środa, 18 września, 2024

Cieszyn to nieduże, interesujące miasto z historią i zabytkami sięgającymi dynastii Piastów. W poprzednim wpisie o Cieszynie opowiedziałam o miejscach wartych odwiedzenia i kilku ciekawostkach. W tym wpisie znajdziesz 3 propozycje spacerów biegnące po polskiej i czeskiej stronie. Przejdziemy się głównie po terenach zielonych, zahaczając o zabytkowe centra Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Trzy propozycje spacerów

1. Spacer wzdłuż Olzy

Spacer wzdłuż granicznej rzeki Olzy będzie przebiegał alejkami po czeskiej i polskiej stronie. Początek i koniec trasy na Moście Przyjaźni ul. Zamkowa/Hlavni tr. Po drodze malownicze widoki na przeciwległą stronę rzeki.

Początkowo trasa będzie prowadzić czeską stroną. Na stronę polską wrócimy kładką dla pieszych, kontynuując spacer wzdłuż Olzy. Powrót przez Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Olzą oraz odcinkiem miejskim wzdłuż alei Jana Łyska. Długość trasy 5,4 km.

3 propozycje spacerów
Widok na polską stronę
Alejka po czeskiej stronie
Kładka pieszo-rowerowa nad Olzą
Ścieżka wzdłuż Olzy
Śluza i kładka nad kanałem
Widok na czeską stronę

2. Spacer po Czeskim Cieszynie (i trochę po polskim)

Spacer rozpoczniemy i zakończymy na polskim Rynku, ale większość trasy przebiegać będzie po stronie czeskiej. Z rynku skierujemy się na ulicę Głęboką i Most Przyjaźni (ul. Zamkowa/Hlavni tr.). Krótki odcinek przejdziemy wzdłuż Olzy z widokiem na Wzgórze Zamkowe i dalej przez park Masarykovy sady. Miniemy główny plac Czeskiego Cieszyna Náměstí ČSA przy którym znajduje się Urząd Miejski oraz dworzec kolejowy. Na polską stronę wrócimy mostem nad Olzą ulica Střelniční/3 Maja. Przejdziemy obok pomnika Mieszka I i uliczkami skierujemy się na Rynek, skąd rozpoczęliśmy spacer. Długość trasy 4 km.

Ścieżka po czeskiej stronie
Widok na polską stronę
Masarykovy sady
Dworzec kolejowy
Ulica w Czeskim Cieszynie
Plac Náměstí ČSA i Urząd Miejski

3. Spacer wzdłuż kanału Młynówka

Kanał Młynówka istniał już prawdopodobnie w XIV wieku i był elementem systemu obronnego miasta. W kolejnych wiekach osiedlali się nad nim rzemieślnicy potrzebujący wody do wykonywania zawodu, a więc garncarze, kowale, garbarze. Obecnie krótki odcinek zwany jest Wenecją Cieszyńską. W wodę kanał zaopatrywany jest z rzeki Olzy i potoku Puńcówka.

Spacer wzdłuż Kanału Młynówka rozpoczniemy od śluzy wpustowej, a zakończymy na skrzyżowaniu ulic Przykopa i aleja Jana Łyska, w miejscu gdzie kanał chowa się pod betonowymi płytami. Długość trasy 1,6 km.

Kanał Młynówka
Ścieżka wzdłuż kanału
Kanał Młynówka
Wenecja Cieszyńska
Galeria nad Młynówką
Młynówka i ul. Przykopa

Co dalej

Można pojechać do oddalonej o 38 km Ostrawy albo pobliskich Karwiny i miejscowości Frydek-Mistek. Po polskiej stronie warto zajrzeć do Skoczowa, odwiedzić miejsce związane z Zofią Kossak albo wybrać się w Beskidy.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Chętnie bym się wybrała do Cieszyna, w którym byłam z rodzicami będąc chyba w ósmej klasie szkoły podstawowej. Z naszej tam wycieczki pamiętam jedynie jak robiliśmy zdjęcie przed szlabanem na granicy Cieszyna polskiego i czeskiego. Nawet gdzieś mam to zdjęcie.
Już wcześniej myślałam o podróży w te strony, a Ty mnie jeszcze bardziej zachęciłaś.
Pozdrawiam 🙂

Urszula
2 lat temu

Ciekawe tereny spacerowe. Wybieramy się w tamte rejony w weekend majowy. Zobaczymy, czy wypali!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM