Czeski Krumlov (Český Krumlov) zachwyca – myślę, że z tym twierdzeniem zgodzi się większość czytelników. Miasto powstało w zakolu Wełtawy, u podnóża potężnego XIII-wiecznego zamku. Rozwijało się bez “zakłóceń” przez pięć wieków i dzięki temu zachowała się unikatowa zabudowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy sporo lat temu temu przyjechałam tu po raz pierwszy, nie mogłam wyjść z podziwu, jak urokliwa jest miejscowość. W tym roku przyjechałam po raz drugi, nie było elementu zaskoczenia, ale z równie wielką przyjemnością spacerowałam po mieście.

Zamek, Wełtawa i stare miasto

Zamek, Wełtawa i stare miasto w Czeskim Krumlovie

Proponuję spacer łączący 8 punktów, wśród których zobaczymy te znane i mniej znane miejsca oraz oazy zieleni dające chwilę wytchnienia od zwiedzania. Spacer można, a nawet należy rozszerzyć o zwiedzanie wnętrz zamkowych a szczególnie unikatowego teatru.

 

1. Dzielnica Latran

Latran jest zabytkową częścią miasta położoną u stóp zamku. Przy głównej ulicy rozlokowały się restauracje i sklepy z pamiątkami. To stąd prowadzą drogi do zamku.

Czeski Krumlov

Ulica na Latranie

Czeski Krumlov

Schody – jedno z dojść do zamku

 

2. Zamek

Zespół budowli stanowiących zamek usytuowany jest na skale opadającej stromo do Wełtawy. Najstarsza jego część pochodzi z XIII wieku. Przez czerwoną bramę wchodzimy na pierwszy duży dziedziniec, następnie przechodzimy przez kolejne (jest ich 5), oglądając ściany pokryte dekoracją sgraffitową. Unikalną pamiątką jest rokokowy teatr z XVIII w., jeden z nielicznych w którym zachowało się wiele oryginalnych dekoracji, skomplikowany system zapadni, kostiumy. 

Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku

Brama wejściowa na pierwszy dziedziniec zamku

Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą

Pierwszy dziedziniec z charakterystyczną wieżą

Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową

Ściany zamku pokryte dekoracją sgraffitową

Zamek

Zamek

 

3. Most płaszczowy

Kiedyś był tu most zwodzony. Most płaszczowy po którym obecnie chodzimy powstał w XVIII wieku i jak na tamte czasy był cudem techniki. Obiekt był jednym z pierwszych kilkukondygnacyjnych mostów na świecie. Z obiektu oraz przejścia w kierunku ogrodu mamy fantastyczny widok na miasto i zamek.

 

Most

Wielokondygnacyjny most

Most płaszczowy

Odkryty poziom mostu

Widok na stare miasto

Widok na stare miasto

 

4. Ogród zamkowy

Ogród zamkowy został założony w XVII w. Po przekroczeniu bramy wchodzimy do części urządzonej w stylu francuskim, gdzie główną ozdobą jest kaskadowa fontanna 0raz aleje z kwiatowymi kompozycjami. Jest także część w stylu parku angielskiego z długimi alejami obsadzonymi wysokimi żywopłotami. Park kończy się stawem w dużej części porośniętym nenufarami.

Fontanna w ogrodzie zamkowym

Fontanna w ogrodzie zamkowym

Fontanna

Fontanna

Widok na ogród francuski

Widok na ogród francuski

Staw w parku angielskim

Staw w parku angielskim

 

5. Ogród klasztorny

Po wyjściu z zamku nie opuszczamy dzielnicy Latran ale kierujemy się do klasztoru minorytów, a właściwie do ogrodu klasztornego. Oczywiście nie jest tak imponujący jak zamkowy, ale nas cieszy każda połać zieleni. Przyjemne miejsce z ławkami i warzywnymi grządkami.

