poniedziałek, 23 maja, 2022

Czeski Krumlov (Český Krumlov) zachwyca – myślę, że z tym twierdzeniem zgodzi się większość czytelników. Miasto powstało w zakolu Wełtawy, u podnóża potężnego XIII-wiecznego zamku. Rozwijało się bez „zakłóceń” przez pięć wieków i dzięki temu zachowała się unikatowa zabudowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy sporo lat temu temu przyjechałam tu po raz pierwszy, nie mogłam wyjść z podziwu, jak urokliwa jest miejscowość. W tym roku przyjechałam po raz drugi, nie było elementu zaskoczenia, ale z równie wielką przyjemnością spacerowałam po mieście.

Zamek, Wełtawa i stare miasto
Zamek, Wełtawa i stare miasto w Czeskim Krumlovie

Proponuję spacer łączący 8 punktów, wśród których zobaczymy te znane i mniej znane miejsca oraz oazy zieleni dające chwilę wytchnienia od zwiedzania. Spacer można, a nawet należy rozszerzyć o zwiedzanie wnętrz zamkowych a szczególnie unikatowego teatru.

1. Dzielnica Latran

Latran jest zabytkową częścią miasta położoną u stóp zamku. Przy głównej ulicy rozlokowały się restauracje i sklepy z pamiątkami. To stąd prowadzą drogi do zamku.

Czeski Krumlov
Ulica na Latranie
Czeski Krumlov
Schody – jedno z dojść do zamku

2. Zamek

Zespół budowli stanowiących zamek usytuowany jest na skale opadającej stromo do Wełtawy. Najstarsza jego część pochodzi z XIII wieku. Przez czerwoną bramę wchodzimy na pierwszy duży dziedziniec, następnie przechodzimy przez kolejne (jest ich 5), oglądając ściany pokryte dekoracją sgraffitową. Unikalną pamiątką jest rokokowy teatr z XVIII w., jeden z nielicznych w którym zachowało się wiele oryginalnych dekoracji, skomplikowany system zapadni, kostiumy. 

Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku
Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku
Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą
Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą
Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową
Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową
Zamek
Zamek

3. Most płaszczowy

Kiedyś był tu most zwodzony. Most płaszczowy po którym obecnie chodzimy powstał w XVIII wieku i jak na tamte czasy był cudem techniki. Obiekt był jednym z pierwszych kilkukondygnacyjnych mostów na świecie. Z obiektu oraz przejścia w kierunku ogrodu mamy fantastyczny widok na miasto i zamek.

Most
Wielokondygnacyjny most
Most płaszczowy
Odkryty poziom mostu
Widok na stare miasto
Widok na stare miasto

4. Ogród zamkowy

Ogród zamkowy został założony w XVII w. Po przekroczeniu bramy wchodzimy do części urządzonej w stylu francuskim, gdzie główną ozdobą jest kaskadowa fontanna 0raz aleje z kwiatowymi kompozycjami. Jest także część w stylu parku angielskiego z długimi alejami obsadzonymi wysokimi żywopłotami. Park kończy się stawem w dużej części porośniętym nenufarami.

Fontanna w ogrodzie zamkowym
Fontanna w ogrodzie zamkowym
Fontanna
Fontanna
Widok na ogród francuski
Widok na ogród francuski
Staw w parku angielskim
Staw w parku angielskim

5. Ogród klasztorny

Po wyjściu z zamku nie opuszczamy dzielnicy Latran ale kierujemy się do klasztoru minorytów, a właściwie do ogrodu klasztornego. Oczywiście nie jest tak imponujący jak zamkowy, ale nas cieszy każda połać zieleni. Przyjemne miejsce z ławkami i warzywnymi grządkami.

Klasztor minorytów
Klasztor minorytów
Ogród klasztorny
Ogród klasztorny
Uprawy klasztorne
Uprawy klasztorne

6. Stare Miasto

Stare Miasto położone w zakolu rzeki Wełtawy połączone jest trzema mostami z innymi częściami miasta. Jego centrum stanowi otoczony zabytkowymi domami plac Svornosti z kamienną fontanną i kolumną morową. Dużą przyjemność sprawił nam spacer uliczkami, gdzie za każdym rogiem i zakrętem krył się ciekawy widok czy zaułek.

Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa
Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa
Widok na zamek
Widok na zamek
Stare miasto z widokiem na zamek
Stare miasto z widokiem na zamek
Stare miasto
Stare miasto
Kościół św. Wita
Kościół św. Wita

7. Park miejski

Park miejski znajduje się nad Wełtawą naprzeciwko kościoła św. Wita. To kawałek zieleni, w którym można nabrać oddechu przed dalszym zwiedzaniem i spojrzeć z innej perspektywy na rzekę i kawałek starówki. Zobaczymy też Pawilon Muzyczny wybudowany w latach 20-tych XX w.

Pawilon Muzyczny
Pawilon Muzyczny
Widok z parku na Wełtawę
Widok z parku na Wełtawę

8. Ogród Różany

Ogród różany z atelier Egona Schiele, kontrowersyjnego malarza tworzącego na początku XX wieku. Miejsce znajduje się na wzniesieniu, gdzie od strony starówki wchodzimy długimi schodami. Po drugiej stronie ogród tarasowo opada w stronę rzeki. Od tej strony znajduje się dom malarza, ciekawie wbudowany w skarpę. Egon Schiele po rocznym pobycie w Czeskim Krumlovie opuścił miasto, albo raczej został wyrzucony przez mieszkańców, oburzonych relacjami z nieletnimi modelkami (malował akty). Prawdopodobnie w budynku znajduje się muzeum poświęcone artyście, ale nie sprawdzałam i nie widziałam aby ktoś do niego wchodził. Nas zainteresował ogród, choć róże w większości przekwitły – byliśmy we wrześniu. Ładny stąd widok na rzekę oraz teren spacerowy.

Dom Egona Schiele
Dom Egona Schiele
Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę
Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę
Tarasy ogrodu
Tarasy ogrodu

Podsumowanie

W mieście warto pozaglądać w zaułki i uliczki starówki oraz udać się na spacer wzdłuż meandrów Wełtawy. Czeski Krumlov uważany jest za jedno z najpiękniejszych małych miasteczek w Czechach. Osobiście uważam, że jest najładniejszą małą miejscowością w Czechach choć widziałam wiele ślicznych miasteczek-perełek, ta wciąż wybija się na pierwsze miejsce. A może podpowiecie, które są równie ładne lub ładniejsze? 

W poprzednim wpisie opisałam Rozmberk nad Wełtawą, który wygląda prawie jak miniatura Czeskiego Krumlova.

5 1 vote
Article Rating
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Ciekawy opis, który zachęca do odwiedzin.

Podróżniczka
1 rok temu

Ciekawie pokazane i opisane zachęca do udania się w te rejony. Pozdrawiam 🙂

Urszula
1 rok temu

Mnie się też bardzo podoba! I położenie, i zadbane zabytki, i uliczki, i ogrody To sgraffiti na zamku jest przepiękne i chyba raczej rzadko występuje na zewnątrz budowli. Most równie piękny.
Już teraz się nie dziwię, że miasteczko tak często gości na podróżniczych blogach!

Jula
1 rok temu

Coraz bardziej żałuję, że tam nie pojechałam, gdy mieszkałam w Czechach…

Dorota
1 rok temu

Miasteczko z klimatem, lubię takie. Opis i zdjęcia zachęcają do odwiedzin. Pozdrawiam w Nowym Roku

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x