piątek, 14 czerwca, 2024

Spacer po krakowskim Kazimierzu to przyjemność bycia w dzielnicy z klimatem. Kiedy jestem w Krakowie, przychodzę tu choć na krótki spacer, czasem zaglądam do jednej z klimatycznych knajpek.

Kazimierz – synagoga Wysoka

O Kazimierzu

Dawno, dawno temu Kazimierz od Krakowa oddzielała rzeka Wisła w miejscu gdzie obecnie przebiega ulica Józefa Dietla. Kazimierz został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego jako oddzielne miasto otoczone murami z bramami i basztami. Po murach zostało niewiele, a obecną dzielnicę Krakowa kojarzymy głównie ze społecznością żydowską.

Mój spacer będzie przebiegał przez niektóre znane miejsca na Kazimierzu.

Ulica Szeroka

Okrąglak

„Okrąglak” wybudowano w 1900 r. na Placu Nowym (zwanym Żydowskim) jako halę targową. W budynku przewidziano miejsce na 37 niewielkich sklepów. Przez kilkanaście lat, do wybuchu II wojny światowej, użytkowany był przez gminę żydowską. Obecnie w Okrąglaku znajdują się sklepiki spożywcze oraz lokale gastronomiczne oferujące głównie zapiekanki.

Okrąglak

Muzeum w Starej Synagodze

Stara Synagoga (ul. Szeroka 24) wybudowana została w XV wieku. W kolejnych latach obiekt rozbudowano. W czasie II wojny świątynię zamieniono na magazyn, a jej wyposażenie uległo zniszczeniu. Pod koniec wojny zawalił się strop budowli.

Po wojnie obiekt odrestaurowano i obecnie jest oddziałem Muzeum Miasta Krakowa. W muzeum zgromadzono zabytki związane z kulturą i historią Żydów krakowskich.

Godziny otwarcia: wt. 10.00 – 14.00; śr.-nd. 10.00 – 17.00; poniedziałek nieczynne.
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł; wstęp wolny – wtorek.

Stara Synagoga obecnie muzeum

Synagoga Tempel

Synagoga Tempel (ul. Miodowa 24) wzniesiona została w latach 60. XIX wieku, później przebudowana. W czasie okupacji niemieckiej w obiekcie urządzono stajnie i magazyny. Obecnie jest miejscem modlitwy, ale odbywają się również koncerty i ważne uroczystości.

W czasie mojego pobytu świątynia była w remoncie, ale i tak zachwycała swoim wnętrzem. Zdobienia ścian złożone są głównie z barwnych i złoconych motywów roślinnych. W otworach okiennych zamontowano witraże.

Godziny otwarcia: sezon letni 10.00 – 18.00; sezon zimowy 10.00 – 16.00.
Bilet: 10 zł.

Synagoga Tempel
Wnętrze synagogi
Zdobienia
Witraże

Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) powstało aby pokazać historię i kulturę Żydów. Mieści się w dawnym budynku młyna. Powierzchnia muzeum jest dosyć duża i oprócz wystaw stałych organizowane są również wystawy czasowe, wykłady, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty.

Na miejscu znajduje się kawiarnia i księgarnia z dużym wyborem książek.

Zwiedzanie rozpoczynam od wystawy poświęconej Helenie Rubinstein, która wychowała się w Krakowie w skromnych warunkach. W poszukiwaniu lepszego życia wyjechała do Australii i tam założyła mały salonik kosmetyczny. Z czasem posiadała wiele salonów w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku. Podobno po wybuchu Powstania Warszawskiego nowojorski salon udekorowała polskimi flagami na znak solidarności. Jakiś czas po jej śmierci firmę zakupił koncern kosmetyczny L’Oréal. Jest to wystawa czasowa prezentowana do 16 kwietnia 2023 r.

W dalszej części oglądam stałe wystawy „Śladami Pamięci”, „Pamięć Niedokończona” oraz „Dziesięć polskich miast – Dziesięć żydowskich historii”. Można tu spędzić wiele czasu zgłębiając informacje, dokumenty i fotografie.

Godziny otwarcia: codziennie od 11.00 – 18.00.
Bilety: normalny 19 zł, ulgowy dla seniorów 16 zł.

Żydowskie Muzeum Galicja
Wystawa poświęcona Helenie Rubinstein
Kosmetyki produkowane przez firmę Heleny Rubinstein
Wystawa
Wystawa „Dziesięć polskich miast – Dziesięć żydowskich historii”

Księgarnia Austeria w synagodze Poppera

Budynek synagogi Poppera (ul. Szeroka 16) został ufundowany w 1620 r. przez bogatego Żyda – Wolfa Bociana (czyli Wolfa Poppera). Z początkiem XIX w. obiekt wyremontowano oraz dobudowano bramę prowadzącą na niewielki dziedziniec. Obiekt w czasie II wojny światowej został zdewastowany. Obecnie w dawnej świątyni mieści się księgarnia Austeria.

Koniecznie wejdź do księgarni, nawet jeśli nie planujesz zakupów. Miejsce ma swój klimat zabytkowego obiektu. W sprzedaży duży wybór książek związanych z kulturą żydowską a także notesy, plakaty, płyty, artykuły papiernicze.

Brama prowadząca na dziedziniec księgarni
Wnętrze księgarni

Gdzie na kawę

Tym razem weszłam tylko na kawę i słodkie co nieco do „Singera” (ul. Estery 20). To bardziej pub niż kawiarnia ale o ciekawym wystroju. Jeszcze nigdy nie jadłam szarlotki na maszynie do szycia.

„Singer”

Co jeszcze

W temacie kulinarnym Kraków ma wiele do zaoferowania. Ja dorzucam swoje skromne obserwacje i polecam kawiarnie bezcukrowe oraz egzotyczne kuchnie.

Na Kazimierzu możesz też obejrzeć interesujące Muzeum Etnograficzne (pl. Wolnica 1) ale obowiązkowym punktem zwiedzania zabytków Krakowa jest Wawelskie Wzgórze.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Kiedyś tam spacerowałam i chłonęłam klimat w jednej z knajpek. Też wyposażenie było takie… domowe. Nie pamiętam tylko jak się nazywała:)))

Marysia
1 rok temu

Będąc w Krakowie zawsze wpadam na Kazimierz na legendarne zapiekanki 😀

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x