poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Pendolino na trasie Katowice – Gdańsk.  Czy warto jechać na weekend? Jak wypadnie pokonanie tej trasy w porównaniu z jazdą samochodem? Mamy przecież już spory kawałek autostrady A1. Spróbuję uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Dla nas to ciekawe doświadczenie, ponieważ prawie w ogóle nie podróżujemy pociągami, a jeśli już to w raczej poza Polską. A nad Bałtyk pociągiem jechałam chyba 40 lat temu.

Piątek

Dworzec kolejowy w Katowicachgodzina 14:56. Wsiadamy do Pendolino na trasie Katowice – Gdańsk. 

Express InterCity Premium (EIP) czyli Pendolino ma pokonać trasę Katowice – Gdańsk w ciągu 5:11 h (pełna trasa: Gliwice – Gdynia). Wszystkie miejsca są objęte wcześniejszą rezerwacją. Wybrałam wagon nr 7 w Strefie Ciszy, który ma miejsca wyłącznie w  2 klasie i przeznaczony jest dla pasażerów chcących podróżować w ciszy i spokoju. Cena biletu taka sama jak za przejazd w pozostałych wagonach w 2 klasie.

pendolino
Pendolino – wagon nr 7
Pendolino
Fotele w 2 klasie
Pendolino
Pendolino – Strefa Ciszy w wagonie nr 7

W cenie biletu otrzymujemy: napój do wyboru: kawa lub herbata lub woda. Wybrałam herbatę, Krzysiek kawę, oba napoje podano w papierowych kubkach.

Pendolino
Wnętrze Pendolino – napój podany w 2 klasie

Oglądając widoki za oknem wspominam nieliczne podróże koleją. Przypomniał mi się przejazd pociągiem regionalnym we Włoszech, kiedy to przed nami usiadła Włoszka i od razu rozpoczęła rozmowę przez telefon. Choć trudno to nazwać rozmową, był to monolog któremu zmuszeni byli przysłuchiwać się wszyscy pasażerowie, i tak przez 1,5 godziny bez przerwy. Kto miał kontakt z Włochami wie o czym mówię, doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. A teraz jadę pociągiem, w którym nikt nie rozmawia, a jeśli już to półgłosem.

Mogę w spokoju popracować trochę przy komputerze.

Pendolino, 2 klasa

Zbliża się wieczór a przed nami jeszcze godzina jazdy. Idziemy więc coś zjeść do wagonu gastronomicznego WARS. Wagon wyposażono w kilka stolików z miejscami siedzącymi oraz kilka miejsc stojących przy czterech wysokich stolikach. Na miejscu okazało się, że jest sporo osób i brak wolnych miejsc. Po chwili oczekiwania zajmujemy dwa stojące miejsca. Z menu zamawiamy dwie kanapki (za 6,00 i 7,00 zł) oraz kawę.

Pendolino
Pendolino – menu w wagonie restauracyjnym
Pendolino
Menu w wagonie restauracyjnym

Niektóre osoby zamawiają potrawy do stolików, tam gdzie siedzą, i to chyba jest najlepsze rozwiązanie. W wagonie gastronomicznym miejsca siedzące w większości pozostają zajęte, nawet jeśli siedzący są już po posiłku.

Dworzec Główny w Gdańsku

Tymczasem planowo dojeżdżamy do Gdańska. Jeszcze tylko krótki spacer i około 20:30 jesteśmy w zarezerwowanym apartamencie..

Sobota

Sobotę przeznaczamy na zwiedzanie Gdańska. Planowałam wcześniej odwiedzenie jakiegoś muzeum, ale jest tak słonecznie i ciepło, że szkoda nam czasu na przebywanie w murach.

Idziemy na starówkę odległą o 10 minut piechotą od naszego noclegu. Spacerujemy uliczkami, nabrzeżem. Zwiedzamy Bazylikę Mariacką, największą ceglaną świątynię Europy, która obecnie jest w remoncie. Podobny spacer odbyliśmy jakieś 20 lat temu.

