Zamek w Szymbarku został prawdopodobnie wybudowany na wcześniejszym grodzie Prusów. Przez kilka wieków zamieszkały i tętniący życiem, obecnie w ruinie. Wycieczki raczej tu nie zaglądają, nie ma straganów z pamiątkami, ale wkrótce może się to zmienić.
Z historii zamku
Budowę zamku rozpoczęto w XIV w. Wzniesiono mury obronne, dziesięć baszt, bramę oraz fosę z mostem zwodzonym. Całość pełniła bardziej funkcje mieszkalne niż obronne. Mimo to zamku nie ominęły wojny, w wyniku czego kilkukrotnie go odbudowywano jednocześnie dostosowując do zmieniającego się poziomu życia właścicieli.
Ostatnim właścicielem była rodzina von Finckenstein, która w otoczeniu rezydencji urządziła oranżerię oraz park. W czasie II wojny światowej początkowo obiekt przejęły oddziały SS, po czym zamek z pozostałym wyposażeniem spaliła Armia Czerwona.
W latach 60-tych wykonano podstawowe prace konserwatorskie. Kolejne lata przyniosły kilka pomysłów na odbudowę i wykorzystanie obiektu, ale jak widać plany legły w gruzach podobnie jak zamek.
W 2018 r. obiekt kupiła spółka IBC z zamiarem wykorzystania go jako centrum konferencyjne i hotel. Trudno powiedzieć, czy podjęto jakiekolwiek działania, ponieważ z zewnątrz nie widać żadnych robót budowlanych. Z informacji jakie znalazłam w internecie wynika, że spółka planuje wyremontować i udostępnić zamek do 2023 r. A może ktoś ma aktualne informacje?
Zwiedzanie
Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, możemy go tylko obejść z zewnątrz. A warto, ponieważ robi ogromne wrażenie. Nie spodziewałam się, że jest aż tak duży. Potężne ceglane mury z basztami, most nad fosą, są w dosyć dobrym stanie. Wewnątrz chyba niewiele pozostało, sądząc po zamieszczonych w sieci zdjęciach wykonanych z drona.
Położenie budowli nad Jeziorem Szymbarskim wykorzystali ostatni właściciele, tworząc w jego otoczeniu park. Obecnie brzegi jeziora są zarośnięte, nie ma zadbanych alejek z ławkami. Pozostał zdziczały park, a w nim drzewa uznane za pomniki przyrody.
Lokalizacja
Ponieważ Szymbarków jest w Polsce kilka, wyjaśniam gdzie dokładnie znajduje się zamek. Interesujący nas Szymbark jest małą osadą położoną w województwie warmińsko-mazurskiej, powiecie iławskim. Jadąc drogą wojewódzką nr 521 na odcinku Iława – Susz, należy skręcić na Laseczno, Ząbrowo. Następnie wjechać do centrum wsi, kierując się w stronę jeziora i chwilami widocznego zamku.
Gdzie dalej
Możesz pojechać do zabytkowego Torunia lub Grudziądza. Albo w kierunku krainy jezior zatrzymując się w Olsztynie lub Starych Jabłonkach.
W Polsce mamy wiele malowniczych ruin zamków. Co powiesz na królewski zamek w Dobczycach w Małopolsce, ruiny zamku w Siewierzu w woj. śląskim, ruiny pałacu w miejscowości Zatonie w lubuskim lub pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Może któryś odwiedzisz?
Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.