piątek, 14 czerwca, 2024

Góra Żarska jest najwyższym szczytem województwa lubuskiego. Znajduje się na liście Korony Polski czyli 16 najwyższych szczytów w poszczególnych województwach. W trakcie wycieczki odnalazłam w lesie Górę Żarską oraz weszłam na pobliską wieżę widokową.

W treści wpisu:

  • jak dotrzeć na Górę Żarską
  • co przy okazji zobaczyć
  • mapka trasy
Góra Żarska
Kierunek Góra Żarska

O Zielonym Lesie i Górze Żarskiej

Góra Żarska zwana też Gołębią ma 226,8 m wysokości i położona jest w powiecie żarskim, blisko wsi Łaz, około 50 km na południowy-zachód od Zielonej Góry. Na liście Korony Polski góra zajmuje przedostatnie albo drugie miejsce pod względem wysokości (w zależności czy lista jest od najwyższej czy od najniższej góry).

Teren na którym się znajduje nosi nazwę „Zielony Las” i już w XIX w. był ulubionym terenem rekreacyjnym mieszkańców Sorau (obecnie Żary). Tętnił życiem chyba jeszcze bardziej niż obecnie. W lesie znajdował się Pałac Leśny (z XVIII w.) obok którego powstał kompleks wypoczynkowy. Odbywały się tu potańcówki, koncerty muzyczne, były również sklepy. Dla ułatwienia poruszania się po lesie, miejsca oznaczano kamieniami w wyrytymi napisami. Jeden z takich kamieni widziałam na moim szlaku.
Informacje zaczerpnęłam ze strony www.Zielony-Las.pl, gdzie znajdziesz jeszcze więcej wiadomości i wskazówek.

„Zielony Las” oferuje wiele szlaków i kilka parkingów. Moja trasa będzie krótka, ale zawsze możesz ją poszerzyć o inne ścieżki i dojść do ruin wieży Bismarcka lub ruin mauzoleum.

„Zdobycie” Góry Żarskiej można potraktować jako ciekawostkę i lekki spacer. Teren jest malowniczy, pagórkowaty, oferujący wiele szlaków oraz miejsc wypoczynku ze stołami piknikowymi. Jest również dobrze oznakowany.

Przebieg trasy

Parking. Samochód zostawiam na parkingu widniejącym na mapach google jako Miejsce Parkingowe przy „Lesie Żarskim”.

Góra Żarska. Z parkingu idę szeroką leśną drogą w kierunku Góry Żarskiej, gdzie co jakiś czas pojawia się oznakowanie. Po drodze mijam jedno z miejsc odpoczynku oraz kamień z napisem.

Po przejściu 800 metrów jestem na miejscu. Gdyby nie kierunkowskazy oraz tablica informacyjna, trudno byłoby odnaleźć Żarską Górę. Obok tablicy umieszczono reper wysokościowy precyzyjnie określający szczyt góry. Samo wzgórze jest gęsto porośnięte lasem, a na jego szczycie stoi przeciwpożarowa wieża obserwacyjna.

Góra z listy Korony Polski zdobyta.

Trasa przez „Zielony Las”
Kamień z napisem
Trasa w kierunku Góry Żarskiej
Oznakowanie w „Zielonym Lesie”
Na szczycie Góry Żarskiej – tablica informacyjna i kamienny reper
Wieża przeciwpożarowa

Wieża widokowa. Dalej kieruję się w stronę pobliskiej wieży widokowej (wieża Promnitza). Tu jest znacznie ciekawiej. Wieżę wyremontowano, a na jej szczyt wchodzę nowymi metalowymi schodami. Z góry mam widok w kierunku południowym na ciągnące się po horyzont lasy i wynurzające z nich miejscowości. Wstęp na wieżę bezpłatny.

Ciekawostka
Kamienno-ceglaną wieżę widokową w Żarskim Lesie wybudowano w 1864 r. w ramach upiększania miasta. Służyła do podziwiania widoków, skąd przy dobrych warunkach atmosferycznych widać nawet Sudety.

Wieża widokowa
Okno
Widok z wieży
U podnóża wieży

Mapa trasy

Długość trasy: 2,3 km
Czas przejścia z wejściem na wieżę widokową: około 1 godziny

Gdzie dalej

Koniecznie odwiedź Łęknice na granicy polsko-niemieckiej, a właściwie Park Mużakowski oraz Geopark z kolorowymi jeziorkami, utworzony na terenie dawnej kopalni odkrywkowej. Trochę dalej zajrzyj do stolicy województwa, Zielonej Góry i parku Książęcego z ruinami pałacu.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
5 miesięcy temu

Ładna wieża widokowa i kojące, zielone morze z niej się roztaczające. Brawo dla zdobywczyni kolejnego szczytu Korony Polski!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x