poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Pętla Szczyrkowska to niecodzienna atrakcja w Polsce. Kupując jeden bilet skorzystamy z 4 kolejek (3 kanapowe i jedna gondola). Kolejkami przejedziemy prawie 6 km, „zdobędziemy” Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego oraz pieszo przejdziemy 4 km.

Aby udać się na szlak, należy przyjechać do Szczyrku w Beskidzie Śląskim. Trasę przemierzyliśmy z wnukiem, dla którego była to nie lada atrakcja, mimo że towarzyszyła nam deszczowa pogoda.

Pętla Szczyrkowska
Kolejka na Skrzyczne

Przebieg trasy

Odcinek 1 – kolejkami w górę

Trasę rozpoczynamy przy dolnej stacji kolejki na Skrzyczne przy ul. Myśliwskiej 45. Kupujemy bilet na Pętlę Szczyrkowską i 4-osobową kanapą wjeżdżamy na Jaworzynę. Przesiadamy się, i drugą 4-osobową kolejką kanapową docieramy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Skrzyczne (1257 m. n.p.m.). Mamy stąd rozległe widoki na Beskidy, a przy dobrej pogodzie podobno nawet na Tatry.

W czasie wjazdu kolejkami zaczął padać deszcz, więc mieliśmy okazję wypróbować osłonę, którą można opuścić w trakcie jazdy. Osłona daje uczucie komfortu, chroni przed deszczem lub wiatrem, ale mocno przysłania widoki. Wnuczek prosił kilkukrotnie aby podnosić osłonę, ponieważ chciał popatrzeć na otoczenie.

Pętla Szczyrkowska
Kolejka na Skrzyczne
Pętla Szczyrkowska
Widok przez osłonę kolejki
Pętla Szczyrkowska
Skrzyczne

Na Skrzycznem deszcz pada coraz mocniej, więc kierujemy się do schroniska. Jednak wnętrze budynku jest pełne ludzi i nie ma możliwości usiąść i napić się ciepłej herbaty. Na zewnątrz znajduje się duży taras częściowo osłonięty zadaszeniem i parasolami, ale tu wieje nieprzyjemny wiatr zacinając deszczem.

Odcinek 2 – pieszy

Ubrani w kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe postanawiamy iść dalej. Przed nami ponad 1 km marszu zielonym szlakiem do Zbójnickiej Kopy. Przez całą drogą towarzyszą nam bardziej i mniej intensywne opady. Jednak wnuczkowi to nie przeszkadza, zwraca tylko uwagę na  słabą widoczność.

Pętla Szczyrkowska
Skrzyczne – schronisko
Pętla Szczyrkowska
Pętla Szczyrkowska. Na zielonym szlaku

Odcinek 3 – kolejkami w dół

Na Zbójnickiej Kopie nie ma się gdzie schronić przed deszczem. Tu jest tylko górna stacja kolejki, wskakujemy więc na czerwoną 6-osobową kanapę i opuszczamy osłonę. Jest przyjemnie i zacisznie, tylko buty mokną. Tą kolejką docieramy na halę Skrzyczeńską na wysokości 1000 m n.p.m. i chronimy się przed opadami w dużej restauracji „Kuflonka”. Sala jest pełna ludzi i dopiero po chwili zajmujemy tyle co zwolniony stolik. W lokalu nie ma obsługi kelnerskiej, więc przy bufecie zamawiam kawę, herbatę i sernik, który mogę polecić, był naprawdę smaczny. W restauracji znajduje się też kącik dla dzieci, gdzie animatorzy zabawiali dzieciaki.

Pętla Szczyrkowska
Zjazd ze Zbójnickiej Kopy
Pętla Szczyrkowska
Restauracja „Kuflonka”

Po odpoczynku kierujemy się do ostatniej kolejki tym razem gondolowej. Zjeżdżamy do miejsca zwanego Szczyrk Mountain Resort, ul. Salmopolska 53B. Tu wreszcie przestał padać deszcz i możemy ściągnąć przeciwdeszczowe okrycie.

Pętla Szczyrkowska
W kolejce gondolowej
Pętla Szczyrkowska
Dolna stacja kolejki gondolowej
Pętla Szczyrkowska
Szczyrk Mountain Resort

Odcinek 4 – pieszy

Aby zamknąć pętle musimy wrocić do miejsca startu. Droga powrotna to ponad 2 km marszu, którą pokonujemy częściowo główną drogą, częściowo równoległą lokalną wzdłuż rzeki Żylicy.

Do miejsca startu można również wrócić komunikacją publiczną, lecz wcześniej sprawdź rozkład jazdy ponieważ połączenia nie są zbyt częste. Interesujące nas przystanki to Szczyrk Gondola – Szczyrk Skrzyczne. Podaję rozkład jazdy autobusu nr 1 oraz inne możliwości poruszania się po Szczyrku.

Pętlę Szczyrkowską można oczywiście pokonać w odwrotnym kierunku.

Pętla Szczyrkowska
W drodze powrotnej

Dla kogo Pętla Szczyrkowska?

Jazda kolejkami napewno spodoba się dzieciom a także osobom dorosłym ze słabszą kondycją. Piesze odcinki to niemęczący spacer bez pokonywania dużych przewyższeń, a przy dobrej widoczności będziemy mieli piękne widoki na Beskidy. Muszę jednak przyznać, że nie jest to tania atrakcja.

Informacje praktyczne

Czynne:
2-etapowa kolejka na Skrzyczne 9.00 – 17.00/17.30 w zależności od odcinka,
2-etapowa kolejka na Zbójnicką Kopę: 9.00 – 16.30/18.00 w zależności od odcinka i dnia tygodnia.

Cennik biletów na Pętlę Szczyrkowską – szczegóły sprawdź tutaj lub tutaj.

  • normalny 69 zł
  • junior/senior 56 zł
  • dziecko 49 zł

Co w pobliżu

Podbną pętlę z udziałem kolejek, tylko mniejszą, możesz zrobić w Wiśle – to Pętla Cieńkowska.

Poza tym w zależności od kondycji i możliwości dobierz szlak dla siebie i wyrusz góry. Z łatwych miejsc polecam Dolinę Zimnika w miejscowości Lipowa koło Żywca, albo wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię w Bielsku-Białej. Bardziej wymagające będzie wejście na Równicę w Ustroniu.

Jeśli wolisz odpocząć, a jednocześnie coś zwiedzić, wybierz się do  Dworku Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie w pobliżu zobaczysz inne ciekawe miejsce, o którym być może nie słyszałeś.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Byłam tam z moimi rodzicami wieki temu. O kanapach jeszcze wtedy nikt nie słyszał. Był tam tylko wyciąg krzesełkowy… Twoje pierwsze urocze zdjęcie przypomniało mi to wydarzenie 🙂 🙂
Na narty jeździłam w różne miejsca nawet dwa razy w sezonie, ale Szczyrk jakoś omijałam.

Urszula
2 lat temu

Tamte rejony ciągle jeszcze przede mną. A atrakcja niezwykle interesująca! Zdjęcia bardzo ładne, nawet przy deszczowej pogodzie. Szczególnie fajne te na przykrytej kolejce kanapowej. Pozdrawiam całą turystyczną rodzinę:)))

hegemon
2 lat temu

Patrząc na ceny kolejek i wyciągów, to w Szczyrku zrobił się Zachód. Wygodnie, ale strasznie drogo 🙁 Niestety, jest to tendencja nieodwracalna. Ale wycieczka bardzo fajna, mimo że w deszczu 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x