niedziela, 14 lipca, 2024

Rzeka Białka przepływa przez malowniczy teren powiatu częstochowskiego. Głównym celem wycieczki są dwa drewniane młyny w gminie Lelów położone nad rzeką Białką. Dowiedziałam się o nich wertując mapy i informacje w poszukiwaniu nieodległych, mało znanych miejsc.

Jedziemy do Białej Wielkiej,  odległej o 2,5 km od Lelowa.

Dwa drewniane młyny nad rzeką Białką

Młyn w Białej Wielkiej

Biała Wielka to wieś położona w pobliżu Lelowa w powiecie częstochowskim. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Białka, przy której usytuowany młyn, należący dawniej do posiadłości dworskiej.

Samochód parkujemy przy bramie wjazdowej na teren opuszczonego pałacu.

Przed bramą ustawiono dwie tablice informacyjne. Jedna wspomina właściciela posiadłości, Walentego Zwierkowskiego, radcę powiatu lelowskiego oraz posła na sejm, który mieszkał tu w I połowie XIX w. Z drugiej dowiadujemy się, że kolejny właściciel przebudował pałac pod koniec XIX w. Równocześnie z budową obiektu powstał park dworski. Do pałacu należały także stawy hodowlane, młyn, tartak, budynek mieszkalny z sadem oraz gorzelnia.

Po wojnie w pałacu przez jakiś czas działała szkoła podstawowa i przedszkole, a w 2001 obiekt został sprzedany w prywatne ręce.

Obecnie trudno ocenić stan pałacu. Przez bramę dawno nikt nie wchodził, a gęsta roślinność uniemożliwia choćby spojrzeć na zabytek. Zdjęcie z lat wcześniejszych można zobaczyć tutaj.

Brama prowadząca na teren posiadłości. Rzeka Białka
Brama prowadząca na teren posiadłości. Pałac właściwie niewidoczny zza gęstej roślinności.

Idziemy drogą wzdłuż Białki w kierunku oddalonego o 450 metrów młyna, dawniej należącego do właściciela pałacu. Po przeciwnej stronie rzeki ciągnie się zarośnięty park pałacowy, miejscami widać stawy. Miejsce jest urokliwe i bardzo spokojne, w spacerze towarzyszy nam świergot ptaków.

Rzeka Białka
Droga prowadząca w kierunku drewnianego młyna
Rzeka Białka w otoczeniu bujnej zieleni
Rzeka Białka

Po jakimś czasie w oddali widać drewniany młyn. Budynek pochodzi z 1935 r., jest trzykondygnacyjny, częściowo murowany a jego otoczenie wyjątkowo malownicze. Młyn podobno nadal działa.

Rzeka Białka
Rzeka Białka
Zabytkowy drewniany młyn - rzeka Białka
Młyn
Rzeka Białka. Drewniany zabytkowy młyn
Drewniany zabytkowy młyn
Wejście do młyna
Wejście do młyna

Do samochodu wracamy równoległą do asfaltowej gruntową drogą z widokiem na pola.

Droga gruntowa
Skręcamy w lewo w pierwszą napotkaną drogę
Widoki na pola i okolice
Widoki na pola i okolice

Trasa spaceru długości 1,2 km.

Młyn w Bogumiłku

Jedziemy 2 km dalej do przysiółka Bogumiłek. Mijamy dawny dwór mieszczący obecnie Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tuż za nim znajduje się kolejny młyn.

Obiekt jest ogromny. Nigdy wcześniej nie widziałam tak wielkiego drewnianego młyna. Został wybudowany w latach 30-tych XX w. Ma podpiwniczenie i trzy kondygnacje. Natomiast wieżyczka, gdzie umieszczono szyb napędowy, posiada pięć kondygnacji. Obiekt znajduje się w rękach prywatnych i jest obecnie wykorzystywany jako mała elektrownia wodna.

Rzeka Białka. Ogromny drewniany młyn
Młyn w Bogumiłku
Drewniany młyn
w Bogumiłku
Drewniany młyn
Drewniany młyn
Wielokondygnacyjny drewniany młyn
Wielokondygnacyjny drewniany młyn
Dwuskrzydłowe drzwi wejściowe
Wejście do młyna

Jestem pod wrażeniem imponujących rozmiarów obiektu. Aby sobie wyobrazić jego ogrom, zwróć uwagę na osobę na tle „drewnianego wieżowca”. 

Co w pobliżu

We wpisie 10 pomysłów na wiosenny spacer znajdziesz więcej propozycji jednodniowych wycieczek z atrakcjami. Natomiast na mapie zaznaczyłam wszystkie opisane na blogu miejsca.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
4 lat temu

Nigdy nie widziałam tak ogromnego młyna i tak pięknego. Dzięki za pokazanie obu. Skoro dziś stanowią taką atrakcję swym wyglądem, to jak musiały prezentować się kiedyś. To była atrakcja!

Urszula
4 lat temu
Reply to  Mariola

To prawda! Jest bardzo ciekawy i z przyjemnością bym oglądnęła wnętrze, gdyby było to możliwe.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

3
0
Would love your thoughts, please comment.x