Gdańsk
Zabytkowe centrum miasta
Gdańsk
Kanał
Gdańsk
Zabytkowa część miasta

Wczesnym popołudniem idziemy na przystanek tramwaju wodnego. Płyniemy do dzielnicy Brzeźno. Za oknem tramwaju przesuwa się starówka, dźwigi portowe, statki wycieczkowe i towarowe, Twierdza Wisłoujście oraz Westerplatte. Z Brzeźna do centrum Gdańska wracamy tramwajem nr 3.

Widok z tramwaju wodnego na Wyspę Spichrzów
Wyspa Ołowianka
Statki
Twierdza Wisłoujście
Westarplatte
Brzeźno, ostatni przystanek tramwaju wodnego

Niedziela

Kontynuujemy spacer po mieście, przechodzimy po podnoszonej kładce na wyspę Ołowiankę, a następnie idziemy przez Wyspę Spichrzów na ulicę Długą.

Motława
Żuraw
Ołowianka
Motława
Deser rabarbarowy

Po drodze robimy przerwę na małe co nieco. Pod różową kopułką ukryto ugotowany rabarbar. Deser nie jest zbyt słodki, taki w sam raz..

Powrót

Czas kończyć weekend w Gdańsku. Zabieramy swoje rzeczy z apartamentu i idziemy na dworzec kolejowy. O 15:49 odjeżdża nasz pociąg do Katowic (pełna trasa: Gdynia – Bielsko-Biała). Według rozkładu podróż ma trwać 5:18 h. Tym razem mamy bilety w klasie 1. Jest tutaj trochę więcej miejsca, fotele są szersze i ustawione w układzie 1 + 2.

Pendolino
Express InterCity Premium, wagon klasy 1
Wnętrze Pendolino
Pendolino – wnętrze klasy 1
Pendolino
Wnętrze klasy 1

W cenie biletu otrzymujemy:

 • ciepły napój do wyboru: kawa lub herbata podany w filiżance,
 • zimny napój do wyboru: woda lub sok lub coca-cola (może jeszcze inne),
 • ciastko owsiane,
 • chusteczkę odświeżającą,
 • gumę do żucia (??)
 • małą przekąskę: do wyboru były cztery dania; wybrałam kaczkę w sosie owocowym.
Herbatka w Pendolino
Pendolino
Pendolino. Małe danie – kaczka w sosie owocowym

Po lekkim posiłku mamy czas dla siebie, ja preferuję czytanie lub pracę na komputerze, Krzysiek słucha swoich ulubionych melodii. Po ponad 5-cio godzinnej podróży dojeżdżamy do Katowic z 10-minutowym opóźnieniem.

Dworzec kolejowy w Katowicach
Dworzec kolejowy w Katowicach

 

Porównanie przejazdu pociągiem Pendolino i samochodem na trasie Katowice – Gdańsk

Express InterCity Premium (Pendolino)

Dystans: 625 km
Czas przejazdu: 5:11 h – 5:22 h  (w zależności od ilości przystanków)
Koszt biletu (ceny z lipca 2018 r.): klasa 2 od 132,30 – 189 zł; klasa 1 od 179 -284 zł; aktualne ceny można sprawdzić na www.rozkład-pkp.pl

Dostępne są także bilety zniżkowe, między innymi bilety dla seniorów powyżej 60 lat oraz różne oferty i promocje pozwalające czasem obniżyć koszt podróży.

Samochód

Dystans: 518 km
Czas przejazdu: 5 godzin (wg Google Maps)
Koszt przejazdu: 213 zł (paliwo: 183 zł przy spalaniu 7 litrów/100 km;  Pb 95 w cenie 5,04 zł; opłata za autostradę: 30 zł)

Podsumowanie

Czas przejazdu:

 • moim zdaniem na korzyść PKP,
 • kilka miesięcy temu pokonaliśmy tę trasę samochodem w czasie około 2 godzin dłuższym; i nie był to jakiś „maruderski przejazd”; pokonanie trasy spowalniał w dzień duży ruch, sygnalizacje świetlne na odcinku od Katowic do okolic Radomska, roboty drogowe oraz przerwa na stacji benzynowej;

Koszt:

 • przy podróży jednej osoby na pewno warto wybrać pociąg, nawet przy zakupie tańszego biletu w 1 klasie;
 • przy podróży dwóch osób i zakupie najtańszych lub zniżkowych biletów w 2 klasie koszt podróży pociągiem będzie zbliżony do kosztu przejazdu samochodem; moim zdaniem to również dobra opcja dla seniorów, którzy niekoniecznie mają ochotę lub siłę jechać własnym autem.

