sobota, 27 kwietnia, 2024

Sierakowski Park Krajobrazowy zwiedziłam w jeden dzień. To niewiele czasu, wystarczyło na rozejrzenie się po Parku i zobaczenie kilku ważniejszych miejsc.

W treści wpisu:

  • Sieraków
  • punkty widokowe
  • mała olandia
  • dawny pływający młyn
Sierakowski Park Krajobrazowy

Sierakowski Park Krajobrazowy położony jest między Poznaniem a Gorzowem Wielkopolskim, a jego głównym miastem jest Sieraków, od którego wziął nazwę. Utworzony w 1991 r. Park chroni polodowcowy, pagórkowaty teren z licznymi jeziorami i dolinami rzek. Obszar wokół Sierakowa nazywany jest także Krainą 100 Jezior.

Zwiedzanie Sierakowskiego PK

Przez Wiatraczną Bramę wjeżdżam na teren Parku (zjazd z drogi nr 24 w kierunku miejscowości Prusim). Nazwa jest symboliczna, bo w rzeczywistości bramy nie ma, ale są dwa zabytkowe młyny: Paltrak i Koźlak. Stoją obok drogi, na wzgórzu przez co widać je już z daleka.

Czy wiesz, że
Wiatrak Paltrak wcześniej pracował na Jeziorze Gopło jako pływający młyn. Był umieszczony na barce i w ten sposób krążył po okolicznych wsiach mieląc zboże.

Sierakowski Park Krajobrazowy
Wiatrak Paltrak
Wiatrak Koźlak

Sieraków

Sieraków, od którego nazwę wziął Park Krajobrazowy położony jest między dosyć dużymi dwoma jeziorami oraz rzeką Wartą. Wjeżdżając do miasta od strony południowej ulicą Poznańską, mam po obu stronach drogi jeziora: Jaroszowskie i Lutomskie. Samochód zostawiłam na przydrożnym parkingi aby zobaczyć oba akweny.

Jezioro Jaroszowskie jest zagospodarowane, są ośrodki wypoczynkowe, plaża, wypożyczalnia sprzętów pływających. Natomiast Jezioro Lutomskie, do którego prowadzi czerwony szlak jest rezerwatem z niedostępnym, zarośniętym brzegiem od strony z której dotarłam na miejsce. Z tego powodu jezioro widziałam ledwo prześwitujące między drzewami.

Jezioro Jaroszowskie
Plaza nad Jeziorem Jaroszowskim
Rezerwat nad Jeziorem Lutomskim
Zejście w stronę Jeziora Lutomskiego

Przez Sieraków przepływa Warta, wzdłuż której można się przespacerować promenadą. Zaczynam od miejsca gdzie znajduje się Zamek Opalińskich.

Warta
Promenada nad Wartą

Muzeum Zamek Opalińskich (ul. Stadnina 3a) znajduje się w dawnym obiekcie Opalińskich, jednej z najzamożniejszych rodów w Wielkopolsce. W muzeum mieści się m.in. pięć sarkofagów rodziny Opalińskich (wydobytych z podziemi miejscowego kościoła), zbiory archeologiczne, historyczne i przyrodnicze. Obiekt, który oglądam z zewnątrz jest odbudowanym fragmentem dawnego zamku.

Niestety miasto zwiedzałam w poniedziałek, w dzień kiedy muzeum jest nieczynne.

Muzeum Zamek Opalińskich

W Sierakowie jest jeszcze jedno muzeum – Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód (ul. 8 Stycznia 12B). Umieszczone jest w ładnym szachulcowym budynku. Jednak i tutaj z nieznanej mi przyczyny było zamknięte.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód

Spacerując po mieście mijam rynek oraz uliczki z głównie niską zabudową. Zaglądam do kościoła NMP wybudowanego w XVII w. z inicjatywy Piotra Opalińskiego. Wystrój wewnątrz to wyposażenie renesansowe i wczesnobarokowe, z bogato zdobionymi stallami. Za kościołem położony jest przyjemny park miejski.

Widok z parku na kościół NMP
Wnętrze kościoła
Ulica w Sierakowie
Rynek
Ulica w Sierakowie

Prusim

Skansen Olandia w miejscowości Prusim to nazwa trochę na wyrost. W rzeczywistości jest tylko jeden zabytkowy wiatrak z 1860 r. w normalnych rozmiarach ustawiony w pobliżu Jeziora Kuchennego. Pozostałe obiekty są niedużymi miniaturami nawiązującymi do osadnictwa olenderskiego. Atrakcja znajduje się na terenie hotelu „Olandia”. Wstęp bezpłatny.

Czy wiesz, że
Olendrzy (Hollendrzy, Holendrzy, Holędrzy, Olędrzy) jest określeniem pierwszych osadników wyznania menonickiego z Niderlandów, sprowadzonych do Prus. Z czasem termin stracił znaczenie narodowościowe, a olendrami zaczęto nazywać wszystkich osadników, którzy otrzymywali przywileje na prawie olenderskim (przydzielane ziemie wymagały przygotowania np. wykonanie rowów melioracyjnych). Początkowo wsie zakładali na Żuławach, następnie w Wielkopolsce nad Notecią i Wartą oraz na Kujawach i Mazowszu.

Skansen Olandia w Prusimiu
Prusim – skansen
Skansen – wiatrak
Plaża nad Jeziorem Kuchennym

Góra Głazów

Góra Głazów to punkt widokowy we wsi Grobia. Z morenowego wzgórza o wysokości 104 m n.p.m. rozpościera się panorama na dolinę Warty i Puszczę Notecką. W rzeczywistości na szczycie, do którego prowadzi brukowana ścieżka, znajduje się jeden wielki głaz o wysokości 2,3 m. W pobliżu jest jeszcze kilka mniejszych.

Zadbano o wygodny parking i wiatę z ławkami. Parking od Góry Głazów dzieli 100 metrów.

Góra Głazów
Widok z Góry Głazów

Punkt widokowy Łężeczki

Punkt widokowy w pobliżu wsi Łężeczki jest według mnie ładniejszy niż z Góry Głazów. Ze wzgórza roztacza się panorama na Jezioro Chrzypskie, największe na terenie Sierakowskiego PK.

Aby podziwiać widok nigdzie nie trzeba chodzić, ponieważ punkt widokowy jest jednocześnie parkingiem.

Punkt widokowy Łężeczki

Gdzie na obiad

Do restauracji „Kuchnia ze Smakiem” (ul. Poznańska 6E, obok kościoła) w Sierakowie weszłam bo była po drodze. I jak najbardziej mogę ją polecić. Czyż jedzonko nie wygląda smakowicie?

Obiad w „Kuchni ze Smakiem”

Gdzie dalej

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe olenderskie domy pojedź na Żuławy, gdzie w wioskach zachowały się te piękne podcieniowe budynki. W pobliżu warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Poznania oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Albo odwiedź Suwalski Park Krajobrazowy gdzie znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
4 miesięcy temu

Piękne rozległe krajobrazy. I mnóstwo jezior! Przyjemnie jest do tych klimatów wrócić o tej burej porze roku:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x