wtorek, 19 marca, 2024

Czechowice-Dziedzice większości osób kojarzą się z niczym, ewentualnie z przemysłem: kopalnią, rafinerią, przemysłem zapałczanym, walcownią, fabryką kabli i innymi. Jednak historia miasta sięga XV wieku, kiedy to na jego obecnym terenie istniały trzy wsie: Czechowice, Dziedzice i Żebracz. Pod obecną nazwą miasto funkcjonuje od 1958 roku, zlokalizowane jest w województwie śląskim, powiecie bielskim.

Czy warto zatrzymać się w Czechowicach-Dziedzicach?

Wielokrotnie przejeżdżałam przez Czechowice-Dziedzice drogą krajową nr 1, podążając w kierunku pobliskich Beskidów. Tym razem, postanowiliśmy zrobić w mieście krótki przystanek. Jednak celem nie było centrum ze sklepami, urzędem i dworcem kolejowym a okolice Pałacu Kotulińskich.

Czechowice-Dziedzice są dość rozległym miastem więc zwracam uwagę, że oba punkty tj. zasadnicze centrum i pałac dzieli odległość ponad 3 kilometrów.

Pałac

Pałac wzniósł w XVIII wieku hrabia Franciszek Karol Kotuliński a kolejni właściciele budynek upiększali, założyli ogród i sad owocowy. Jakiś czas temu pałac funkcjonował jako hotel i restauracja.

Budynek obejrzeliśmy tylko zza ogrodzenia, ponieważ brama była zamknięta. Wyszukując pałac na Google Maps pojawił się napis „Zamknięte na stałe”, a strona internetowa pałacu przekierowuje na inny hotel. Szkoda.

Czechowice-Dziedzice
Pałac Kotulińskich widziany z wieży widokowej

Dolina Potoku Czechowickiego

Teren edukacyjno-rekreacyjny

Po drugiej stronie ulicy Mikołaja Kopernika, tuż obok pałacu położona jest Dolina Potoku Czechowickiego. Pierwsze co zauważymy to wieża widokowa. Warto na nią wejść, ponieważ z wysokości lepiej widać Pałac Kotulińskich i zagospodarowany teren z alejkami.

Obok wieży zrekonstruowano fragment ściany dworu Wilczków. Dwór funkcjonował jako budynek mieszkalny do czasu wybudowania Pałacu Kotulińskich, po tym został przekształcony w spichlerz.

Obok wybudowano budynek mieszczący Centrum Edukacji Ekologicznej z przeznaczeniem na zajęcia i warsztaty z zakresu ekologii.

Czechowice-Dziedzice
Czechowice-Dziedzice. Pałac Kotulińskich, wieża widokowa, ruiny dworu Wilczków i Centrum Edukacji Ekologicznej
Czechowice-Dziedzice
Wieża widokowa
Czechowice-Dziedzice
Widok na ruiny dworu Wilczków
Czechowice-Dziedzice
Widok z wieży na teren spacerowy i kościół św. Katarzyny

Miniatury w Dolinie Potoku Czechowickiego

Schodzimy nad potok Czechowicki. Ciekawostką jest, że w dolinie znajdują się miniatury trzech pobliskich zapór wodnych: w Wapienicy, w Goczałkowicach i Czańcu. I tak na tablicy informacyjnej dotyczącej zapory wodnej w Czańcu oznaczono cyframi istotne punkty otoczenia, co przeniesiono na model miniatury.

Czechowice-Dziedzice
Dolina Potoku Czechowickiego
Czechowice-Dziedzice
Tablica informacyjna dotycząca zapory wodnej w Czańcu
Czechowice-Dziedzice
Miniatura zapory wodnej w Czańcu

Dolina Jaskrów

Idąc dalej mamy kolejne ciekawe miejsce – ścieżkę na palach. W Dolinie Jaskrów, gdzie występuje rzadki gatunek tych roślin, wije się drewniana ścieżka zwieńczona altaną. Dolina jest podmokła i chroni łęg olszowo-jesionowy. W marcu dla nie-botanika trudno zaobserwować jakąkolwiek roślinę, więc dla mnie najciekawsza była kładka w otoczeniu drzew i mokradeł.

Czechowice-Dziedzice
Kładka na palach
Czechowice-Dziedzice
Widok na łęg
Czechowice-Dziedzice
Altana i kładki

Kościół św. Katarzyny

Widoczny z każdej strony doliny kościół św. Katarzyny jest najstarszym zabytkiem miasta. Ufundowany na początku XVIII w. przez ówczesnego właściciela Czechowic Franciszka Karola Kotulińskiego. Wnętrza nie udało mi się zobaczyć.

Czechowice-Dziedzice
Dolina Potoku Czechowickiego i kościół św. Katarzyny
Czechowice-Dziedzice
Kościół św. Katarzyny

Podsumowanie

Obejrzałam tylko fragment doliny, ten (chyba) najciekawszy. Zagospodarowany teren jest znacznie większy co można zobaczyć na stronie Centrum Edukacji Ekologicznej. Z punktu widzenia turysty jest to bardziej lokalna atrakcja niż cel oddzielnej wycieczki. Mimo wszystko warto w podróży zrobić sobie przystanek i zobaczyć pałac oraz Dolinę Potoku Czechowickiego. Inwestycja została ukończona niedawno, bo w 2020 roku, a podobno wcześniej teren był zarośnięty krzakami i zaśmiecony.

Dojazd

Czechowice-Dziedzice leżą na trasie drogi krajowej nr 1, między miastami Pszczyna i Bielsko-Biała. Jadąc na południe po minięciu Pszczyny musimy skręcić w lewo, opisany teren znajduje się 600 metrów od DK1. Ponieważ nie wjeżdżamy do centrum Czechowic-Dziedzic, GPS najlepiej ustawić na adres Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Hrabiego Kotulińskiego 2, obok znajduje się parking.

Co w pobliżu

Jeśli lubisz pobyć wśród przyrody to w pobliżu polecam Ogrody Kapias w Goczałkowicach albo Ogród Japoński w Pisarzowicach. A może zainteresują cię miejsca historyczne związane z pisarką Zofią Kossak i harcerzami.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
2 lat temu

Świetnie przygotowane, jak widać, edukacyjnie i relaksacyjnie miejsce. Nawet o tej porze roku widać jego urodę.
Pięknego Wielkiego Tygodnia, pozdrawiam:)))

Jula
2 lat temu

Wiosną lub jesienią, gdyby na drzewach były piękne liście, byłoby tam jeszcze przyjemniej. Jak widać nawet z pozoru nudna mieścina, może się pochwalić czymś interesującym 😉
Ciekawe, co się stało z tym hotelem w pałacu? Czy to przez obostrzenia czy może jakaś poważniejsza sprawa?
Pozdrawiam 🙂

Stokrotka
2 lat temu

Do Czechowic=Dziedzic jeździłam kiedyś służbowo właśnie do Rafinerii. Nigdy nie miałam czasu zwiedzić tego miasta. Dopiero dzisiaj – razem z Tobą.
Serdecznie Ci dziękuję i pozdrawiam.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x