Życie księżnej Daisy mocno związane było z obecnym Wałbrzychem. Poniżej trzy miejsca związane z jej osobą.
Miejsca związane z księżną
Księżna Daisy czyli Mary Theresa Olivia Cornwallis-West (ur. 1873 r.) pochodziła z angielskiej arystokratycznej rodziny. W 1891 r. w wieku 18 lat wyszła za mąż za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga, jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich.
Poznali się gdy Hans był sekretarzem ambasady Niemiec w Londynie. Małżonkowie zamieszkali na zamku Książ, który Daisy wolała od rezydencji w Pszczynie.
1. Palmiarnia
Jako prezent dla żony, Hans Heinrich w 1908 roku rozpoczął budowę Palmiarni. Wnętrza szklarni wyłożono lawą pochodzącą z wulkanu Etny na Sycylii. Palmiarnia od początku była udostępniona zwiedzającym.
I dzisiaj możemy przejść się po szklarniach wśród egzotycznych roślin. W jednej z nich znajduje się kawiarnia „Pod Tropikiem”. Ależ to była przyjemność wypić kawę wśród gąszczu roślin i to w towarzystwie księżnej.
2. Zamek Książ
Początki pobytu Daisy na zamku Książ to wystawne przyjęcia dla niezliczonej ilości gości. W 1909 r. rozpoczynają się prace przy wielkiej przebudowie zamku. Dobudowano między innymi dwa skrzydła, powstała wielka Sala Balowa, nowe kominki, a także nowoczesna kuchnia.
Tegoż roku na zamek przyjeżdża nowo zatrudniony szef kuchni, Francuz Louis Hardouin. Wtedy nikt nie przypuszczał, że kucharz wniesie znaczną wartość historyczną dotyczącą codziennego życia na zamku. Pasją Luisa było fotografowanie, któremu poświęciłam wpis „Opowieść o kucharzu i jego zdjęciach„.
Jednocześnie z gigantyczną kwotą wydaną na remont zamku, zaczyna się postępujący upadek fortuny księcia von Pless. Na trudną sytuację złożyły się także inne wydarzenia jak światowy kryzys finansowy, I wojna światowa.
Ale wróćmy do księżnej. Od 1910 roku, mając 37 lat, Daisy zaczyna chorować prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane. Początkowo chodzi z laską, a od połowy lat 20-tych porusza się na wózku inwalidzkim. Jest po rozwodzie z Hansem (w 1923 r.) i nie mieszka w Książu. Ma coraz większe problemy finansowe.
Schorowana księżna wraca ponownie do Książa w 1935 r. (ma 62 lata), gdzie zamieszkuje już nie w zamku ale w budynku bramnym. Jest z nią tylko opiekunka Dolly.
W tym czasie po zamku Książ wędrują już grupy turystów oprowadzane przez byłych pracowników dworu książęcego. Obiekt udostępniono do zwiedzania pod koniec lat 20-tych po oficjalnej likwidacji dworu. Zwiedzanie zakończyło się w momencie wybuchu II wojny światowej.
3. Willa Czettritzów
W 1941 r. zamek Książ zostaje skonfiskowany a schorowana księżna zostaje przeniesiona do willi na terenie kompleksu pałacowego Czettritzów, gdzie wraz z opiekunką spędza ostatnie dwa lata życia. Daisy zmarła 29 czerwca 1943 roku w wieku 70 lat.
Informacje praktyczne
Mając w planach dokładniejsze zwiedzanie Wałbrzycha warto zaopatrzyć się w bilet „EXPLORE WAŁBRZYCH” ważny jeden rok. Ja tak zrobiłam. Wiosną 2018 r. rozpoczęłam zwiedzanie miasta a zakończyłam wiosną tego roku. Więcej o karcie znajdziesz tutaj.
Można też przejść się „Szlakiem wokół Zamku Książ„.
Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.