piątek, 30 września, 2022

Niemodlin w województwie opolskim i jego Książęcy zamek. Ogromny zamek. Wręcz nie pasuje do tej niewielkiej miejscowości i przytłacza ją. Takie jest moje pierwsze wrażenie, kiedy zatrzymujemy się w pobliżu bramy wejściowej. Nie spodziewałam się aż tak dużej budowli.

Niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy został wzniesiony na polecenie księcia Bolesława I. Pozostawał własnością książąt piastowskich do 1532 r. W latach późniejszych właścicielami były rody niemieckie a ostatnim z nich, do 1945 roku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, szkoły, później wiele lat stał opuszczony. W 2015 roku zamek trafił w ręce nowego właściciela i od tego czasu rozpoczęły się prace remontowe.

Zamek Książęcy w Niemodlinie w swej historii był wielokrotnie burzony, palony, podbijany i odbudowywany. Skrywa wiele nieodkrytych tajemnic: fragmenty tuneli nie wiadomo dokąd prowadzących, krypty, kilku poziomowe piwnice (ile?).

Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Wchodząc na jego teren widzimy piękną budowlę, do której prowadzi most nad nieistniejącą obecnie fosą.

Niemodlin

Zamek Książęcy

W trakcie wycieczki obejrzymy fragment piętra, dziedziniec wewnętrzny, zajrzymy do kaplicy oraz piwnicy. Zobaczymy też imitację Bursztynowej Komnaty dla przypomnienia, że w pobliżu przebiegał bursztynowy szlak.

W wielu miejscach widzimy spękania, podparcia stropów, rozkute ściany i podłogi.

Niemodlin

Korytarz

Niemodlin

Sala balowa

Niemodlin

Pokój

Niemodlin

Bursztynowa Komnata

Niemodlin

Widok z piętra na dziedziniec

Niemodlin

Dziedziniec

Krużganek

Kaplica

W trakcie zwiedzania przewodnik, oprócz historii obiektu i różnych ciekawostkach, mówi o planowanych przedsięwzięciach dotyczących przywrócenia zamkowi dawnej świetności. Do tej pory wykonano m.in. nowy dach. 

Po obejrzeniu zamku wewnątrz, już samodzielnie obchodzimy go wokoło. Teren otaczający zamek jest niewielki i zaniedbany. W bieżącym  roku planowane jest rozpoczęcie rewitalizacji ogrodu.

Zamek

Boczne wejście

W czasie naszego pobytu na dziedzińcu otoczonym przez budynki gospodarcze działał punkt gastronomiczny typu fast food.

Dziedziniec

 

Z przyjemnością wrócę tu za jakiś czas aby zobaczyć odnowione budowle.

Godziny otwarcia i cennik na zdjęciu obok.

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

W kasie znajdują się broszurki informacyjne z planem zamku.

.

.

0 0 votes
Article Rating
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jula
4 lat temu

Gdzieś już słyszałam o tym zamku. Przepiękny, ma potencjał, teraz tylko potrzeba pieniędzy i chęci, żeby przywrócić mu jego dawny wygląd.

Dorota
4 lat temu

Dobrze, że znajdują się inwestorzy dający drugie życie takim zabytkom.

Loyla Pat
3 lat temu

Mam nadzieję , że uda im sie z tym remontem..Przejeżdżałam tamtędy wielokrotnie i zawsze ze smutkiem patrzyłam w jakim jest stanie zamek…

Urszula
1 rok temu

Bardzo piękny obiekt. Kolejne perełka, szczególnie po rewitalizacji:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

7
0
Would love your thoughts, please comment.x