piątek, 14 czerwca, 2024

Sławków to nieduża miejscowość położona w powiecie będzińskim, województwo śląskie. Przez miasto przepływa Biała Przemsza i właśnie jedna z atrakcji o której wspomnę jest związana z tą rzeką.

We wpisie:

  • kładki spacerowe
  • ruiny zamku
  • obiad w Austerii
Kładki nad bagnami

Informacje ogólne

Nazwa miasta podobno pochodzi od imienia Sławko, legendarnego rycerza który założył osadę. Odkrycia archeologiczne potwierdziły obecność grodu już w VIII w. Nie wiadomo dokładnie kiedy Sławków otrzymał prawa miejskie, bo taki akt zaginął, ale w dokumencie z 1286 r. Sławków nazywany jest miastem.

Przez wiele stuleci miasto było pod zarządem biskupów krakowskich. Okres szczytowego rozwoju przeżyło około XIII wieku. Sławków znajdował się na szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia, poza tym eksploatowano tu złoża ołowiu i srebra. Kolejne dwa wieki to upadek miasta, kilka najazdów oraz wielki pożar, który prawie całkowicie je zniszczył.

Miasto powoli podniosło się ze zniszczeń. W kolejnych wiekach nastąpił rozwój górnictwa, a w XIX w. uruchomiono zakład walcowniczo-odlewniczy, którego pozostałości obejrzę w trakcie spaceru.

Atrakcje Sławkowa

Rynek i okoliczne ulice

Zwiedzanie zaczynam od rynku. Trudno mówić o starówce Sławkowa, ponieważ po wielokrotnych pożarach niewiele pozostało z dawnej drewnianej zabudowy, jednak w centrum zachował się średniowieczny układ. Rynek częściowo otaczają zabytkowe budynki, ale najciekawszym jest drewniana Austeria. Na środku dosyć dużego rynku o wymiarach 114 x 114 m znajduje się ratusz z początku XX w., w którym mieści się Urząd Miasta. Jest jeszcze stylowa studnia.

Zaglądam jeszcze w kilka okolicznych ulic. Przy ulicy Biskupiej i Małym Rynku można zobaczyć kilka zabytkowych drewnianych domów.

Sławków
Sławków – ratusz
Rynek
Studnia i restauracja Austeria
Rynek
Mały Rynek

Austeria

Znajdująca się na rynku Austeria wymaga specjalnego wyróżnienia. Jest unikatowym i zwracającym uwagę budynkiem w Sławkowie.

Austeria to dawne określenie karczmy o wysokim standardzie, gdzie można było również przenocować. Nie wiadomo dokładnie z jakiego roku pochodzi, ale już wcześniej stał w tym miejscu inny budynek. Czy był karczmą? – nie wiadomo. Badania wykazały, że fundamenty i piwnice pochodzą z XIII w. Natomiast na belce obecnego budynku wyryto rok jego remontu, lecz jest trudny do odczytania. Niektórzy widzą 1701 r. inni 1781 r.

Jaka by data nie była, od tamtego czasu niewiele tu zmieniono. Obiekt ma 380 m2 powierzchni. Pomieszczenia od frontu przeznaczone były na karczmę, skąd szeroką sienią przechodziło się położonej z tyłu wozowni i stajni. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w sierpniu 1697 r. ucztował tu król August II Mocny.

Budynek i w obecnych czasach pełni funkcje gastronomiczne jako restauracja Austeria.

Restauracja Austeria
Sień

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Warto podejść do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego położonego przy ulicy Kościelnej, oddalonego o 200 metrów od Rynku. Świątynię wybudowano w połowie XIII w. w stylu romańsko-gotyckim, ale w późniejszych wiekach rozbudowano. Wystrój kościoła to głównie późny barok.

Kościół
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła

Ruiny zamku

Ruiny zamku biskupów krakowskich z XIII w. znajdują się przy ulicy Staropocztowej (300 m od Rynku).

Ciekawostką jest, że zamek odkryto nie tak dawno, bo w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w latach 1983 – 1990. Wcześniej było tu wzniesienie zwane „zamczyskiem”. Odsłonięte pozostałości budowli okazały się cennym zabytkiem – jednym z najstarszych murowanych obiektów w południowej Polsce.

Jednak nie znając historii miejsca, trudno się zachwycać budowlą. Niewiele z niego przetrwało, właściwie to tylko resztki niewysokich murów. Zamek obchodzę wokoło. Jest jeszcze niewysoka platforma widokowa. I to by było tyle.

Wstęp bezpłatny.

