Maria Dąbrowska (1889 – 1965) urodziła się w dworku w Russowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Nie była to jednak własność rodziny Marii. Jej ojciec pracował w dworze jako administrator majątku.
Jak wyglądało życie w tamtych czasach, Maria doskonale opisała w powieści „Noce i Dnie”, później zekranizowanej. Z umieszczonych w dworku opisów wynika, że pierwowzorem głównych postaci powieści czyli Bogumiła i Barbary byli jej rodzice. Jednak inne opracowania wskazują, że niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, a sama Maria nigdy tego nie potwierdziła.
Dworek i otoczenie
Muzeum Marii Dąbrowskiej
Pomysł stworzenia muzeum Marii Dąbrowskiej w dworku w Russowie pojawił się po śmierci pisarki w 1965 r. Jednak całkowite przejęcie zniszczonego budynku wraz z otaczającym parkiem trwało wiele dziesiątków lat. Początkowo była to Izba Pamięci, w pozostałych pomieszczeniach mieszkali lokatorzy. W między czasie trwały prace przy rekonstrukcji parku oraz fragmentów budynku. Ostatecznie obiekt w obecnym stanie został oddany do użytku dopiero w 2011 roku.
Wchodząc na teren parku w oddali widzimy dworek w otoczeniu drzew. Malowniczy to widok, ale dworek wygląda zbyt współcześnie. Bardziej nawiązuje, niż oddaje klimat początku XX wieku. Ale to takie moje pierwsze wrażenie.
Wewnątrz pamiątki po pisarce, wiele rękopisów, listów. A także kilka umeblowanych pomieszczeń, jak gabinet zarządcy, kuchnia, sypialnia a także stroje z epoki. Z przyjemnością obejrzałam wystawy.
Mini-skansen
Ale to nie koniec zwiedzania. Wokół dworku rozciąga się zadbany park z czterema stawami i mini skansenem. Sprowadzono kilka drewnianych budynków związanych z regionem m.in. chata mieszkalna, stodoła, spichlerz.
Mnie najbardziej spodobał się malutki dom zielarki otoczony równie malutkim ogródkiem. Domek wypełniony był przyjemnym zapachem ziół. Nie wiem czy każdemu będzie dane doświadczyć przyjemności węchowej, okazało się bowiem, że chwilę wcześniej wymieniono zioła.
Park
W parku także można spędzić dłuższy czas, usiąść na ławce, kontemplować otaczającą przyrodę i przypatrywać się pływającym po stawach kaczkom.
Mogę to miejsce polecić każdemu, osobom nie interesującym się literaturą również, dla samego przebywania w ładnym i spokojnym otoczeniu.
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej
Czynne:
wtorek-piątek: 10.00 – 15.30
sobota-niedziela: 10.00 – 17.00
Cennik:
bilet normalny 7 zł
bilet ulgowy 5 zł
Co dalej
Jeśli lubisz podobne miejsca, zajrzyj do miejscowości Górki Wielkie, które związane jest z inną pisarką, Zofią Kossak o czym we wpisie O pisarce Zofii Kossak i harcerzach.
W pobliżu odwiedź Kalisz – najstarsze miasto w Polsce. Blisko stąd do atrakcje Gołuchowa.
Inne miejsca, które odwiedziłam można zobaczyć na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.