czwartek, 30 maja, 2024

Maria Dąbrowska (1889 – 1965) urodziła się w dworku w Russowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Nie była to jednak własność rodziny Marii. Jej ojciec pracował w dworze jako administrator majątku.

Jak wyglądało życie w tamtych czasach, Maria doskonale opisała w powieści „Noce i Dnie”, później zekranizowanej. Z umieszczonych w dworku opisów wynika, że pierwowzorem głównych postaci powieści czyli Bogumiła i Barbary byli jej rodzice. Jednak inne opracowania wskazują, że niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, a sama Maria nigdy tego nie potwierdziła.

Dworek i otoczenie

Muzeum Marii Dąbrowskiej

Pomysł stworzenia muzeum Marii Dąbrowskiej w dworku w Russowie pojawił się po śmierci pisarki w 1965 r. Jednak całkowite przejęcie zniszczonego budynku wraz z otaczającym parkiem trwało wiele dziesiątków lat. Początkowo była to Izba Pamięci, w pozostałych pomieszczeniach mieszkali lokatorzy. W między czasie trwały prace przy rekonstrukcji parku oraz fragmentów budynku. Ostatecznie obiekt w obecnym stanie został oddany do użytku dopiero w 2011 roku.

Wchodząc na teren parku w oddali widzimy dworek w otoczeniu drzew. Malowniczy to widok, ale dworek wygląda zbyt współcześnie. Bardziej nawiązuje, niż oddaje klimat początku XX wieku. Ale to takie moje pierwsze wrażenie.

Dworek Marii Dąbrowskiej
Dworek w Russowie

Wewnątrz pamiątki po pisarce, wiele rękopisów, listów. A także kilka umeblowanych pomieszczeń, jak gabinet zarządcy, kuchnia, sypialnia a także stroje z epoki. Z przyjemnością obejrzałam wystawy.

Dworek Marii Dąbrowskiej
Pamiątki po Marii Dąbrowskiej i jej najbliższych
Dworek Marii Dąbrowskiej
Gabinet administratora majątku
Dworek Marii Dąbrowskiej
Stroje z epoki

Mini-skansen

Ale to nie koniec zwiedzania. Wokół dworku rozciąga się zadbany park z czterema stawami i mini skansenem. Sprowadzono kilka drewnianych budynków związanych z regionem m.in. chata mieszkalna, stodoła, spichlerz.

Dworek Marii Dąbrowskiej
Park i drewniany dom mieszkalny
Dworek Marii Dąbrowskiej
Wnętrze domu mieszkalnego
Dworek Marii Dąbrowskiej
Stodoła
Russów
Park i drewniana chata

Mnie najbardziej spodobał się malutki dom zielarki otoczony równie malutkim ogródkiem. Domek wypełniony był przyjemnym zapachem ziół. Nie wiem czy każdemu będzie dane doświadczyć przyjemności węchowej, okazało się bowiem, że chwilę wcześniej wymieniono zioła.

Domek i malutki ogródek
Domek zielarki
zioła
Suszone, ale świeże zioła

Park

W parku także można spędzić dłuższy czas, usiąść na ławce, kontemplować otaczającą przyrodę i przypatrywać się pływającym po stawach kaczkom. 

Staw w otoczeniu drzew
Staw
Staw w otoczeniu drzew
Staw

Mogę to miejsce polecić każdemu, osobom nie interesującym się literaturą również, dla samego przebywania w ładnym i spokojnym otoczeniu.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej

Czynne:
wtorek-piątek: 10.00 – 15.30
sobota-niedziela: 10.00 – 17.00

Cennik:
bilet normalny  7 zł
bilet ulgowy  5 zł

Co dalej

Jeśli lubisz podobne miejsca, zajrzyj do miejscowości Górki Wielkie, które związane jest z inną pisarką, Zofią Kossak o czym we wpisie O pisarce Zofii Kossak i harcerzach.
W pobliżu odwiedź Kalisz – najstarsze miasto w Polsce. Blisko stąd do atrakcje Gołuchowa.

Inne miejsca, które odwiedziłam można zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
3 lat temu

Interesujące miejsce, warte zobaczenia 🙂

Urszula
3 lat temu

A ja Russów znam! To cel naszych wycieczek szkolnych, bo jest blisko. Odwiedzałam je wiele razy, choć nie ostatnio. Ale, wraz z Kaliszem, jest w moich najbliższych planach wycieczkowych. Więc też pojawi się kiedyś na blogu.
Dzięki za ten przedsmak mojego wyjazdu:)))

Barbarossa
Barbarossa
3 lat temu

Dziękuję za przybliżenie tego miejsca. 🙂
Chętnie bym go kiedyś odwiedziła. Domek zielarza uroczy, zresztą całe otoczenie.
Pozdrawiam Cię słonecznie.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x