Sławków – ruiny zamku

Kładki spacerowe nad bagnami

Sławków ma ciekawą atrakcję przyrodniczą – ścieżkę nad bagnami Białej Przemszy. Można tu dojść z rynku (600 m) lub podjechać samochodem na parking przy Miejskim Ośrodku Kultury. Trasa jest pętlą liczącą 1,5 km długości przyjmując za punkt początkowy i końcowy parking przy MOK.

Zanim dojdę do właściwej ścieżki mijam Park Doliny Białej Przemszy. Nad przepływającą rzeką utworzono kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, na który składa się m.in. plac zabaw dla dzieci, plaża, tężnia solankowa, kilkanaście okazów skał z opisami, ścieżka sensoryczna.

Dolina Białej Przemszy

Przechodzę przez mostek nad Białą Przemszą, mijam boisko i w wchodzę na ścieżkę nad bagnami, którą częściowo poprowadzono po drewnianych kładkach. O tej porze roku (sierpień) teren raczej przypomina łąkę, bardziej bagniście będzie wiosną.

Najpierw przekraczam kanał i mijam kapliczkę św. Trójcy. Przechodzę obok dawnej huty o czym informuje tablica. Trudno ją zobaczyć, ponieważ relikty huty porosła roślinność.

Początek ścieżki nad bagnami
Przejście nad kanałem
Wejście na drewnianą kładkę, po prawej zarośnięte relikty huty
Wieści niosą, że była tu huta. Na rysunku z 1536 r., na tle panoramy Sławkowa, widać trzy dymiące piece
Odcinek wiodący po kładce
Bagna i kanały

Dalej przyjemny spacer prowadzi nad kanałem Walcowni. Podchodzę do zabudowań dawnego zakładu walcowniczo-odlewniczego, aby spojrzeć na pozostałe budynki: halę główną, budynki mieszkalne, dawny magazyn.

Zakład Walcowni i Giserni (odlewnia) powstał nad rzeką Białą Przemszą w latach 1825-1826 jako inwestycja rządu Królestwa Polskiego. Był drugim pod względem wielkości na terenie ówczesnej Polski. Zakład usytuowano nad kanałem o długości 500 metrów, którym doprowadzano wodę konieczną do poruszania kół napędzających walce. Produkowano głównie blachę cynową dla pokryć dachowych oraz wielkogabarytowe odlewy żeliwne. Walcownia miała połączenie wodne z portem rzecznym w Niwce, obecnej dzielnicy Sosnowca, dokąd spławiano wyroby. Zakład zamknięto w 1888 r.

Kładka nad bagnami
Hala główna walcowni
Kanał doprowadzający wodę do Walcowni

Powrót do punktu wyjścia prowadzi szerokim szlakiem pieszo-rowerowym.

Ścieżka pieszo-rowerowa

Gdzie zaparkować

Sławków jest niedużą miejscowością, więc i z parkowaniem nie powinno być problemu, ale aby nie tracić czasu na szukanie podpowiadam trzy lokalizacje:

  • Rynek. Najlepsze miejsce aby zwiedzić centrum, ruiny zamku i zajrzeć do Austerii.
  • Parking przy kościele (skrzyżowanie ul. Legionów Polski i ul. Kościelnej). Spory parking na kilkadziesiąt samochodów. Do rynku 200 m, do ścieżki prowadzącej na kładki spacerowe 700 m.
  • Parking przy Miejskim Ośrodku Kultury (na końcu ulicy Młyńskiej). Najlepszy do wyjścia na kładki. Przejdziesz mostkiem nad rzeką Biała Przemsza i dalej ścieżka poprowadzi cię nad kanał Walcowni i spacerowe kładki.

Gdzie na obiad

Restauracja Austeria – trzeba zajrzeć choćby dlatego, że niełatwo posilić się podobnym historycznym drewnianym budynku. W tygodniu restauracja oferuje zestawy dnia w cenie 35 zł.

Sala restauracyjna w Austerii
Żurek w chlebie

Co dalej

W pobliżu odwiedź Olkusz, którego rozwój podobnie jak Sławkowa, związany był z kopalniami ołowiu i srebra. W pobliskim Jaworznie pospacerujesz i odpoczniesz w nieczynnych kamieniołomach. Jeden z nich to Park Gródek, drugi nazwano GEOstrefa. Albo wybierz się do Siewierza, który jak Sławków, leży na terenie powiatu będzińskiego.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
9 miesięcy temu

Lubię kładki spacerowe na bagnach i rozlewiskach 🙂

Urszula
9 miesięcy temu

Ciekawa historia tego mało znanego miejsca. Fajnie, że je odwiedziłaś i pokazujesz innym, bo warto. Choćby ze względu na tę dobrze zachowaną austerię.
Żurek w chlebku wygląda bardzo apetycznie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x