Pętla Szczyrkowska to niecodzienna atrakcja w Polsce. Kupując jeden bilet skorzystamy z 4 kolejek (3 kanapowe i jedna gondola). Kolejkami przejedziemy prawie 6 km, zdobędziemy Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego oraz pieszo przejdziemy 4 km.

Aby udać się na szlak, należy przyjechać do Szczyrku w Beskidzie Śląskim. Trasę przemierzyliśmy z wnukiem, dla którego była to nialada atrakcja, mimo że towarzyszyła nam deszczowa pogoda.

Pętla Szczyrkowska

Kolejka na Skrzyczne

 

Przebieg trasy

Odcinek 1 – kolejki

Trasę rozpoczynamy przy dolnej stacji kolejki na Skrzyczne przy ul. Myśliwskiej 45. Kupujemy bilet na Pętlę Szczyrkowską i 4-osobową kanapą wjeżdżamy na Jaworzynę. Przesiadamy się, i drugą 4-osobową kolejką kanapową docieramy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Skrzyczne (1257 m. n.p.m.). Mamy stąd rozległe widoki na Beskidy, a przy dobrej pogodzie podobno nawet na Tatry.

W czasie wjazdu kolejkami zaczął padać deszcz, więc mieliśmy okazję wypróbować osłonę, którą można opuścić w trakcie jazdy. Osłona daje uczucie komfortu, chroni przed deszczem lub wiatrem, ale mocno przysłania widoki. Wnuczek prosił kilkukrotnie aby podnosić osłonę, ponieważ chciał popatrzeć na otoczenie.

Pętla Szczyrkowska

Kolejka na Skrzyczne

Pętla Szczyrkowska

Widok przez osłonę kolejki

Pętla Szczyrkowska

Skrzyczne

Na Skrzycznem deszcz pada coraz mocniej, więc kierujemy się do schroniska. Jednak wnętrze budynku jest pełne ludzi i nie ma możliwości usiąść i napić się ciepłej herbaty. Na zewnątrz znajduje się duży taras częściowo osłonięty zadaszeniem i parasolami, ale tu wieje nieprzyjemny wiatr zacinając deszczem.

Odcinek 2 – pieszy

Ubrani w kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe postanawiamy iść dalej. Przed nami ponad 1 km marszu zielonym szlakiem do Zbójnickiej Kopy. Przez całą drogą towarzyszą nam bardziej i mniej intensywne opady. Jednak wnuczkowi to nie przeszkadza, zwraca tylko uwagę na  słabą widoczność.

Pętla Szczyrkowska

Skrzyczne – schronisko

Pętla Szczyrkowska

Na zielonym szlaku

Odcinek 3 – kolejki

Na Zbójnickiej Kopie nie ma się gdzie schronić przed deszczem. Tu jest tylko górna stacja kolejki, wskakujemy więc na czerwoną 6-osobową kanapę i opuszczamy osłonę. Jest przyjemnie i zacisznie, tylko buty mokną. Tą kolejką docieramy na halę Skrzyczeńską na wysokości 1000 m n.p.m. i chronimy się przed opadami w dużej restauracji “Kuflonka”. Sala jest pełna ludzi i dopiero po chwili zajmujemy tyle co zwloniony stolik. W lokalu nie ma obsługi kelnerskiej, więc przy bufecie zamawiam kawę, herbatę i sernik, który mogę polecić, był naprawdę smaczny. W restauracji znajduje się też kącik dla dzieci, gdzie animatorzy zabawiali dzieciaki.

Pętla Szczyrkowska

Zjazd ze Zbójnickiej Kopy

Pętla Szczyrkowska

Restauracja “Kuflonka”

Po odpoczynku kierujemy się do ostatniej kolejki tym razem gondolowej. Zjeżdżamy do miejsca zwanego Szczyrk Mountain Resort, ul. Salmopolska 53B. Tu wreszcze przestał padać deszcz i możemy ściągnąć przeciwdeszczowe okrycie.

Pętla Szczyrkowska

W kolejce gondolowej

Pętla Szczyrkowska

Dolna stacja kolejki gondolowej

Pętla Szczyrkowska

Szczyrk Mountain Resort

Odcinek 4 – pieszy

Aby zamknąć pętle musimy wrocić do miejsca startu. Droga powrotna to około 2 km marszu, którą pokonujemy częściowo główną drogą, częściowo równoległą wzdłuż rzeki Żylicy.

Do miejsca startu można również wrócić komunikacją publiczną, lecz wcześniej sprawdź rozkład jazdy ponieważ połączenia nie są zbyt częste. Interesujące nas przystanki to Szczyrk Gondola – Szczyrk Skrzyczne. Podaję rozkład jazdy autobusu nr 1 oraz inne możliwości poruszania się po Szczyrku.

Pętlę Szczyrkowską można oczywiście pokonać w odwrotnym kierunku.

Pętla Szczyrkowska

W drodze powrotnej

 

Dla kogo Pętla Szczyrkowska?

Jazda kolejkami napewno spodoba się dzieciom a także osobom dorosłym ze słabszą kondycją. Piesze odcinki to niemęczący spacer bez pokonywania dużych przewyższeń, a przy dobrej widoczności będziemy mieli piękne widoki na Beskidy. Muszę jednak przyznać, że nie jest to tania atrakcja.

 

Informacje praktyczne

Czynne:
2-etapowa kolejka na Skrzyczne 9.00 – 17.00/17.30 w zależności od odcinka,
2-etapowa kolejka na Zbójnicką Kopę: 9.00 – 16.30/18.00 w zależności od odcinka i dnia tygodnia.

Cennik biletów – szczególy sprawdź tutaj lub tutaj.

  • normalny 69 zł
  • junior/senior 56 zł
  • dziecko 49 zł

 

Co w pobliżu

Podbną pętlę z udziałem kolejek, tylko mniejszą, możesz zrobić w Wiśle – to Pętla Cieńkowska. Poza tym w zależności od kondycji i możliwości dobierz szlak dla siebie i wyrusz góry. Z łatwych miejsc polecam Dolinę Zimnika w miejscowości Lipowa koło Żywca, albo wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię w Bielsku-Białej. Bardziej wymagające będzie wejście na Równicę w Ustroniu. Jeśli wolisz odpocząć, a jednocześnie coś zwiedzić, wybierz się do  Dworku Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie w pobliżu zobaczysz inne ciekawe miejsce, o którym być może nic nie wiesz.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
2 miesięcy temu

Byłam tam z moimi rodzicami wieki temu. O kanapach jeszcze wtedy nikt nie słyszał. Był tam tylko wyciąg krzesełkowy… Twoje pierwsze urocze zdjęcie przypomniało mi to wydarzenie 🙂 🙂
Na narty jeździłam w różne miejsca nawet dwa razy w sezonie, ale Szczyrk jakoś omijałam.

Urszula
2 miesięcy temu

Tamte rejony ciągle jeszcze przede mną. A atrakcja niezwykle interesująca! Zdjęcia bardzo ładne, nawet przy deszczowej pogodzie. Szczególnie fajne te na przykrytej kolejce kanapowej. Pozdrawiam całą turystyczną rodzinę:)))

hegemon
2 miesięcy temu

Patrząc na ceny kolejek i wyciągów, to w Szczyrku zrobił się Zachód. Wygodnie, ale strasznie drogo 🙁 Niestety, jest to tendencja nieodwracalna. Ale wycieczka bardzo fajna, mimo że w deszczu 🙂

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x