piątek, 14 czerwca, 2024

Bratysława – stolica i największe miasto Słowacji. Graniczy z dwoma krajami: Austrią i Węgrami. Na zwiedzanie miasta przeznaczyłam jeden dzień, co pozwoliło zobaczyć najważniejsze miejsca bez wchodzenia do muzeów.

We wpisie:

  • zamkowe wzgórze
  • katedra królewska
  • starówka

Informacje ogólne

Przez Bratysławę przepływa Dunaj dzieląc miasto na prawobrzeżne i lewobrzeżne. Wszystkie najciekawsze zabytki Bratysławy znajdują się po lewej stronie Dunaju. Dawniej przez miasto przebiegały dwa ważne szlaki handlowe: szlak dunajski i szlak bursztynowy. W latach 1536 – 1783 Bratysława pełniła rolę stolicy Węgier.

Najciekawsze atrakcje Bratysławy

Zamek Bratysławski

Zamek wybudowano na przełomie XIV i XV w., potem wielokrotnie przebudowywano. Charakterystyczna budowla o czterech wieżach góruje nad miastem i jest widoczna nawet ze sporych odległości. Zamek przez kilka wieków pełnił rolę fortecy. Był siedzibą monarchów, później seminarium i koszar wojskowych. W 1811 r. zamek spłonął. Odbudowano go dopiero w latach 50. XX w. Mieści się w nim Muzeum Historyczne.

Mój pobyt na wzgórzu zamkowym ograniczał się do spaceru. Nie zwiedzałam muzeum, do barokowego ogrodu chciałam zajrzeć ale był zamknięty z nieznanej mi przyczyny (byłam w godzinach otwarcia). Pozostały więc świetne widoki na starówkę, Dunaj i Nowy Most z charakterystycznym UFO.

Bratysława
Bratysławski zamek
Bratysława
Wzgórze zamkowe
Bratysława
Widok na katedrę i Stare Miasto
Widok na Dunaj
Zejście ze wzgórza zamkowego

Katedra św. Marcina

Katedrę wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Jednak w ciągu kolejnych wieków była kilkukrotnie niszczona i przebudowywana. Świątynię jaką obecnie oglądamy to efekt XIX wiecznej przebudowy. Kościół jest dobrze widoczny z zamkowego wzgórza, uwagę zwraca wysoka wieża, gdzie na szczycie umieszczono replikę korony królewskiej.

Katedra św. Marcina była przez 300 lat miejscem koronacji królów węgierskich. W latach 1563 – 1830 odbyło się tutaj 19 koronacji królów i królowych (niektóre źródła podają 21 koronacji). W XIX w. przy kościele działała orkiestra, której dyrygentem był węgierski kompozytor i pianista, Franciszek Liszt.

We wnętrzu przyjrzyj się chrzcielnicy. Jej dolna część, wykonana z brązu, jest najstarszym elementem wyposażenia katedry, pochodzi z 1409 r. (górną wykonano w 1878 r.) Wewnątrz zwróć również uwagę na kaplicę św. Jana Jałmużnika z rzeźbą św. Marcina.

Bratysława
Katedra św. Marcina i mury obronne
Wnętrze katedry
Chrzcielnica
Katedra

Mury miejskie

Naprzeciwko katedry można wejść na zachowany fragment murów obronnych. Kiedyś całe miasto otaczały mury a wjazd do niego umożliwiały cztery bramy. Do obecnych czasów zachowała się jedna brama – Brama Michalska.

W czasach kiedy Bratysława była częścią Węgier przez Bramę Michalską przechodziły orszaki królewskie podczas uroczystości koronacyjnych. Popatrz pod nogi, na chodniku znajdziesz niewielkie symbole korony, które wyznaczają trasę od Bramy Michalskiej do katedry, tą którą szedł królewski orszak.

Widok na mury miejskie
Mury
Brama Michalska
Symbole korony wyznaczają trasę jaką przebywał królewski orszak

Stare Miasto Bratysławy

Stare Miasto nie jest duże, ale ma wiele urokliwych brukowanych uliczek i placów. Klimatu dodają kamienice w pastelowych kolorach.

Przejdź się bardzo ładną ulicą Michalską, klimatyczną Kapitulską oraz reprezentacyjną ulicą Panską, gdzie jak nazwa wskazuje zobaczysz eleganckie rezydencje i pałace. Zobacz Kolumnę św. Trójcy w pobliżu katedry. Zajrzyj na Plac Prymasowski, jeden z ładniejszych w mieście.

