sobota, 27 kwietnia, 2024

Skansen w Ochli funkcjonuje pod oficjalną nazwę Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli. Na miejscu cofnę się w czasie aby zobaczyć jak żyli mieszkańcy chat, spojrzę na winnicę oraz przejdę się po wiosce świetnie wkomponowanej w otoczenie.

Skansen w Zielonej Górze - Ochli
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Zwiedzanie skansenu w Ochli

Lubię odwiedzać skanseny. Mogę wtedy czerpać przyjemność z przebywania w otoczeniu przyrody i starych domów a przy okazji dowiedzieć się sporo o kulturze regionu.

Muzeum Etnograficzne w Ochli zajmuje 13 hektarów. Na jego terenie zgromadzono prawie 80 zabytkowych obiektów. Zabytki tak wkomponowano w krajobraz, że nawiązują do kształtu wsi. Pochodzą z czterech historycznych regionów: Dolnego Śląska, Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc i obszaru środkowo-lubuskiego.

Chaty w skansenie
Wnętrze bogatszej chaty
Dzwonnica i gołębnik
Chata

Najstarszym budynkiem na terenie skansenu jest chałupa chłopska z 1675 r. Budynek składa się z dwóch części. Jedną część zajmuje duża izba, na drugą część składa się kuchnia, sień, komora i mała izba przeznaczona na warsztat szewski. Zwróć uwagę na podłogi: w dużej izbie i kuchni podłogi wykonano z desek, w warsztacie i komorze z gliny a w sieni z cegły.

Na terenie skansenu zobaczymy również zagrody czyli domy mieszkalne z budynkami gospodarczymi ustawionymi wokół wewnętrznego podwórza oraz narzędzia rolnicze. Ciekawą częścią ekspozycji są sprzęty domowe, ubiory, meble, kilimy, zabawki.

Zagroda
Wnętrze chaty
Stodoła

Unikalnym obiektem jest wieża winiarska z XVIII wieku z Budachowa przy której założono niewielką winnicę. Podobno to ostatni taki obiekt na terenie Polski. Parter służył jako skład narzędzi. Natomiast wokół pierwszego piętra biegnie galeria z której obserwowano winnicę. Obok budynku znajduje się piwniczka do przechowywania wina.

Dla mnie wśród wszystkich interesujących obiektów wyróżniała się winnica z wieżą winiarską. To jedyny skansen w Polsce, w którym można zobaczyć winnicę i budynek związany z winiarską tradycją.

Winnica i wieża winiarska
Wieża winiarska
Tłocznia w wieży winiarskiej z datą 1830 r.

Godziny otwarcia: codziennie w sezonie letnim 10.00 – 17.00, w sezonie zimowym 10.00 – 15.00;
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł; w poniedziałki bezpłatnie ale nie można wejść do budynków;
Szczegóły sprawdź tutaj.

Informacje praktyczne

Przy wejściu na teren skansenu znajduje się kasa i sklepik w którym można kupić pamiątki, napoje i słodycze. Od czasu do czasu placówka organizuje imprezy edukacyjno-kulturalne. Można wtedy przyjrzeć się pracy kowala, zakupić rękodzieło lub lokalne produkty albo ulepić garnek.

Muzeum Etnograficzne znajduje się na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Więc jeśli masz ochotę podrążyć temat wybierz się na szlak, gdzie na obecną chwilę znajdziesz ponad 40 winiarni i 10 pasiek.

Co w pobliżu

Odwiedź centrum Zielonej Góry wraz z położoną na wzgórzu Palmiarnią i winnicą. Niedaleko, w Zatoniu przejdź się po Parku Książęcym z ruinami pałacu oraz zapoznaj się z historią ostatniej właścicielki.

Pojedź na granicę polsko-niemiecką i wybierz się na długie trasy po Parku Mużakowskim wpisanym na listę UNESCO.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
4 miesięcy temu

Też lubię takie dawne wiejskie klimaty, w dodatku ciekawie i naturalnie wpisane w otoczenie. Ten w Ochli jest jednym z największych w Polsce, więc jest co podziwiać:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x