czwartek, 30 maja, 2024

Frombork jest niewielkim i spokojnym miasteczkiem położonym nad Zalewem Wiślanym. Zwany jest też Grodem Kopernika, ponieważ wielki astronom działał i pracował tu przez wiele lat.

Początkowo Mikołaj Kopernik pełnił funkcję kronikarza, ale w kolejnych latach był również posłem, kanclerzem kapituły, generalnym administratorem biskupstwa, lekarzem. Przez cały ten czas prowadził obserwacje astronomiczne w rezultacie czego powstało dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.

Frombork
Wzgórze Katedralne

Wzgórze Katedralne

Główną atrakcją miasta jest Wzgórze Katedralne skupiające najcenniejsze zabytki. Jednak w znacznej części oglądamy ich rekonstrukcje, ponieważ w 1945 r. w czasie działań wojennych miasto zostało zrujnowane.

Fortyfikacje i Wieża Kopernika

Wzgórze Katedralne otaczają mury obronne a ich najstarszym elementem jest Wieża Kopernika. Przez kilka stuleci pełniła funkcje mieszkalne i była własnością słynnego astronoma. Jednak to nie tu Kopernik prowadził obserwacje nieba, ponieważ pomieszczenia były zbyt małe aby pomieścić instrumenty astronomiczne. Platforma ze sprzętem znajdowała się poza fortyfikacjami.

Wieża Kopernika

Katedra

Najstarszą budowlą na wzgórzu jest bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła wzniesiona w latach 1329 – 1388. W katedrze znajdują się barokowe organy, jedne z najsłynniejszych w kraju.

Przez wiele lat nie wiadomy było gdzie pochowano Mikołaja Kopernika. Dopiero w 2005 roku pod ołtarzem Świętego Krzyża odnaleziono kilka trumien. Po wielu badaniach stwierdzono, że w jednej z nich znajdują się szczątki wielkiego astronoma.

Katedra
Wnętrze katedry
Wnętrze katedry

Pałac Biskupi

Początkowo budynek zbudowany w XIV wieku przeznaczono na szkołę katedralną. 100 lat później spłonął, a po odbudowie pełnił funkcję rezydencji biskupów warmińskich. Współcześnie w dawnym Pałacu Biskupim urządzono Muzeum Mikołaja Kopernika. Można zobaczyć instrumenty astronomiczne, mapy, książki oraz inne przedmioty z epoki.

Muzeum Mikołaja Kopernika
Instrumenty astronomiczne
Muzeum Kopernika
Muzeum Kopernika

Wieża Radziejowskiego

Najwyższa budowla na Wzgórzu Katedralnym to Wieża Radziejowskiego pochodząca z przełomu XVI/XVII w. Pełniła trzy funkcje: dzwonnicy, punktu obserwacyjnego i latarni morskiej. Wewnątrz wieży zawieszono Wahadło Foucaulta, przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi.

W przyziemiu Wieży Radziejowskiego znajduje się Planetarium. Na kopule o średnicy 8 metrów wyświetlane jest niebo widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi.

Wieża Radziejowskiego (najwyższa)

Podsumowanie

Frombork to ciekawa i malowniczo położona nad Zalewem Wiślanym miejscowość. Miasto posiada molo, niewielki port rybacki oraz miejsce do cumowania jachtów. W sezonie przypływają tu statki z Krynicy Morskiej.

Frombork zwiedzałam w raczej w tempie ekspresowym ze względu na brak czasu. Nie zdążyłam pospacerować brzegiem zalewu, pójść na molo. Mimo to warto było.

Godziny otwarcia i bilety wstępu:
Muzeum Mikołaja Kopernika i planetarium
katedry

Gdzie dalej

Zajrzyj do pobliskich Kadyn a także do Krynicy Morskiej. Możesz też wybrać się szlakiem domów podcieniowych. I koniecznie odwiedź Toruń, miasto związane z latami młodości Mikołaja Kopernika.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
2 lat temu

Ech, przypomniałam sobie moją wycieczkę do Fromborka w lipcu 2020 roku. Piękne miasto i wspaniała jego lokalizacja.
Pozdrawiam

Urszula
2 lat temu

To zdecydowanie piękne i ciągle rozbudowujące swoje atrakcje miasto. Przyjemnie je się zwiedza, bo jest nieduże. Nogi nie zdążą zaboleć, a atrakcji co niemiara. Atrakcją samą w sobie jest dopływanie do miasta z Krynicy, bo odsłaniają się wtedy coraz ładniejsze widoki. Chętnie bym je odwiedziła jeszcze raz!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

4
0
Would love your thoughts, please comment.x