Klasztor minorytów

Klasztor minorytów

Ogród klasztorny

Ogród klasztorny

Uprawy klasztorne

Uprawy klasztorne

 

6. Stare Miasto

Stare Miasto położone w zakolu rzeki Wełtawy połączone jest trzema mostami z innymi częściami miasta. Jego centrum stanowi otoczony zabytkowymi domami plac Svornosti z kamienną fontanną i kolumną morową. Dużą przyjemność sprawił nam spacer uliczkami, gdzie za każdym rogiem i zakrętem krył się ciekawy widok czy zaułek.

Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa

Plac Svornosti, kamienna fontanna i kolumna morowa

Widok na zamek

Widok na zamek

Stare miasto z widokiem na zamek

Stare miasto z widokiem na zamek

Stare miasto

Stare miasto

Kościół św. Wita

Kościół św. Wita

 

7. Park miejski

Park miejski znajduje się nad Wełtawą naprzeciwko kościoła św. Wita. To kawałek zieleni, w którym można nabrać oddechu przed dalszym zwiedzaniem i spojrzeć z innej perspektywy na rzekę i kawałek starówki. Zobaczymy też Pawilon Muzyczny wybudowany w latach 20-tych XX w.

Pawilon Muzyczny

Pawilon Muzyczny

Widok z parku na Wełtawę

Widok z parku na Wełtawę

 

8. Ogród Różany

Ogród różany z atelier Egona Schiele, kontrowersyjnego malarza tworzącego na początku XX wieku. Miejsce znajduje się na wzniesieniu, gdzie od strony starówki wchodzimy długimi schodami. Po drugiej stronie ogród tarasowo opada w stronę rzeki. Od tej strony znajduje się dom malarza, ciekawie wbudowany w skarpę. Egon Schiele po rocznym pobycie w Czeskim Krumlovie opuścił miasto, albo raczej został wyrzucony przez mieszkańców, oburzonych relacjami z nieletnimi modelkami (malował akty). Prawdopodobnie w budynku znajduje się muzeum poświęcone artyście, ale nie sprawdzałam i nie widziałam aby ktoś do niego wchodził. Nas zainteresował ogród, choć róże w większości przekwitły – byliśmy we wrześniu. Ładny stąd widok na rzekę oraz teren spacerowy.

Dom Egona Schiele

Dom Egona Schiele

Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę

Widok z Ogrodu Różanego na Wełtawę

Tarasy ogrodu

Tarasy ogrodu

 

Podsumowanie

W mieście warto pozaglądać w zaułki i uliczki starówki oraz udać się na spacer wzdłuż meandrów Wełtawy. Czeski Krumlov uważany jest za jedno z najpiękniejszych małych miasteczek w Czechach. Osobiście uważam, że jest najładniejszą małą miejscowością w Czechach choć widziałam wiele ślicznych miasteczek-perełek, ta wciąż wybija się na pierwsze miejsce. A może podpowiecie, które są równie ładne lub ładniejsze? 

W poprzednim wpisie opisałam Rozmberk nad Wełtawą, który wygląda prawie jak miniatura Czeskiego Krumlova.

5 1 vote
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
11 miesięcy temu

Ciekawy opis, który zachęca do odwiedzin.

Podróżniczka
11 miesięcy temu

Ciekawie pokazane i opisane zachęca do udania się w te rejony. Pozdrawiam 🙂

Urszula
11 miesięcy temu

Mnie się też bardzo podoba! I położenie, i zadbane zabytki, i uliczki, i ogrody To sgraffiti na zamku jest przepiękne i chyba raczej rzadko występuje na zewnątrz budowli. Most równie piękny.
Już teraz się nie dziwię, że miasteczko tak często gości na podróżniczych blogach!

Jula
11 miesięcy temu

Coraz bardziej żałuję, że tam nie pojechałam, gdy mieszkałam w Czechach…

Dorota
10 miesięcy temu

Miasteczko z klimatem, lubię takie. Opis i zdjęcia zachęcają do odwiedzin. Pozdrawiam w Nowym Roku

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x