Zatonie. Byłam pewna, że to wieś. Myliłam się, to część dzielnicy Zielonej Góry. Teraz rozumiem, dlaczego 55 % miasta to tereny zielone, w większości lasy. Centrum Zielonej Góry od Zatonia dzieli 10 km, z czego połowa drogi prowadziła przez las.

 

Co ciekawego zobaczymy w Zatoniu?

Do Zatonia przyjeżdża się aby zobaczyć Park Książęcy i pałac, a właściwie jego ruiny. Jeszcze nie tak dawno park i ruiny pałacu były zaśmiecone i zarośnięte krzakami. Nikt tu nie przyjeżdżał, bo nie bardzo było po co. Teraz, kiedy teren uporządkowano, stał się ulubionym kierunkiem weekendowym okolicznych mieszkańców. Oczyszczając teren odsłonięto wiele ciekawych drzew i roślin, między innymi czosnek niedźwiedzi, który stał się symbolem parku. Rewitalizację parku zakończono w 2020 roku.

Zatonie

Połacie czosnku niedźwiedziego

Zatonie

Czosnek niedźwiedzi

 

Troszkę historii

W XVII w. Baltazar von Unruh wybudował na tym terenie dwór oraz założył ogród. Od tego czasu, można stwierdzić, że pałac miał szczęście do kolejnych w właścicieli, szczególnie kobiet. W XVIII wieku właścicielką była hrabina Maria von Cosel, żona nieślubnego syna króla Polski Augusta II Mocnego. Pomimo, że mieszkała w pobliskim Zaborze, zleciła przeprowadzenie remontu zatońskiego pałacu.

Najsłynniejszą właścicielką była Dorota de Talleyrand-Perigord, księżna Dino, która około 30 lat życia spędziła na salonach europejskich dworów. Inteligentna i świetnie wykształcona miała swój wkład w wiele negocjacji politycznych. W 1840 roku, w wieku 47 lat wróciła na stałe do Zatonia, ale wcześniej wydała dyspozycje dotyczące remontu dworu i zabudowań folwarcznych. Wtedy też dobudowano cieplarnię i oranżerię. Księżna Dino czyniąc z Zatonia swoją śląską rezydencję, dalej podróżowała po Europie, ale także mocno zaangażowała się w lokalną działalność charytatywną i kulturalną. Wybudowała szpital, organizowała szkoły, sfinansowała budowę mostu kolejowego. W pałacu gościła polityków i ludzi kultury. W odwiedziny zawitał m. in. król Fryderyk Wilhelm IV i Franciszek Liszt. Po śmierci księżnej kolejni właściciele w większości także byli związani z polityką.

Kres istnienia pałacu położyła Armia Czerwona w czasie II wojny światowej – splądrowała i podpaliła pałac. W tym czasie w pałacu mieszkała baronowa Renata von der Lancken-Wakenitz. Owdowiała kilka lat wcześniej i bezdzietna baronowa, jako jedyna w okolicy nie opuściła majątku. Jednak po tych wydarzeniach postradała zmysły i wkrótce, w wieku 77 lat zmarła. Pałac popadał w coraz większą ruinę.

Zatonie

Ruina pałacu

 

Zwiedzanie

Kiedy nasza bliska znajoma Ela zaproponowała odwiedzenie Zatonia, nie wiedziałam czego się spodziewać na miejscu. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym pałacu. Cieszę się, że zabrała nas właśnie w to mało znane miejsce.

Ela znała pałac w Zatoniu, kiedy był zakrzaczony, zaśmiecony i niezachęcający, a nawet nieprzyjemny do zapuszczenia się w zarastające ścieżki. My zobaczyliśmy zadbany teren, wiele ciekawych okazów drzew takich jak dęby, tulipanowce, platany. Całości dopełniają aleje, stawy i mostki oraz odtworzone dwie fontanny.

Pałac pozostał jako zabezpieczona ruina, ale wewnątrz na tablicach umieszczono zachowane zdjęcia pałacu i ich mieszkańców. Odbudowano oranżerię przylegającą do pałacu, którą przeznaczono na kawiarnię. Podobno w środku jest bardzo przyjemnie i warto wejść na filiżankę kawy, ale nam się to nie udało. Kawiarnia była jeszcze zamknięta.

Zatonie

Pałac i oranżeria

Zatonie

Ruiny pałacu

Zatonie

Ruiny pałacu

Zatonie

Zdjęcia pałacu

Zatonie

Kawiarnia w odbudowanej oranżerii

Zatonie

Parkowe alejki

Zatonie

Park Książęcy

Platan

 

Idąc aleją na drugi kraniec parku dochodzimy do Świątyni Różanej. Jest to sztucznie usypany kopiec z altaną na szczycie. Tylko kwitnących róż brak, ale może to się z czasem zmieni. Miejsce znajduje się na osi widokowej parku – z jej szczytu i podnóża również, widać pałac.

Zatonie

Aleja w Parku Książęcym

Zatonie

Świątynia Różana

Zatonie

Widok na pałac

 

Informacje praktyczne

Jadąc z Zielonej Góry w kierunku Zatonia, już po drodze spotkamy księżnę Dino. Stoi na rondzie, jakby zapraszała do odwiedzenia jej posiadłości.

Do Zatonia najwygodniej dojechać własnym samochodem. Na miejscu przygotowano parking na kilka samochodów, obok którego w dawnym domku ogrodnika znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Można się w nim zaopatrzyć w foldery dotyczące nie tylko pałacu w Zatoniu, ale także okolicznych atrakcji.

Wstęp do ruin pałacu i parku: bezpłatny.

 

Co w pobliżu

W pobliżu oczywiście Zielona Góra z jej starówką i ciekawą Palmiarnią.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
4 miesięcy temu

Zaiste bardzo ciekawe miejsce. Zainteresowała mnie Dorota de Talleyrand-Perigord, księżna Dino, jako że nazwisko ma francuskie. Nieobcy mi z historii Francji był Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord. Postać Talleyranda przewija się w czasach rewolucji francuskiej. Trochę poczytałam o koligacjach księżnej Dino z Talleyrandem.
Pozdrawiam 🙂

Urszula
4 miesięcy temu

Wszystkich zniszczonych zamków czy pałaców nie da się odbudować, więc podoba mi się tutaj zamysł trwałej ruiny. Zwłaszcza, że okraszono ją zdjęciami z historycznymi postaciami tworzącymi to miejsce, nawiasem mówiąc bardzo ciekawe osoby tu mieszkały. Fajnie też przygotowano teren spacerowy i wypoczynkowy.
Fajnie, że pokazałaś Zatonie, o którym pewnie inaczej bym się nie dowiedziała:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x