poniedziałek, 27 maja, 2024

Geopark Łuk Mużakowa w Łęknicy odwiedziłam dla kolorowych jeziorek. Na przeglądanych w internecie zdjęciach miały wyjątkowo intensywne kolory. Musiałam sprawdzić czy na żywo również tak wyglądają.

W treści wpisu:

  • jak powstały jeziorka
  • kolory: czerwony, turkusowy, rdzawy, zielony, brunatny, granatowy…
  • garść informacji praktycznych
Geopark Łuk Mużakowa
Jezioro Afryka

Geopark Łuk Mużakowa w Łęknicy (województwo lubuskie) jest częścią Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” chroniącego wniesienia moreny czołowej. Na jego terenie, czyli po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, znajduje się około 340 zbiorników antropogenicznych tj. powstałych w wyniku działalności ludzi.

Inną, znaną częścią Parku Krajobrazowego jest „Park Mużakowski” rozciągający się po polskiej i niemieckiej stronie, ale o tym w innym wpisie.

Jak powstały kolorowe jeziorka

Najpierw była Kopalnia Babina, która mocno zryła dużą połać ziemi. Kiedy zaprzestała działalności, zagłębienia wypełniła woda. A że kolory wody były niezwykłe, na jej terenie utworzono Geopark Łuk Mużakowa i wytyczono Ścieżkę Geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”. I tak początkową degradację środowiska zastąpiła osobliwość, którą wpisano na listę UNESCO.

Według informacji podanej na stronie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” na terenie przeznaczonym do zwiedzania jest 10 zbiorników wodnych o różnych barwach.

Spacer po Geoparku

Przez drewnianą bramę z napisem „Dawna kopalnia Babina” wchodzę do świata kolorowych jeziorek, gdzie kiedyś wydobywano węgiel brunatny, iły ceramiczne i piaski szklarskie.

Jedno z wejść na teren Geoparku

Teren przemierzam wygodnymi utwardzonymi trasami pieszo-rowerowymi. Przy szlakach znajdują się stoły z ławkami, czasem schodki umożliwiające dojście do jeziorek oraz jedna wieża widokowa.

Wieża widokowa
Trasa pieszo-rowerowa

Na trasie spotkałam jeziorka o barwie turkusowej, zielonej, czerwonej, granatowej, brunatnej, rudawej… Barwy zależą od wydobywanego surowca ale także od nasłonecznienia, pory dnia i roku, więc być może zobaczysz jeszcze inne odcienie. Jeziora z dużą zawartością żelaza przybierają barwę czerwoną i rudawą. Iły i gliny pomalowały wodę na zielenie i turkusy, piaski szklarskie na błękity, węgiel brunatny na kolor brunatny.

Jeziorko turkusowe
Jedna z wiat
Jeziorko o barwie zielonej
Jedno z większych jezior

Każde jezioro zachwyca zaskakującą barwą a czasem bajkowymi pejzażami. Na mnie szczególne wrażenie zrobił martwy las zatopiony w rdzawej wodzie oraz największe Jezioro Afryka o intensywnie czerwonych brzegach.

Zatopiony martwy las
Rdzawe jeziorko
Jezioro Afryka
Widok na jezioro Afryka
Jezioro Afryka

Przemierzając ścieżki spotykałam też miejsca wyschnięte lub wysychające. Być może napełnią się po intensywniejszych opadach, ale nie jest to naturalny teren, więc trzeba liczyć się z zachodzącymi zmianami.

Prawie wyschnięte źródło

Zobaczyłam większość jeziorek, przeszłam ponad 5 km, spędziłam tu 3 godziny.

Informacje praktyczne

  • Na teren Geoparku prowadzą trzy wejścia, przy każdym wejściu znajduje się parking: Parking 1 w miejscowości Nowe Czaple, Parking 2 najbliżej Jeziora Afryka, Parking 3 w Łęknicy.
  • Na oglądanie jeziorek wybierz się kiedy jest słońce. W pochmurny dzień raczej się nie wybarwiają.
  • Teren obejdziesz pieszo (ponad 5 km), ale jeśli chcesz się przemieszczać szybciej, zrób to na rowerze. Jeśli nie masz swojego, w Łęknicy znajdziesz wypożyczalnię rowerów.
  • Wstęp bezpłatny.
  • Na terenie Geoparku nie ma punktów gastronomicznych.

Gdzie dalej

Koniecznie odwiedź Park Mużakowski położony po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Możesz też odwiedzić kolorowe jeziorka we wsi Wieściszowice (dolnośląskie) lecz w znacznie skromniejszym wydaniu. Warto też zajrzeć do Zielonej Góry z restauracją w Palmiarni i pobliskiego skansenu w Ochli.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
6 miesięcy temu

Świetnie przygotowany teren turystycznie, jak widać. Na pewno spacer w taki ładny dzień był wielką przyjemnością:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x