niedziela, 14 lipca, 2024

Egzotarium w Sosnowcu otwarto w grudniu 2023 roku. Nowa budowla jest zarówno ogrodem botanicznym jak i zoologicznym. Jego pełna nazwa brzmi: Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

Krótka historia Egzotarium

Pierwszy obiekt Egzotarium wybudowano w 1956 r. na terenie parku założonego jeszcze przed II wojną. Już wtedy oprócz egzotycznych roślin w obiekcie znalazły się akwaria. Rośliny do nasadzeń pozyskiwano głównie z polskich Ogrodów Botanicznych. Część z tych roślin znalazła się w nowym obiekcie.

Lokalizacja Egzotarium: Sosnowiec, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 116 (blisko drogi ekspresowej S86).

Zwiedzanie

Budynek ma trzy poziomy. Po zakupieniu biletów najpierw schodzimy na poziom -1. Tam znajdują się duże akwaria z rybami takimi jak leszcz, szczupak a także okazami z całego świata m.in. płaszczki słodkowodne, pielęgnice szmaragdowe. Są także terraria z wężami, pająkami, płazami.

Płazy
Terrarium

Następnie przechodzimy na poziom zero, który głównie zajmują rośliny. Podzielono ją na trzy strefy w których panują odmienne warunki temperaturowe. Pierwszą jest umiarkowana z roślinnością głównie śródziemnomorską oraz żółwiami stepowymi i pancernikami. Następnie mamy pustynną z kaktusami. Ostatnią, trzecią strefą jest strefa tropikalna z roślinami jakie występują w lasach deszczowych. Z fauny można obejrzeć m.in. ary, tukany, żółwie. Dalej zobaczymy terraria z gadami, a więc będą pytony, boa, anakondy, jaszczurki, legwany i inne.

Strefa umiarkowana – na pierwszym planie drzewko oliwne
Żółwie
Strefa tropikalna
Terrarium
Terrarium z wężem

Z poziomu zero wchodzimy kładką na poziom +1. Z kładki można przyjrzeć się z innej, wyższej perspektywy roślinom strefy tropikalnej.

Na poziomie +1 kończymy zwiedzanie. Znajduje się tu ekspozycja replik szkieletów zwierząt, przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe oraz kawiarnia. Do kawiarni można wejść bez zakupu biletów, omijając trasę przez Egzotarium.

Kładka prowadząca na poziom +1
Widok z najwyższego poziomu kładki

Obiekt jest nowy, więc i rośliny jeszcze małe. Może trzeba przyjechać ponownie za parę lat, kiedy staną się bardziej okazałe.

Godziny otwarcia: wt.-nd. od 01.04-31.10 w godz. 9.00-21.00; od 01.11-31.03 w godz. 9.00-19.00; poniedziałek nieczynne.
Bilety: dla osób spoza Sosnowca: normalny 37 zł, ulgowych 27 zł; Sprawdź tutaj cennik dla mieszkańców Sosnowca, rodzinny, dla seniorów (od 75 lat bezpłatnie).

Egzotarium

Co dalej

W niedalekiej odległości od Sosnowca odwiedź dużą Palmiarnię w Gliwicach albo wybierz się do Palmiarni w Wałbrzychu. Jeśli lubisz przyrodę ciekawym miejscem może być położony niedaleko Park Gródek w Jaworznie albo krótki spacer na Górę św. Doroty w Będzinie.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
4 miesięcy temu

Przed chwilą czytałam o Egzotaruim na blogu Łucji. Chyba byłyście w tym samym czasie. Fajne, relaksujące i edukacyjne miejsce, nie tylko na zimowe szare dni:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x