tam szlaki są mniej zatłoczone niż po stronie Polskiej.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Urokliwa trasa! Brawo dla seniorki, bo dla takich widoków warto się pomęczyć:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x