poniedziałek, 26 lutego, 2024

Wycieczka na kilka godzin, a może i na cały dzień. Obejrzę ruiny zamku Pilcza, wybiorę się na szlak Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz odwiedzę miejscowość Pilica. A to wszystko w województwie śląskim, powiat zawierciański.

W oddali ruiny zamku Pilcza wznoszące się ponad drzewami

Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Pilicy

Wycieczkę rozpoczynam od obejrzenia ruin zamku (na parkingu przy zamku zostawiam samochód) skąd od razu udam się na szlaki Jury. Następnie pojadę do Pilicy znajdującej się w odległości 4 km. Zwiedzę miejscowość, a wycieczkę zakończę obiadem.

Zamek Pilcza

Ruiny zamku Pilcza położone są na wzgórzu w wiosce Smoleń. Z daleka trudno je dostrzec, ponieważ wzgórze porośnięte jest dorodnymi drzewami. Tylko z niektórych miejsc widać ledwo wyrastającą ponad nie wieżę zamkową.

Wykopaliska archeologiczne potwierdziły zamieszkiwanie wzgórza jeszcze przed naszą erą. W XIV w. na miejscu wcześniejszej drewnianej, Otton z Pilczy wzniósł warownię murowaną. Na przełomie XIV i XV w. mieszkała tu trzecia żona Władysława Jagiełly, Elżbieta Pilecka-Granowska. Kolejni właściciele w XVI w. opuścili zamek i postawili sobie nową rezydencję. Zniszczony obiekt kupił w XIX w. Roman Hubnicki i założył w nim fabrykę śrutu.

W ostatnich latach warownię częściowo wyremontowano oraz wykonano schody prowadzące na wieżę, skąd w każdym kierunku rozciągają się widoki na okolicę. Wieża, moim zdaniem, jest najciekawszym punktem zwiedzania.

Godziny otwarcia: kwiecień-październik 9.00-18.00; listopad-marzec 10.00-15.00.
Bilety : normalny 9 zł, ulgowy 7 zł.

Ruiny zamku Pilcza
Ruiny zamku Pilcza
Wieża zamkowa
Ruiny zamku Pilcza widoczne z wieży
Widok z wieży

Na szlaku Doliną Wodącej

Wybrałam niedługą trasę przez Dolinę Wodącej biegnącą obok jaskini Biśnik przez Grodzisko Pańskie i z powrotem na parking przy zamku Pilcza.

Cała trasa prowadzi czerwoną ścieżką dydaktyczną w kilku miejscach pokrywając się z jurajskimi szlakami. Początkowo szlak wiedzie głównie przez las liściasty. Po pewnym czasie ścieżka dydaktyczna łączy się z kilkoma jurajskimi szlakami. W miejscu tym znajduje się skała Biśnik i Jaskinia na Biśniku. Do jaskini można tylko zajrzeć przez zakratowane otwory.

Ciekawostka. W wyniku prowadzonych w jaskini prac archeologicznych odkryto interesujące fakty o tym regionie. Naukowcy znaleźli ślady bytności człowieka oraz kości zwierząt m.in. nosorożca włochatego, bizona, lwa jaskiniowego, wołów piżmowych i innych.

Tuż obok ustawiono wiatę wypoczynkową oraz tablice informacyjne. Dalsza trasa przebiega częściowo jarem porośniętym w większości iglastymi drzewami.

Na szlaku
Mijane na trasie skały
Jaskinia na Biśniku
Wiata wypoczynkowa

W pewnym miejscu mój szlak skręca w lewo obierając kierunek na Grodzisko Pańskie. Ten krótki, ale najtrudniejszy odcinek z ostrym podejściem, pokrywa się z drogą krzyżową, której kulminacją jest duży krzyż. Grodzisko Pańskie to formacja skalna, gdzie dawno temu znajdował się drewniany gród obronny.

Już bliżej celu zauważam wzgórze z wyłaniającą się ponad drzewa wieżą zamku Pilcza. Spacer kończę na parkingu, gdzie pozostawiłam samochód.

Widok na pola
Szlak i droga krzyżowa w jednym
Krzyż i Grodzisko Pańskie
Szlak prowadzi przez skalny otwór
Czerwony szlak ścieżki dydaktycznej
Na szlaku

Mapa trasy pieszej w okolicy zamku Pilcza w Smoleniu

Długość trasy: 6,5 km.
Czas przejścia: 2 godz.

Miasto Pilica – co zobaczyć

Pilica to ciekawe historycznie miasteczko, natomiast z punktu widzenia turysty nie ma tu zbyt wiele do oglądania. Jednak będąc w pobliżu zachęcam do zatrzymania się na rynku i odwiedzenia kilku miejsc.

Nie będę rozpisywać się o historii miasta, które możesz doczytać tutaj, wspomnę tylko, że Pilica otrzymała prawa miejskie w 1393 r.

Rynek zachował średniowieczny układ. Zwróć uwagę na zrekonstruowany ratusz oraz zabytkową studnię. Ratusz jest nowy, bo odbudowany kilka lat temu. Poprzedni runął w XVII w. ale podczas rewitalizacji rynku odkryto jego fundamenty, co zaowocowało pomysłem odbudowy.

Odbudowany ratusz na rynku

Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (ul. Partyzantów 4) góruje ponad rynkiem. Jego początki sięgają XIV w. Podobno wnętrz ma bogaty wystrój, ale nie udało mi się zajrzeć do środka.

Widok na kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Pałac (ul. Zamkowa) – duży ładny piętrowy budynek niszczeje. Warto przyjrzeć mu się z zewnątrz oraz zwrócić uwagę na detale: lwy (sfinksy?), głowy nad oknami. Przed obiektem znajduje się fontanna a po jego obu stronach budynki dawnych oficyn, stajni i wozowni. Pałac otacza park ze starymi drzewami.

Pałac i fontanna
Chyba sfinks
Budynek gospodarczy
Park

Gdzie zjeść w Pilicy

Restauracja Pod Kolumnami (ul. Senatorska 13) znajduje się nieopodal bramy wjazdowej na teren pałacowego parku. Smaczne jedzenie, zestawy obiadowe po 25 zł (byłam w tygodniu, nie wiem czy w weekendy również są serwowane zestawy).

Co dalej

Gdzie dalej? Na inne szlaki Jury. W pobliżu zwiedź ruiny zamku w Bydlinie, malownicze miejsce zwane Hutki-Kanki albo pojedź nieco dalej aby zobaczyć Skały Rzędkowickie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
1 rok temu

Wielka szkoda , że jaskinię okratowali. Byliśmy tam kilka lat temu, zamek był zamknięty, a jaskinia otwarta i bardzo nam się podobała.

Urszula
1 rok temu

Relaksująca trasa. Trochę przyrody, trochę historii i pięknych krajobrazów. Pałac w Pilicy bardzo ciekawy. Może znajdzie się ktoś, kto go uratuje!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x