poniedziałek, 27 maja, 2024

Palma, opowiastka znaleziona w internecie:

„Turysta spędzając wakacje na tropikalnej wyspie podchodzi do tubylca, który leży pod palmą, wpatruje się w ocean i jest wyraźnie zadowolony ze swojego lenistwa.

Turysta mówi: „Człowieku, weź się do roboty! Kup sobie wędkę. Zaczniesz łowić ryby, potem je sprzedaż i kupisz kilka wędek. Będziesz mieć coraz więcej ryb. Kupisz kuter, zaczniesz łowić siecią, po kilku latach będziesz miał kilka kutrów, założysz firmę i zadebiutujesz na giełdzie. W końcu sprzedaż akcje i będziesz bogaty. I wtedy nadejdzie najpiękniejsze: będziesz mógł sobie leżeć pod palmą, patrzeć na fale i nic nie robić. Tubylec na to: A co ja niby robię?”

Palmy w Izraelu w kibucu Ein-Gev

Palma

Palma kojarzy nam się głównie z ciepłem, urlopem, plażą, pięknymi widokami.

Podróż w tropiki i owoc kokosa to nierozłączny duet. Sprawnie otwarty owoc, do środka słomka i już możemy pić wodę kokosową. Tak wodę, nie mleczko kokosowe. Mleczko kokosowe otrzymuje się przez zalanie miąższu gorącą wodą i odciśnięcie.

Ao Nang w prowincji Krabi
Tajlandia – Krabi – Ao Nang

Palmy były cenione już w starożytności. Symbolizowały pierwszeństwo, zwycięstwo, radość, triumf.

Ulica w kibucu Ein-Gev w Izraelu
Izrael – kibuc Ein-Gev

W czasach panowania rzymian nagradzani olimpijczycy otrzymywali m.in. liście palmy a zwycięzca otrzymywał tunikę z wyhaftowanymi palmowymi liśćmi. Motyw palmy tłoczono na monetach. W Egipcie robiono z liści palmowych wachlarze, które miały symbolizować długie życie, a nawet nieśmiertelność . U Żydów gałązka palmy wchodziła w skład świątecznego bukietu, zwanego Lulaw. Palmy towarzyszą uroczystemu wjazdowi Chrystusa do Jerozolimy.

Palma na Santorini
Grecja – Santorini

.

..

Można by tak długo wymieniać.

Przeważnie są to rośliny drzewiaste o wysokim nawet do 60 m pniu, na którego szczycie tworzą pióropusze o długości do kilkunastu metrów. Rzadziej widujemy palmy bez pnia lub gatunki o charakterze pnączy. Najbardziej znane to palmy kokosowe i daktylowe. Spotykamy również olejowe, cukrowe, miodowe i inne.

Park w Atenach
Grecja – Ateny

Zastosowanie

Palmy mają bardzo szerokie zastosowanie, są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Właściwie wszystkie ich części są użyteczne. Wymienię tylko niektóre.

Wyspa Ko Chang w Tajlandii
Tajlandia – wyspa Ko Chang

Z jednego drzewa można uzyskać ok. 75 orzechów rocznie, ale uwaga, spadają na ziemię a jeden owoc może ważyć nawet 2,5 kg.

Woda kokosowa jest wręcz niezastąpiona w klimacie tropikalnym – bogata w potas, wapń, elektrolity. Podobno pomaga na biegunkę i problemy żołądkowe.

Ozdobna miska z kokosa
Miska z kokosa

.

Wysuszona zewnętrzna część orzecha kokosowego używana jest jako opał. Sama skorupa orzecha służy jako naczynie do jedzenia. Wykonuje się z niej piękne przedmioty np. dekoracyjne miseczki.

Owoce palmy daktylowej w zależności od gatunku zjada się na surowo lub po wyciśnięciu uzyskuje sok zwany miodem palmowym.

Pień palmy
Pień palmy.

Pnie palm wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, do wyrobu mebli, tradycyjnych łodzi.

Jezioro Tonle Sap w Kambodży
Kambodża – Tonle Sap – pora deszczowa

Liście palm używa się do krycia dachów, ścian, budowy płotów, wyplatania koszy.

Z włókna kokosowego robi się pędzle, szczotki, liny.

Zastosowań jest jeszcze całe mnóstwo. Jeden ze starobabilońskich hymnów wylicza 360 sposobów wykorzystania palmy.

Palma jest bardzo dekoracyjnym drzewem, bez względu na to czy rośnie samotnie czy w grupie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

0
Would love your thoughts, please comment.x