poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Częstochowa znana jest głównie z zespołu klasztornego na Jasnej Górze. Zacznę więc od zwiedzania klasztoru, następnie przejdę się po centrum miasta, zajrzę do muzeum i poszukam ławeczek ze znanymi osobami.

W treści wpisu:

  • co zobaczyć na Jasnej Górze
  • ławeczka Marka Perepeczko
  • murale
Częstochowa. Jasna Góra

Zwiedzanie Częstochowy

Bez względu na to czy przybywasz do Częstochowy jako pielgrzym czy turysta warto dokładniej zwiedzić kompleks na Jasnej Górze. A jest tam co zobaczyć.

Jasna Góra

Klasztor na Jasnej Górze położony jest na wzgórzu, w związku z czym z niektórych miejsc widoczny jest z naprawdę sporej odległości. Początki jego istnienia sięgają końca XIV w. kiedy to z Węgier sprowadzono paulinów. Zabudowaniami jakimi wtedy dysponowali to drewniany kościół i murowana strażnica w której prawdopodobnie początkowo mieszkali paulini. Budowle, które obecnie oglądamy powstawały w różnych latach, od XV w. do XX w., całość otaczają fortyfikacje. W kościele, kaplicach i innych pomieszczeniach zgromadzono wiele darów oraz cennych przedmiotów, które można obejrzeć w trakcie zwiedzania Jasnej Góry.

Częstochowa
Główna brama – Jasna Góra, Częstochowa

Bazylika Jasnogórska

Zwiedzanie rozpoczynam od bazyliki, która jest główną częścią zespołu klasztornego. Jej początki sięgają XV w., jednak obecną formę uzyskała w XVII w. Kościół jest bogato zdobiony ornamentami i złoceniami, ma piękne ołtarze boczne. Warto zwrócić uwagę na organy, jedne z największych w Polsce.

Bazylika
Organy

Kaplica Matki Boskiej

Z bazyliki lub dziedzińca zewnętrznego można przejść do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej ze słynnym obrazem. Wokół powstania obrazu krążą legendy. Jednak według ostatnich badań obraz prawdopodobnie powstał w XII lub XIII lub XIV wieku i jest dziełem włoskiego artysty lub kogoś kto pobierał nauki u włoskich mistrzów. Tak naprawdę z pierwszego dzieła niewiele pozostało ponieważ obraz był niszczony i trzykrotnie rekonstruowany.

Częstochowa. Kaplica Matki Boskiej

Sale wystawowe, muzea

Na terenie zespołu klasztornego znajduje się kilka sal wystawowych oraz muzea. Ja zwiedziłam Salę Rycerską oraz Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Poza tym można jeszcze zobaczyć Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary.

Do Sali Rycerskiej prowadzą schody z dziedzińca przy kaplicy Matki Boskiej. Zgromadzono w niej pamiątkowe sztandary wojskowe. Sala służy również jako przestrzeń do wystaw czasowych. W trakcie mojego pobytu prezentowano wystawę fotografii.

Sala Rycerska

Muzeum 600-lecia znajduje się w pomieszczeniu dawnej drukarni. Zgromadzono tu wiele cennych eksponatów m.in. instrumenty muzyczne z XVII i XVIII w. używane przez kapelę jasnogórską oraz książki wydawane w jasnogórskiej drukarni oraz wiele innych przedmiotów.

Muzeum 600-lecia

Można również wejść na wieżę kościelną (106,3 m) ale tylko w sezonie od kwietnia do listopada. Jeśli zdecydujesz się na to wyzwanie miej świadomość, że na niższy taras widokowy prowadzi 170 schodów, na wyższy 300 schodów. Windy brak.

Godziny otwarcia: wszystkie wystawy czynne codziennie od 9.00 – 16.00/17.00 w zależności od sezonu;
Bilety: dobrowolne datki;
(we wszystkich obiektach muzealnych obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i filmowania)

Wały Jasnogórskie

Mury obronne zwane Wałami Jasnogórskimi otaczają kompleks klasztorny. Obeszłam je wokoło. Z tej perspektywy inaczej i jednocześnie ciekawie wyglądają zabudowania, teren otaczający klasztor oraz panorama Częstochowy.

