czwartek, 3 października, 2024

Życie księżnej Daisy mocno związane było z obecnym Wałbrzychem. Poniżej trzy miejsca związane z jej osobą.

Miejsca związane z księżną

Księżna Daisy czyli Mary Theresa Olivia Cornwallis-West (ur. 1873 r.) pochodziła z angielskiej arystokratycznej rodziny. W 1891 r. w wieku 18 lat wyszła za mąż za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga, jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich.

Poznali się gdy Hans był sekretarzem ambasady Niemiec w Londynie. Małżonkowie zamieszkali na zamku Książ, który Daisy wolała od rezydencji w Pszczynie.

Zamek Książ

1. Palmiarnia

Jako prezent dla żony, Hans Heinrich w 1908 roku rozpoczął budowę Palmiarni. Wnętrza szklarni wyłożono lawą pochodzącą z wulkanu Etny na Sycylii. Palmiarnia od początku była udostępniona zwiedzającym.

I dzisiaj możemy przejść się po szklarniach wśród egzotycznych roślin. W jednej z nich znajduje się kawiarnia „Pod Tropikiem”. Ależ to była przyjemność wypić kawę wśród gąszczu roślin i to w towarzystwie księżnej.

Księżna Daisy
Palmiarnia
Księżna Daisy
Egzotyczne rośliny w Palmiarni
Ściana z wulkanicznej lawy obsadzona roślinami
Kawiarnia
Księżna Daisy
Można wybrać stolik w towarzystwie księżnej
Wnętrze szklarni

2. Zamek Książ

Początki pobytu Daisy na zamku Książ to wystawne przyjęcia dla niezliczonej ilości gości. W 1909 r. rozpoczynają się prace przy wielkiej przebudowie zamku. Dobudowano między innymi dwa skrzydła, powstała wielka Sala Balowa, nowe kominki, a także nowoczesna kuchnia.

Księżna Daisy
Zamek Książ
Księżna Daisy
Zamek Książ
Księżna Daisy
Ogród zamkowy

Tegoż roku na zamek przyjeżdża nowo zatrudniony szef kuchni, Francuz Louis Hardouin. Wtedy nikt nie przypuszczał, że kucharz wniesie znaczną wartość historyczną dotyczącą codziennego życia na zamku. Pasją Luisa było fotografowanie, któremu poświęciłam wpis Opowieść o kucharzu i jego zdjęciach.

Księżna Daisy
Księżna Daisy z synami – lato 1915 r., fot. Louis Hardouin

Jednocześnie z gigantyczną kwotą wydaną na remont zamku, zaczyna się postępujący upadek fortuny księcia von Pless. Na trudną sytuację złożyły się także inne wydarzenia jak światowy kryzys finansowy, I wojna światowa. 

Ale wróćmy do księżnej. Od 1910 roku, mając 37 lat, Daisy zaczyna chorować prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane. Początkowo chodzi z laską, a od połowy lat 20-tych porusza się na wózku inwalidzkim. Jest po rozwodzie z Hansem (w 1923 r.) i nie mieszka w Książu. Ma coraz większe problemy finansowe.

Schorowana księżna wraca ponownie do Książa w 1935 r. (ma 62 lata), gdzie zamieszkuje już nie w zamku ale w budynku bramnym. Jest z nią tylko opiekunka Dolly.

Księżna Daisy
Budynek bramny

W tym czasie po zamku Książ wędrują już grupy turystów oprowadzane przez byłych pracowników dworu książęcego. Obiekt udostępniono do zwiedzania pod koniec lat 20-tych po oficjalnej likwidacji dworu. Zwiedzanie zakończyło się w momencie wybuchu II wojny światowej.

3. Willa Czettritzów

W 1941 r. zamek Książ zostaje skonfiskowany a schorowana księżna zostaje przeniesiona do willi na terenie kompleksu pałacowego Czettritzów, gdzie wraz z opiekunką spędza ostatnie dwa lata życia. Daisy zmarła 29 czerwca 1943 roku w wieku 70 lat.

Budynek, w którym Daisy spędziła ostatnie lata życia

Informacje praktyczne

Mając w planach dokładniejsze zwiedzanie Wałbrzycha warto zaopatrzyć się w bilet „EXPLORE WAŁBRZYCH” ważny jeden rok. Ja tak zrobiłam. Wiosną 2018 r. rozpoczęłam zwiedzanie miasta a zakończyłam wiosną tego roku. Więcej o karcie znajdziesz tutaj.

Można też przejść się Szlakiem wokół Zamku Książ„.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
5 lat temu

Zamek Książ to jedno z moich ulubionych miejsc i te widoki!!! Byłam tam wiosną, kiedy kwitły azalie, więc było jeszcze piękniej. Losy Daisy dodają zamkowi tajemniczości i atrakcyjności. Dzięki za przypomnienie i spacer jej ścieżkami. Pozdrawiam:)

Kasia
Kasia
5 lat temu

Wszystko się zgadza, ale na podstawie książek można twierdzić, że to jednak Pszczyna i Promnice były dla Daisy ukochanymi miejscami, a nie przepastny, zimny Książ 😉

Niemniej jednak, piękne miejsce, wracam tam co jakiś czas i nigdy nie mam dość! 🙂

Aga z podróży szczypta
Reply to  Kasia

Oj tak. Polecam wizytę w Pszczynie zwłaszcza w pszyńskim zamku.

Barbarossa
Barbarossa
5 lat temu

To niezwykłe miejsce. Bardzo chciałabym znów je odwiedzić.
Dziękuję za wspaniałą wycieczkę.
Pozdrowionka!

Petit
5 lat temu

Po zdjęciach powiedziałabym bardziej, że to Wiedeń, niż jakiekolwiek miejsce w Polsce! Rewelacja, dzięki, chyba muszę się tam przejechać.

Maria
Maria
3 lat temu
Reply to  Mariola

Wałbrzych jest rozległym miastem i możemy zobaczyć tu wiele ciekawych miejsc .

Sławek
Sławek
4 lat temu

Brakuje mi opisu kilku ciekawych miejsc. Autorka nie opisała „ulubionych przez Daisy miejsc w Wałbrzychu” oczywiście sprawiła mi zawód. Brakuje opisu kilku miejsc, które są dość niezwykłe. Oto te miejsca: jeziorko Daisy, którym zainteresował się sławny Sybirak i badacz – Benedykt Dybowski ze wzgl. na ciekawą faunę dewońską tego łomu, który zalany jest wodą. Okazało się, że wapienie dewońskie wykorzystywano do produkcji cementu. Księżna przyjeżdżała tu w asyście 30 dragonów, którzy zapewniali jej pełne bezpieczeństwo. Podobnie jak to jeziorko wygląda obecnie kamieniołom „Warszawianka” przy ul. Kolejowej w pobliskich Świebodzicach. Miłośników piękna nieskazitelnej przyrody można zaprosić do samotni Ma Fantaisie czyli… Czytaj więcej »

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM