Dolina Sztoły znajduje się w Bukownie koło Olkusza na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Wybiorę się na ścieżkę dydaktyczną wytyczoną w dolinie.
Na trasie:
- pozostałości po jednostce rakietowej
- malownicza rzeka Sztoła
- dużo piachu
- staw „Leśny Dwór”
Dolina Sztoły
Sztoła ma 13 km długości i uchodzi pod Sławkowem do Białej Przemszy. Rzeka nie ma ciągłości – przed zalewem Leśny Dwór, do którego dojdę, Sztoła znika. Przyczyną jest odwodnienie pobliskich wyrobisk piasku i działalność kopalń cynkowo-ołowiowych. Za stawem Sztoła znów się pojawia zasilana rzeką Baba.
Ścieżkę dydaktyczną przez Dolinę Sztoły oznakowano biało-czerwonym kwadratem. Nie przejdę całego odcinka. Moja trasa jest pętlą i przebiega między źródłem Sztoły a stawem Leśny Dwór. Szlak prowadzi przez las, częściowo wzdłuż malowniczej rzeczki. Trasę musiałam nieco zmodyfikować, ponieważ na ścieżce stanął mi płot.
Parking
Samochód zostawiam na parkingu zaznaczonym na mapach Google jako „Parking obok domu Seniora„. W rzeczywistości parking znajduje się przy ulicy Długiej w Bukownie, około 400 m od Domu Seniora.
W zależności skąd chcesz wyruszyć, w okolicy znajdziesz inne dogodne miejsca do zaparkowania auta.
Przebieg trasy
Z parkingu ruszam drogą w kierunku Domu Seniora, który szlak mija bokiem. Kawałek dalej przechodzę przez dawny teren wojskowy. Stacjonował tu dywizjon rakietowy zlikwidowany w 1989 r. Pozostały po nim porośnięte drzewami wały.
Jeszcze kawałek i trasa prowadzi w dół w kierunku rzeki Sztoły. Jej źródło znajduję w lesie wypływające ze zbocza wzgórza. Piaszczyste koryto rzeki, czysta woda i powalone drzewa nadają uroku temu miejscu.
Dalej trasa prowadzi wzdłuż rzeki.
Niestety w pewnym momencie płot z siatki z napisem „Teren prywatny” przecina szlak i nie widzę możliwości obejścia go. Jest to miejsce gdzie na mapie zaznaczono ruiny młyna i tam szlak miał przekroczyć rzekę.
Zastanawiam się co dalej. Wrócić czy wdrapać się na wysoką skarpę. Sprawdzam na telefonie mapę offline w aplikacji maps.me. Najlepszą opcją wydaje mi się przejście na drugą stronę rzeki i dojście do znakowanej trasy. Jest tylko mały problem. Temperatura powietrza wynosi +3oC i na brodzenie w wodzie nie mam ochoty (na niektórych zdjęciach widać ślady śniegu). Pozostaje przejście po powalonych drzewach i takie miejsce nieopodal znalazłam. Zresztą całkiem wygodne.
Kontynuuję marsz i po 700 metrach docieram do znakowanej ścieżki dydaktycznej. Z trasy nie widzę już Sztoły tylko las, a droga staje się coraz bardziej piaszczysta. Nogi grzęzną w piachu a w miejscu przebiegu słupów wysokiego napięcia teren przypomina małą pustynię.
Jeszcze kawałek i widzę sztuczny zbiornik wodny „Leśny Dwór”. Staw ma wydłużony kształt oraz małe piaszczyste plaże.
Jeśli nam się poszczęści i dotrzemy tam w piękny, słoneczny dzień, to wspaniałe miejsce dla amatorów pluskania i opalania. Pamiętajmy jedynie o regularnej aplikacji właściwie dobranego kremu z filtrem *) – nie warto spędzić urlopu gojąc oparzenia słoneczne.
Widzę również sporo domków campingowych. Teren wokół jest zagospodarowany, wzdłuż stawu ustawiono ławki, a na jego drugim końcu wiatę piknikową.
Po chwili odpoczynku ruszam dalej, do parkingu pozostał już nieduży odcinek. Ścieżka prowadzi mnie wzdłuż krótszego boku zalewu i dalej między dwoma stawami. Właściwie to ten sam staw tylko przedzielony krótką groblą. Chwilę idę wąską ścieżką między opuszczonym ośrodkiem wczasowym a drugim stawem.
Jeszcze około 1,2 km przez las i jestem na parkingu, z którego rozpoczęłam wycieczkę.
Mapa mojej trasy przez Dolinę Sztoły
Długość trasy: 7,6 km
Czas przejścia trasy: około 2 godz.
Gdzie dalej
W pobliżu możesz udać się na Pustynię Błędowską albo w Jaworznie do utworzonego w dawnym kamieniołomie Geoparku.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.
*) reklama produktu