Jeśli będziesz mieć zamiar dokładniej zwiedzić cały kompleks Jasnogórski, zarezerwuj sobie około 5 godzin.

Wały Jasnogórskie
Widok z Wałów
Wały

Park im. Staszica

Opuszczając teren Jasnej Góry przechodzę przez Park im. Staszica. Znajdziesz tu wszystko co w parku być powinno wraz z popiersiem imiennika czyli Stanisława Staszica.

Ale jest tu jeszcze jedna atrakcja – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Wystawy prezentują dzieje i rozwój górnictwa rudnego, dawne maszyny i eksponaty związane z wydobywaniem żelaza. Mnie brakło motywacji aby zwiedzić muzeum, chociaż pewnie warto.

Park im. Staszica
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Aleja Najświętszej Maryi Panny i ławeczka z…

Z parku wychodzę na Aleję Najświętszej Maryi Panny, która jest reprezentacyjną ulicą Częstochowy. Ta szeroka arteria ma dwie dwupasmowe jezdnie przedzielone biegnącym w środku bulwarem, którym zmierzają pielgrzymi na Jasną Górę. Po obu stronach ulicy częściowo zachowały się zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX w.

Częstochowa – Aleja NMP
Zabytkowe kamienice przy Alei

Spacerując Aleją spotykam rzeźby znanych osób, które przysiadły na ławeczkach. Dla mnie najbardziej znaną jest aktor Marek Perepeczko, który w młodości zagrał m.in. Janosika, a w ostatnich latach życia był dyrektorem teatru w Częstochowie. Poza tym są jeszcze ławeczki Piotra Machalicy, Władysława Biegańskiego i Haliny Poświatowskiej. Mijam też nieczynną o tej porze roku fontannę „Dziewczynka z gołębiami”.

Rzeźba Marka Perepeczki
Dziewczynka z gołębiami. Częstochowa

Muzeum Częstochowskie

Główna siedziba Muzeum Częstochowskiego mieści się w Ratuszu przy Alei NMP, a właściwie przy placu W. Biegańskiego, który w tym miejscu rozdzielił Aleję. Muzeum skupia 8 miejsc wystawowych, których wykaz znajdziesz tutaj. Ja ograniczyłam się do dwóch placówek. Obejrzałam wystawę w Ratuszu prezentującą „Dzieje miasta Częstochowy”. W Ratuszu można też wejść na wieżę widokową, lecz mnie brakło czasu.

Muzeum Częstochowskie

Drugim obiektem położonym parę kroków od Ratusza była Galeria Dobrej Sztuki. W tej części obejrzałam wystawę malarstwa polskiego z XIX i XX wieku, m.in. dzieła Malczewskiego i Weissa. W trakcie mojego pobytu prezentowano również wystawę czasową – szopki wykonane w różnych krajach świata.

Wejście do Galerii Dobrej Sztuki
Galeria

Murale

Murale widziałam dwa. Jeden znajduje się przy Alejach, to „Wieża Babel„. Namalowany został na 8-piętrowym budynku.

Mural „Wieża Babel”

Drugi to „Strażnik Czasu„, niezwykle efektowny, namalowany na budynku obok dworca kolejowego. Ma 100 metrów długości i 12 metrów wysokości. Inspiracją był znany częstochowski zegarmistrz, właściciel kamienicy. Dosyć długo przyglądałam się jego kolejnym częściom. Jest ogromny a jednocześnie starannie wykonany z mnóstwem detali. Piękny mural, brawo dla artysty.

Mural „Strażnik Czasu”. Częstochowa
„Strażnik Czasu”

Co dalej

W pobliżu zwiedź ruiny zamku w Olsztynie, a także wiele innych ciekawych miejsc na Jurze jak Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku czy Pustynia Siedlecka.

Wybierz się do niedalekich miejscowości: Lublińca i jego okolic albo do Olkusza. A może wolisz niewielką Byczynę, której centrum prawie w całości otaczają mur obronny.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
19 dni temu

Lubię przebywać na Jasnej Górze. Czuje się tam wielkiego ducha naszej historii. Ale miasto zawsze pomijałam, a ma, jak widać, wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Mural rzeczywiście zachwycający!!!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x