Inne:

 • podróż upłynęła przyjemnie, można było się zrelaksować, poczytać, posłuchać muzyki, popracować na komputerze,
 • niemęczący i krótki czas jazdy jest zachęcający do wyboru pociągu jako środka transportu, szczególnie gdy na miejscu nie potrzebujemy samochodu,
 • brak Wi-Fi może być mankamentem (lub zaletą) szczególnie dla osób, które dużo pracują na komputerze,
 • posiłki: pieczywo w przypadku kanapek oraz paluchów podanych do kaczki było czerstwe,
 • czy warto jechać na weekend? na pewno lepiej byłoby zostać jeszcze kilka dni; z drugiej strony osoby lubiące podróżować i mające tylko ustawowe 26 dni urlopu (jak ja) w miarę możliwości wyjeżdżają na weekendy; więc czasem można i tak.

Muszę jednak zwrócić uwagę na pewną irytującą sytuację na samym początku podróży, na dworcu w Katowicach. Po wejściu na dworzec odszukaliśmy na dużym wyświetlaczu właściwy pociąg i udaliśmy się na peron. Oczywiście na peronach także są wyświetlacze, tylko że nic nie wyświetlały. Nawet 10 minut przed odjazdem pociągu nie było na nich żadnej informacji. Zaczęłam się zastanawiać czy weszliśmy na właściwy peron. Dopiero 5 minut przed odjazdem zapowiedziano pociąg i jednocześnie pokazał się na wyświetlaczu peronowym. Gdybym pomyliła perony, bardzo prawdopodobne, że nie zdążyłabym dobiec na właściwy, a z ciężką walizką byłabym bez szans. Moim zdaniem duża tablica w holu powinna być odwzorowana na wyświetlaczach peronowych, jak to praktykowane jest w wielu krajach. Albo chociaż 20 – 30 minut przed odjazdem pociąg powinien pojawić się na wyświetlaczu peronowym.
Na dworcu głównym w Gdańsku w ogóle nie ma wyświetlaczy, ale tam aktualnie prowadzony jest remont więc może będzie lepiej.

Tekst powstał we współpracy z PKP Intercity, jednak wyrażone opinie są całkowicie moje.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
5 lat temu

Świetna wyprawa. Przyjemne doświadczenie.
Podobnie jak Wy, my także podróżujemy po Polsce własnym autem. Kilka dni temu wpadła do nas przyjaciółka z południa Polski i naprawdę z wielką przyjemnością pojechaliśmy po nią na dworzec PKP w Białymstoku. Dawno już tam nie byłam.
Buziaki 🙂

Justyna
Justyna
5 lat temu

Jeździłam kilkakrotnie Intercity na jednodniowe wycieczki do Warszawy. Po Twoim artykule nabrałam ochoty na weekendowy (oczywiście w jakiś dłuższy weekend) wyjazd Pendolino do Trójmiasta. Jest tam sporo miejsc , które chciałabym pokazać córce, choć raz już zwiedzałyśmy Trójmiasto, ale biegiem i w deszczu .

Agnes Agnieszka
4 lat temu

Pociąg w środku bardzo ładnie wyposażony jak w jednej i klasie w tak drogiej.
Widać że standard podróży się w Polsce poprawił

Szymon@Znajkraj
3 lat temu

Nie dość że w pendolino, które bardzo lubię – także z rowerem, to jeszcze do mojego Gdańska! 🙂 Pozdrowienia, wszystkiego dobrego.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

8
0
Would love your thoughts, please comment.x