wtorek, 19 marca, 2024

Działoszyce to niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim, powiecie pińczowskim. Miejscowość nie przyciąga wzroku ładnym rynkiem czy interesującym zabytkiem, a podróżnemu nie daje zbyt wielu powodów aby tu przystanąć.

Mnie do zatrzymania się w miasteczku skłoniły dawne dzieje Działoszyc, chciałam sprawdzić czy znajdę jego ślady. Działoszyce to kiedyś prężny ośrodek handlowy, dziś senne miasteczko.

Trochę historii

Pierwsza wzmianka o Działoszycach pochodzi z XII wieku, kiedy powstała osada składająca się z rodzin leśników doglądających biskupich lasów. Kilka stuleci później, na początku XV w. król Władysław Jagiełło nadał osadzie prawa miejskie. Miejscowość była położona na szlaku handlowym biegnącym z Niemiec przez Śląsk, Kraków do Lwowa co przyczyniło się do jej rozwoju. Przybywało mieszkańców, rozwijały się różne gałęzie rzemiosła i handel.

Po rozbiorach Polski początkowo Działoszyce znalazły się w zaborze austriackim a po kolejnych dwudziestu latach w zaborze rosyjskim. Położenie sprzyjało handlowi, co przyciągnęło osadników żydowskich. Miasto się bogaciło i w przeciągu niespełna stu lat liczba mieszkańców potroiła się, osiągając pod koniec XIX wieku ponad 5 tysięcy mieszkańców, przy czym 90% stanowili Żydzi. Podczas II wojny światowej całą społeczność żydowską unicestwiono rozstrzeliwując lub wywożąc do obozów zagłady. Obecnie to senne miasteczko zamieszkuje niecałe tysiąc mieszkańców.

Zwiedzanie

Rynek i okoliczne uliczki

Pochyły, zadrzewiony rynek otacza w większości stara zabudowa. Odrapane tynki, rozsypujące się balkony, bramy, zaułki. Czas zatrzymał się tu dosyć dawno i na pierwszy rzut oka miejscowość wydaje się nieciekawa. Jednak jego klimat tkwi w szczegółach. Spacerując po rynku i okolicznych uliczkach zwracam uwagę na detale: balkony, stare ozdobne drzwi, zabytkową studnię, kładkę prowadzącą do domu, przez uchyloną bramę zerkam na podwórko.

Działoszyce
Działoszyce – rynek
Działoszyce
Pięknie zdobione drzwi
Działoszyce
Zdobienia drzwi
Działoszyce
Zabytkowa brama
Działoszyce
Wejście na podwórko
Działoszyce
Rynek i wsporniki pozostałe po balkonie
Działoszyce
Kładka nad ciekiem wodnym
Działoszyce
Zabytkowa studnia

Kościół pw. Świętej Trójcy

Górujący ponad miastem, kościół pw. Św. Trójcy widoczny jest z każdej strony miejscowości. Ufundował go biskup krakowski Iwo Odrowąż w 1220 roku. Później kilkukrotnie przebudowywany, obecny wygląd zawdzięcza pracom przeprowadzonym w XV w.

Działoszyce
Kościół pw. Świętej Trójcy
Działoszyce
Wnętrze kościoła
Działoszyce
Wnętrze kościoła

Ruiny synagogi

Synagogę wybudowano w 1852 roku na miejscu drewnianej która spłonęła. Od II wojny światowej budynek wykorzystywano na magazyn, Dom Dziecka, skład opału. Jednak nie remontowana dawna synagoga powoli stał się ruiną.

Działoszyce
Ruiny synagogi
Działoszyce
Dawne wejście
Działoszyce
Wnętrze synagogi

Dawny młyn

Dawny młyn znajduje się nad ciekiem wodnym będącym dopływem Sancygniówki. Budynek powstał jako 3-kondygnacyjny, z których dwie dolne wykonano jako murowane z kamienia, a górną z drewna. Prawdopodobnie obecnie nie jest użytkowany.

Działoszyce
Dawny młyn

Co w pobliżu

W pobliżu warto zobaczyć dawne Grodzisko plemienia Wiślan w Stradowie. To dobre miejsce na spacer szczególnie o zachodzie słońca, widoki gwarantowane.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Niewielkie miasteczko z duszą i wielką historią. Też znam takie, opisałam je nawet całkiem niedawno. To Skulsk. Tragizm ostatniej wojny ma też podobny. Dlatego warto się zatrzymać i pochylić nad znaczeniem takich niewielkich, ale wielkich historycznie dla naszego kraju miejsc. Ta ich ranga został ukryta w odszukanych przez Ciebie interesujących detalach. Fajne miejsce!

Jula
2 lat temu

Detale mają moc. Miasteczko wydaje się dużo ciekawsze, kiedy dostrzega się drobnostki. Podobają mi się te ruiny synagogi. Mają w sobie magiczny klimat.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x