Stare Miasto
Kolumna św. Trójcy
Starówka
Plac Prymasowski
Stare Miasto

Rynek

Rynek (Hlavné námestie) nie jest zbyt duży. Uwagę zwraca ratusz, jeden z najstarszych budynków w mieście powstały z połączenia trzech kamienic. Wewnątrz mieści się Muzeum Miejskie będące najstarszym muzeum na Słowacji.

Na płycie rynku stoi Fontanna Rolanda, której budowę w 1572 r. zlecił król Węgier Maksymilian II.

Ratusz
Rynek
Fontanna Rolanda

Hviezdoslavovo námestie

Hviezdoslavovo námestie to zielony, duży plac z jednej strony zamknięty XIX-wiecznym gmachem Teatru Narodowego przed którym stoi fontanna. Inne zwracające uwagę budowle to Słowacka Filharmonia oraz dawny hotel „Carlton”, obecnie Radisson Blu Carlton Hotel.

Plac tworzy zacienioną przez okazałe drzewa aleję, pod którymi rozłożyły się restauracje i kawiarnie.

Teatr Narodowy
Teatr
Fragment budynku filharmonii
Hotel

Bulwary nadrzeczne

Bulwarem nad Dunajem przeszłam tylko nieduży odcinek między Nowym Mostem a Starym Mostem. Ładny stąd widok na zamek. Poza tym głośna ulica biegnąca obok i nieciekawe nabrzeże. Promenada nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, a może zły odcinek wybrałam?

Fragment promenady
Widok z promenady na rzekę

Pałac prezydencki

Warto przejść się na plac Hodžovo námestie, przy którym znajduje się Pałac Prezydencki. Obiekt został wybudowany w połowie XVIII w. dla węgierskiego arystokraty Antala Grassalkovicha. Przed pałacem znajduje się ciekawa fontanna w kształcie kuli ziemskiej.

Plac jest dosyć głośny, ponieważ z trzech stron otaczają go ulice. Jednakże jego spora powierzchnia pozwoliła na ustawienie roślinnych dekoracji, które umożliwiają odpoczynek w cieniu zieleni.

Pałac Prezydencki i fontanna
Plac przed Pałacem Prezydenckim

Rzeźby z przymrużeniem oka

Čumil (ul. Panska). Rzeźba kanalarza, który zamiast pracować, wychyla się ze studzienki i podgląda przechodniów. I chyba to mu się podoba.

Čumil

Schöner Náci (Rynek) czyli piękny Ignaś. Tym razem postać jest prawdziwa, to Ignác Lamár, który słynął z eleganckich fraków i nienagannych manier. Rzeźba stoi przy jego ulubionej kawiarni Café Mayer.

Piękny Ignaś

Żołnierz napoleoński opiera się o ławkę stojącą na rynku. Przygląda się turystom i mieszkańcom spod nasuniętego na nos kapelusza. Rzeźba znajduje się na rynku przed ambasadą francuską.

Gdzie na kawę

Kawiarnia Martineum Cafe (przy wejściu do katedry od Rudnayovo námestie). Zajrzałyśmy przypadkowo, po wyjściu z katedry i bardzo nam się spodobało. Sporo zieleni, wyborna kawa i dobre ciasta. Lokal ma też mały dziedziniec na który wchodzi się po przykrytej szkłem dawnej studni.

Kawiarnia Martineum Cafe
Wnętrze kawiarni

Mapa atrakcji

Na mapce znajdziesz wymienione w tekście miejsca.

Gdzie dalej

Zajrzyj do wpisu poświęconemu podróży po zachodniej Słowacji, może znajdziesz jeszcze coś dla siebie. Albo wybierz się nad graniczny Dunajec lub w Słowackie Tatry.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
11 miesięcy temu

Pamiętam jak wiele lat temu podziwiałam górujący nad okolicą zamek w Bratysławie, gdy staliśmy na granicy słowacko- austriackiej . Wyglądał imponująco i marzyłam aby go zwiedzić i popatrzeć z góry na okolicę – widać z niego zapewne trzy państwa. Może jeszcze kiedyś tam dotrę. Szczęśliwie, nie musimy już stać na żadnej granicy jadąc do Wiednia i dalej na południe Europy. I oby tak już zostało na zawsze.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x