środa, 29 maja, 2024

Kadyny to wieś w powiecie elbląskim, położona nad Zalewem Wiślanym. Tylko że ta wieś bardziej przypomina małe miasteczko z ciekawymi ceglanymi budynkami. Miejscowość może kojarzyć się ze słynną stadniną koni.

W Kadynach zatrzymałyśmy się na chwilę, lecz chwila wydłużyła się do kilku godzin. Miejscowość pozytywnie zaskoczyła.

Kadyny
Folwark

Trochę historii

Z dokumentów wiemy, że w średniowieczu istniał tu gród staropruski, a czasy osadnictwa sięgają nawet 400 r. p.n.e. Mnie jednak interesują bliższe nam lata, kiedy nastąpił znaczny rozwój wsi. Nastąpiło to gdy w 1898 roku właścicielem Kadyn stał się cesarz niemiecki Wilhelm II. Zarządził wtedy odbudowanie zniszczonego folwarku, wybudowanie letniej rezydencji cesarskiej a także nowych domów dla pracowników folwarku wraz z innymi budynkami koniecznymi dla funkcjonowania tamtejszej społeczności. Z jego polecenia w 1905 roku powstała także manufaktura ceramiczna.

Po wojnie, w latach 1951 – 2009 działała tu znana stadnina koni. Wraz z jej zamknięciem wyprzedano konie, wyposażenie oraz sprzęt rolniczy. Od 2014 r. majątek ma nowego właściciela, który stopniowo remontuje kolejne budynki.

Jeśli zainteresowała Cię historia Kadyn i chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Historia Wysoczyzny Elbląskiej zakładka Kadyny (Cadinen), gdzie jest też kilka starych zdjęć.

Co zobaczyć

Folwark i rezydencja cesarza

Na teren dawnego folwarku można wejść i przyjrzeć się zabudowaniom. W trakcie mojego pobytu po dziedzińcu biegało kilka koni. Warunki pewnie mają tutaj bardzo dobre. W czasach świetności (przed wojną) bywało w stajniach nawet około 100 koni. Na wybiegu były również alpaki.

Części budynków zajmuje hotel i restauracja, jednak na zewnątrz trwały jeszcze prace remontowe. Na tyłach zabudowań znajduje się park.

Dawna rezydencja cesarza jest w rękach prywatnych, można na nią zerknąć przez ogrodzenie.

Folwark
Dziedziniec folwarku
Restauracja Stara Gorzelnia
Jeden z budynków folwarku
Dawna rezydencja cesarza

W jednym z pomieszczeń gospodarczych folwarku funkcjonuje pracownia ceramiczna. Można tu kupić gotowe wyroby lub umówić się na warsztaty ceramiczne i wykonać swój projekt.

Moją uwagę zwracają płytki z motywami roślinnymi. Wyroby ceramiczne zwykle się maluje, natomiast te mają zagłębienia w miejscu kwiatów. Okazuje się, że to prawdziwe rośliny z kwiatami, listkami i korzonkami zatopione w glinie. Piękne.

Pracownia ceramiczna
Płytka z prawdziwym kwiatem
Gotowe wyroby
W trakcie pracy

Osiedle robotnicze

Cesarz Wilhelm II polecił wybudować dla pracowników folwarku osiedle robotnicze. Na początku XX w. powstały ceglane domy, gdzie w każdym mogło zamieszkać kilka rodzin. Wybudowano także pocztę, szkołę, karczmę oraz zakład produkcji majoliki. Warto przejść się uliczkami i zobaczyć ich charakterystyczną architekturę.

Uliczka w Kadynach
Jeden z budynków
Ulica w Kadynach
Kadyny

Dąb

Przy głównej drodze (nr 503) biegnącej przez miejscowość stoi dąb. I to nie byle jaki, ale jeden z najstarszych w Polsce. Staruszek ma ponad 700 lat, wielką dziurę w pniu i zwie się Dąb Jana Bażyńskiego, na cześć rycerza, do którego w XV w. należały Kadyny. Obok niego wzdłuż drogi rosną inne dęby.

Staruszek dąb
Dąb

Ścieżka przyrodnicza

Ścieżka Przyrodniczo-Historyczna „Kadyński Las” rozpoczyna się w pobliżu dębu i wiaty odpoczynkowej. Ma długość 1,6 km i wiedzie przez las z pomnikowymi drzewami w wieku 200 – 350 lat. Choć wyglądała zachęcająco, brakło czasu na jej przejście. Może następnym razem.

Początek ścieżki
Plan ścieżki

Informacje praktyczne

Pracownia ceramiczna

Pracownia ceramiczna działająca na terenie folwarku czynna jest… zamiast wymieniać godziny i ofertę załączam zdjęcie, tel. 667 007 446.

Godziny otwarcia pracowni ceramicznej

Gdzie jeść, gdzie nocować

Kadyny Folwark Hotel & SPA. Wspomniany wcześniej hotel i restauracja w zabudowaniach folwarku.

Hotel SPA „Srebrny Dzwon„. Hotel i restauracja, gdzie weszłyśmy na kawę z bardzo dobrymi deserami.

Zestaw trzech mini-deserów w Srebrnym Dzwonie
Gotowane na winie suszone śliwki z gałką lodów
Wnętrze „Srebrnego Dzwonu”

Zobacz też

Koniecznie wybierz się szlakiem domów podcieniowych albo zajrzyj do Fromborka. A nad Bałtykiem polecam odwiedzić Krynicę Morską z jej atrakcjami.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Interesujące miejsce! Dobrze, że ma właściciela i odżywa. Zaciekawiłaś mnie tymi pięknymi płytkami z wtopionymi kwiatami, no i… niezwykłym deserem!

Jula
2 lat temu

Całkiem sporo tych atrakcji w Kadynach. Ja stamtąd pamiętam tylko konie. A że konie uwielbiam, nie potrzebowałam szukać innych atrakcji.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x